artwork

Turizmde dijitalleşme aşısı

1 sene önce

0

Yıllardır üzerinde konuşulup kabul gören bir konu olmakla birlikte, bugüne kadar hiçbir gelişme dijitalleşmenin ve dijital dönüşümün öneminin anlaşılmasında salgın süreci kadar etkili olmadı. COVID-19 salgını geçtiğimiz aylarda pek çok alanda olduğu gibi turizm ve seyahat sektöründe de zor günleri beraberinde getirdi. Salgın nedeniyle bu alanda dünya çapında 2 trilyon dolardan fazla gelir kaybı yaşandı.

Turizm dünyada da dijital dönüşümün tüm süreçlerini temelden etkilediği endüstriler arasında yer alıyor. Gerçekten de pandemi dönemi dijitalleşmeye olan ihtiyacı istisnasız şekilde artırırken turizmde değişen tüketici taleplerini hızlı okuyan, rakip pazarlardan ayrışan, tüketicilerle iletişimi sürdüren ve tedbirler konusunda bilgilendiren oyuncuları daha avantajlı kıldı.

Ülkemiz açısından da ekonominin lokomotifi işlevi gören turizm ve seyahat alanında dijitalleşmeye gereken ağırlığı vermek, hiç kuşkusuz Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamak anlamına geliyor. Bu kapsamda harekete geçen Google ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), pandemi koşullarıyla birlikte daha da önem kazanan dijital dönüşüm sürecinde turizm işletmelerini desteklemek amacıyla güçlerini birleştirdi. Kurumlar arasında imzalanan iş birliği protokolü ile “Dijital Beceriler”, “Turizm Sektörünün Geleceğine İlişkin İçgörüler” ve “İnovatif Turizm Ürün ve Hizmetleri” olmak üzere üç temel konu üzerine odaklanıyor. Google Dijital Atölye platformunda hazırlanan turizm sektörüne özel, tamamen Türkçe ve ücretsiz eğitim programı ile 2500 turizm işletmesine ulaşılması hedefleniyor.

Turizmdeki bu dijitalleşme hamlesine ek olarak son gelişmeler de önümüzdeki döneme ilişkin iyimserliğimizi daha da artırıyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde yurtdışından Türkiye’ye yapılan bütün konaklama ve uçak bileti aramalarında birinci çeyreğe kıyasla %90’ın üzerinde artış yaşandı.

Aşılama oranlarının ülkemiz ve dünya çapında hız kazanmasıyla 2021’in ikinci yarısında bavullarımızın tozlu raflardan inmeye devam edeceğini öngörüyoruz. Dijitalleşme aşısının ise Türkiye’nin turizm sektöründe yalnızca kısa değil, orta ve uzun vadede de daha sağlıklı gelişmelerin önünü açacağına inanıyoruz.

Yeşim Öztekin

Seyahat Sektör Lideri, Google Türkiye

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.