Tüketicilerimizle iletişimi kesmedik

Bu zor ve eşi görülmemiş dönemde, hijyen ürünleri üreten bir şirket olarak tüketicilerimize ve topluma karşı çok daha büyük bir sorumluluğumuz bulunuyor. Salgında, çalışanlarımızın, ailelerinin sağlığını korumak ve tüketicilerimizin sağlığı için üretimimizi sürdürerek işimizin sürekliliğini sağlamak amacıyla Mart ortası itibarıyla en üst düzeyde koruyu önlemleri aldık ve ciddiyetle uygulamaya başladık.

Pek çok şirkette olduğu gibi merkez ofisimizi evden çalışma sistemine hızlıca adapte ettik. Tüm toplantıları, görüşmeleri hatta ve hatta reklam filmi çekimlerimizi dahi online platformların, teknolojinin nimetlerinden faydalanarak ve uzaktan bağlanarak gerçekleştirdik. Bu dönemde tüm çalışanlarımıza sağlık, esenlik, spor, evde çalışma gibi konularda içerikler ve online seanslar düzenleyerek destek verdik. Türkiye’de evlerin %80’ine giren hijyen ve temizlik ürünlerimizi toplumun ihtiyacını karşılamak üzere üretim tesislerimizde üretmeye devam ederken, fabrikadaki çalışanlarımız için, en kapsamlı tedbirleri oldukça hızlı şekilde devreye alan şirketlerden biri olduk. T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu referansı ile çalışanlarımızın ulaşım araçları, çalışma alanları başta olmak üzere tüm alanlarda gerekli dezenfeksiyonlar sağladık. Tüm süreçlerimizde hijyen, sosyal mesafe, hattın seyreltilmesi gibi tedbirlerini bilfiil yerine getirdik. Salgınla mücadele konusunda tüm gelişmeleri yakından takip ederek, operasyonlarımızı azami hassasiyetle yürüttük. Tüketicilerimizle iletişimimizi asla kesmedik, hep sürdürdük, hatta salgın sürecinde bunu ihtiyaçlar doğrultusunda toplumsal duyarlılığımızı da göz önünde bulundurarak daha da artırdık. Molfix Yol Arkadaşım Destek Hattı’nı kurarak, çok değerli uzmanlarımız aracılığıyla annelerin ve anne adaylarının öncelikle kendini güvende hissetmesini, çocukları için de kaygı yönetimini en iyi şekilde gerçekleştirerek, uzmanlara akıllarındaki soruları sormalarını hedefledik.

Yeni normal” diye tanımladığımız sürece aslında değişime adaptasyon denilebilir, hayatımızda hiçbir dönem bu kadar hızlı bir değişim ve değişiklik yaşanmadı.

Sosyal sorumluluk projemiz Molfix Hayat Bağım’da, pandemiden sebep, hastanelerde yer alan anne misafirhanelerinde fiziksel olarak bulunup eğitim veremediğimiz için, tüm içeriklerimizi film haline getirdik ve hastanelere en kısa sürede eğitim içeriklerini göndereceğiz. Molped tarafında, “Biz Ayrılamayız!” diyerek, en yakın arkadaşların duygularına tercüman olduk ve onların dilinden bu süreçteki hislerini anlatmayı hedefledik. Bingo’da kampanya yüzümüz Zahide Yetiş vasıtasıyla “Evde Kal” mesajı vererek, ürünlerimizle hijyen sağlamaya devam edeceğimiz mesajını verdik. Son olarak yetişkin bezi kategorisindeki markamız Evony ile pandemi döneminde sabırla ve güzel dilekleriyle evlerinde kalan 65 yaş üstü değerli büyüklerimize bir kısa film ile teşekkür ettik.

Yeni normal” diye tanımladığımız sürece aslında değişime adaptasyon denilebilir, hayatımızda hiçbir dönem bu kadar hızlı bir değişim ve değişiklik yaşanmadı. Tüm kurallar yıkılıp, adeta yeniden yazılır hale geldi. Sürekli güncellenen gelişmeler, dünyada yaşananları takip ederek değişime hızlıca adapte olmaya çalıştığımız kırılma noktaları yaşadık. Bunu çalışanlarımız da tüketicilerimiz de yaşadı. İhtiyaçları ve beklentileri anlık olarak değişti. Bu değişimler doğrultusunda davranışlarını sergilediler.

Hayat Kimya olarak “yeni normal” olarak tanımlanan sürece, 15 Haziran itibarıyla geçtik ve çalışanlarımızın %50’si dönüşümlü olarak ofislerde çalışmaya başladı. Servislerdeki insan sayıları yarı yarıya azaltıldı, servisten başlayarak tüm alanlarda maksimum önlemler alındı. Kendi aracıyla gelmeyi tercih eden tüm çalışanlarımızın benzin ve otopark masraflarını karşılıyoruz. Tüm binadaki havalandırma sistemlerini değiştirdik, lavabolar – kapılar tamamen uzaktan sensörlü oldu, öğle yemekleri kapalı- ambalajlı bir şekilde masalara servis ediliyor. Maske, mesafe ve hijyene maksimum özen gösterilecek şekilde tüm tedbirler alınıyor. Ofisimiz her akşam ekstra dezenfekte ediliyor. Ofis dışından ziyaretçi, kargo, yemek siparişi geçici bir süreliğine kabul etmiyoruz. Kronik rahatsızlığı bulunan veya evde kronik rahatsızlığa sahip bir yakını olan çalışma arkadaşlarımız evden çalışmaya devam ediyor.

Aysel Aydın
Hayat Kimya Strateji ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.