Site icon Campaign Türkiye

Tunç Berkman: “Alışkanlıkları değiştirebiliriz”

Tunç Berkman: "Alışkanlıkları değiştirebiliriz"-campaigntr

Takılabilir Ev Aletleri

Vestel’in “Takılabilir Ev Aletleri” isimli proaktif projesinin detaylarını Vestel’den Tunç Berkman ve Feza Turunçoğlu, Karbonat Yaratıcı Yönetmeni Cihan Kavaklıpınar bizlerle paylaştı.

Pazarlama İletişimi & Perakende Pazarlama Grup Müdürü Feza Turunçoğlu, Pazarlama GMY & Mobil Ürünler Satış GMY Tunç Berkman ve Karbonat Yaratıcı Yönetmeni Cihan Kavaklıpınar, düğünlerde altın takma geleneğini değiştirebileceklerini düşündükleri yeni projelerinde fikrin nasıl ortaya çıktığını, geri dönüşler hakkındaki öngörülerini ve projenin işleyişini aktardı.

Necla Eylül Durukan Vestel sektördeki diğer markalar tarafından uygulanmamış, evlenecek çiftleri sevindirecek bir yeniliğe imza atıyor. Düğünlerde altın takma geleneğine alternatif getiriyor. Bu proje fikri nasıl doğdu, tetikleyen neydi biraz bahseder misiniz?

Tunç Berkman Vestel olarak evlilik konusunu ve süreçlerini merkeze alan birçok fikir üzerinde konuşuyorduk ancak “Takılabilir Ev Aletleri” kadar yaratıcı bir fikir daha önce aklımıza gelmemişti. Marka olarak çalıştığımız reklam ajanslarından biri olan Karbonat, bu fikirle geldiğinde hiç düşünmeden evet dedik. Neredeyse bir süredir yapmayı istediğimiz ama tam da çıkış yolunu bulamadığımız fikri iyi kurgulanmış şekilde bize sundular. Böylece bize de ihtiyaçlarımız doğrultusunda projeyi şekillendirme ve altyapısını kurmak kaldı.

Necla Eylül Durukan Proje ile ulaşmak istediğiniz hedefler nelerdir?

Tunç Berkman Ekonomik koşullar, altının gün geçtikçe değer kazanması düğünlerde gelin-damata altın takmayı zorlaştırdı. Öte yandan artık yeni evli çiftler yakınlarının ve ailelerinin evlilik sürecinde ihtiyaçlarının karşılanması fikrine de oldukça yakınlar. Biz bu iki temel içgörüyü, bu yenilikçi projemizde birleştirmeyi amaçladık. Dünya değişiyor, tüketici değişiyor. Eskiden beri süregelen bazı geleneklerimizin de gelişmesi ve değişmesinin mümkün olduğunu düşündük; değerini kaybetmeyen ve düğünlerde takı formunda takılabilecek bir ürün kategorisi yarattık.

Necla Eylül Durukan Sizin de dile getirdiğiniz üzere düğünlerde altın takmak ülkemizde çok yerleşmiş bir gelenek, bir de genel olarak ekonomik zorluklar yaşandığı bir dönemdeyiz. Bunun gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda sizce bu projeye geri dönüşler nasıl olacak?

Feza Turunçoğlu Projemiz daha emekleme aşamasında. Ama bayilerimizden çok olumlu geri dönüşler aldık. Talepler oldukça yoğun. Biliyorsunuz bizim için tüketicinin nabzını en iyi tutacak kanal, bayi ağımız. Onların yorumları bizim için çok önemli. Projeyi çok sahiplendiler. Bu nedenle projenin dönüşlerinin iyi olacağına eminiz.

 

Necla Eylül Durukan Geçmişte evlenecek çiftlerin yakınlarının ihtiyaç listesi üzerinden eksikleri tamamlaması daha yaygındı, ancak şimdi altın takmak neredeyse zorunlu hale geldi. Projenizin bu bağlamda eski alışkanlıkları geri getirebileceğini düşünüyor musunuz?

Tunç Berkman Aslında gençlerin bu konuya gelişen hayat görüşleri kapsamında sıcak bakacaklarını düşünüyoruz. Kaldı ki ekonomik koşullara baktığımızda da tüketicinin ihtiyacını iyi anlayan ve bir çözüm ile buna yanıt veren bir marka olarak birtakım alışkanlarının değişmesine ön ayak olabileceğimize inanıyoruz. Bu arada düğün ile başlayan bu fikrin, ev hediyesi, doğum günü hediyesi gibi de kullanılacağını düşünüyoruz.

Necla Eylül Durukan Peki projenin işleyişi nasıl olacak? Ürün takıları nasıl temin edilecek ve nasıl kullanılabilecek?

Feza Turunçoğlu Vestel mağazalarında satılan TV, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli süpürge, ütü ve el blender seti olmak üzere toplam 7 farklı, altın rengindeki ürün takısı seçili Vestel mağazalarından alınabiliyor. Takıların arkalarına işlenen kodlarla Vestel mağazalarından ve vestel.com.tr’den ürünler kolaylıkla temin edilebiliyor. Ayrıca, takılar bir hediye çeki gibi istenilen herhangi bir ürünün alımında da kullanılabiliyor. Değerini asla kaybetmiyor.

Necla Eylül Durukan “Altın takmaya son” mesajını verdiğiniz reklam kampanyasının stratejisi nasıl oluşturuldu? Kampanyanın hikayesini bizlerle paylaşır mısınız?

Cihan Kavaklıpınar Karbonat olarak, günümüz reklamcılığında ürünü merkeze alan ve tüketici davranışlarında değişiklik yaratabilecek pazarlama fikirlerinin gücüne inanıyoruz. Takılabilir Ev Aletleri de bunun için çok doğru bir örnek. Vestel markası için mevcut iletişimlerinin yanında yeni bir kategori oluşturacak ve markanın yenilikçi duruşunu güçlendirecek bir fikir arayışımız vardı. Vestel ürünlerini takıya çevirme fikri ilk kez burada ortaya çıktı. Bu fikrin arkasındaki strateji, ülkemizde yoğun olarak yaşanan evlilik ve düğün alanlarında markamızı bir çeyiz kampanyası yapmanın ötesine taşımak ve rakiplerinin keşfetmediği bir alanı sahiplenerek pazarda etki yaratmaktı. Projeyi Vestel ekibine ilk sunduğumuzda hep birlikte çok heyecanlandık ve birlikte fikri geliştirmeye başladık. Bu işte çalışan herkesin fikrin bir aşamasında katkısı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Projemiz henüz çok yeni ve zaman içinde gelişmeye çok açık.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version