Tüm projelerimizde sanat var

Türkiye’ye değer katan projeler üreten Bilgili Holding; kurumsal yaşamın dışında kendi özel hayatlarında da sanatın farklı dallarına ilgi duyan, sanatla kişisel olarak bağ kuran bir aileden oluşuyor. Yönetici kadromuz kurum içindeki kimliklerinin dışında aynı zamanda birer fotoğrafçı, ressam, mimar… Yani sanat ile bağımız kurumsal çalışmalardan ziyade öznel olarak önce içimizde başlıyor, sanat her bir yöneticimizin ruhunda var. Her birimizin sanatla kurduğu bu kuvvetli bağın yaptığımız ve gerçekleştireceğimiz tüm projelerin içinde olmasını fazlasıyla önemsiyoruz.

Holding olarak bugün Türkiye’nin de ekonomik anlamda gelişimine büyük oranda katkı sağladığına inandığımız gayrimenkul, turizm ve karma yatırımlarımızın her birinin bir köşesinde mutlaka sanatın bir veya birkaç alanına yer veriyoruz. Gayrimenkul yatırımlarımızda sıfırdan modern ve güncel tasarımları inşa ederken aynı zamanda bu tasarımların sanatsal yönlerini de ön plana çıkarıyoruz. 

Biz tarihe, sanata, kültüre, insana değer veren ve tüm bunlara saygı duyan büyük bir aileyiz. Birincil değerlerimiz arasında yatan bu saygı ile hayata geçirdiğimiz restorasyon projelerimizde birinci derece tarihi eser niteliğinde olan kültürel miraslarımıza, yaptığımız dokunuşlarımızla o yapıları eski ihtişamına kavuşturuyoruz. 

Şu anda çalışmaları hızla devam eden The Ritz – Carlton Residences, İstanbul projemizde; Nişantaşı’nda bulunan, Türk mimarisinin simgesel yapılarından birini tecrübemiz ve günümüz teknolojisiyle buluşturarak şehre yeniden kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu proje için bir yıkım yapıp yeni, modern bir yapı tasarlayabilirdik ancak biz bu ikonik binaya yeniden can vermek istiyoruz. Bu projenin sanatsal dokunuşlarında Tanju Özelgin ile çalışıyoruz. İç mimarisinde de Mahmut Anlar’ın estetik gözünün yansımasını görüyoruz. 

Bir diğer öne çıkan güncel konut projemiz Bodrum Bodrum Kıyı Evleri’nde de aynı şekilde Bodrum’un ikonik simgesi olan beyaz evleri ve Bodrum’a özgü dokunuşları yine sanatsal dokunuşlarımızla öne çıkarıyoruz. Taş ile ahşabı ahenk içinde bir araya getirdiğimiz projede Arif Özden, Sinan İzgi ve Tanju Özelgin gibi Türkiye’nin önde gelen mimar ve tasarımcılarının dokunuşları bulunuyor. 

Konut projelerinin yanı sıra var olan değerlerin yeniden kullanıma açılması da bizim için büyük önem teşkil ediyor. Beyoğlu’nun ihtişamlı mirası Palazzo Corpi’yi restore ederek House İstanbul’a dönüştürdük. Tarihi yarımadanın gözdesi Soho House İstanbul, kısa zamanda insanları bir araya getiren sıcak ambiyansıyla İstanbullular’ın eğlence ve sosyalleşme noktası haline geldi. Ayrıca belki de en değerli projemiz olarak Selanik Atatürk Evi restorasyonunu gerçekleştirdik. Selanik’te Türk Başkonsolosuğu bahçesinde yer alan bu değerli yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları ne mutlu ki tarafımızca yapıldı ve 2013 yılında ziyaretçilere açıldı. 

Tüm bunların dışında Türkiye’nin değerli semtlerinden Akaretler Sıraevler’i de kendine özgü dokusunu bozmadan başarılı bir restorasyon çalışmasıyla İstanbul’a yeniden kazandırdık. Bugün dünyaca ünlü markalara, lüks restoran ve kafelere, eğlence mekanlarına ev sahipliği yapan Akaretler Sıraevler her türden aktiviteye ev sahipliği yapmaya başladı. 

Aynı zamanda Akaretler Sıraevler yepyeni bir sanat çekim noktası haline geldi. Her yaştan ve her kesimden misafiri tarafından çokça beğenilen Akaretler, sanat anlamında tam bir buluşma noktası. Biz Bilgili Holding olarak her yıl düzenli yapmayı hedeflediğimiz ve bugüne kadar 4’ünü başarıyla gerçekleştirdiğimiz, şimdiyse 5. edisyonunun hazırlığında olduğumuz [email protected] ile çok sayıda yerli ve yabancı sanatçıyı Türkiye’deki sanatseverlerle bir araya getirdik. Sergi alanlarını genişleterek çok daha fazla galeri ve sanatçıya birbirinden kıymetli eserlerini sergileme şansı sunmayı hedefledik. Sadece eserleri ziyaretçiler ile buluşturmakla kalmadık. Sanatçıların ve önemli koleksiyonerlerin yer aldığı sohbetler gerçekleştirerek sanatı her boyutu ile ele almaya çalıştık. Fiziksel olarak gerçekleştirdiğimiz Artweeks Akaretler’i, gelişen teknoloji trendlerini takip ederek dijital dünyaya da taşıyarak 360 derece faydalanılabilir hale getirdik. Şimdiye kadar binlerce sanatseveri ağırladık ve 5. edisyon ile de yine binlerce sanatseveri ağırlamayı amaçlıyoruz. 

Tüm bunların yanında, İstanbul’un benzersiz kıyılarını sergileyen projemiz Galataport’un inşasının tamamlanması ile birlikte, şehrin sosyal yaşantısı, sanat ve turizm faaliyetlerine olumlu katkı sağlayacağımıza inancımız tam. Lokasyon olarak merkezi ve kolay ulaşılabilir bir nokta tercih etmeyi hedefledik. İlerleyen dönemlerde heyecan verici etkinlik ve projelere ev sahipliği yapacağımızın bilinci ile, bu hususta yüksek bir motivasyon ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Özetle Bilgili Holding olarak hangi projenin içinde olursak olalım, her projemizin içinde sanatsal dokunuş her zaman oldu ve olmaya devam edecek. Sanata ve sanatçıya verilen değerin artması ve hak ettiği yerde olması için elimizden geldiğince çalışmayı ülkemize borç biliyoruz. 

Sinan Temo

Bilgili Holding CEO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.