Tüketici bağı daha da organikleşiyor

Gaming yalnızca bir trend değil, özellikle Z jenerasyonunun içinde oldukları kültürü de şekillendirdiğinden son dönemin en popüler iletişim kanalı ve reklamverenlerin artan talepleri sayesinde her geçen gün büyüyen bir pazar haline geldi. Gaming kampanyaları, klasik mecra kullanımlarından oyun içi entegrasyonlara; içerik geliştirmeden, influencer ve gamer’larla iş birliklerine uzanan kullanımlar sayesinde marka – tüketici bağını daha organik bir hale getirme imkanı sağlıyor. Sektör, önümüzdeki iki yıl içerisinde gerek in-game ve mobil reklamcılıkta, gerekse espor ve içerik & sosyal medya yatırımlarında %10-%20 arasında tahmin edilen oldukça yüksek bir büyüme potansiyeli taşıyor.

Tüm bu gelişmelerle birlikte özellikle Z kuşağına seslenen markalar için gaming ve esporun pazarlama – iletişim stratejilerinde artan rolü yadsınamaz. Bu stratejileri belirlemede markaların özellikle pazardaki geniş kitlelerce tanınan oyun ve oyuncularla ortaklık kurmalarının etkisi çok yüksek. Dentsu olarak gaming / espor kampanyalarımızda tüm iletişim planlarımızda izlediğimiz yol gibi öncelikle pazarı, dinamiklerini, rekabet ortamını analiz ederek başlıyor ve ardından bu ekosistemde tüketiciye dokunabileceğimiz yüksek erişim ve etkileşim odaklı en doğru stratejileri belirliyoruz. Gaming kampanyalarının medya stratejilerini oluştururken bu ortaklıkları maksimum düzeyde ilgili kitlelerle buluşturmakla birlikte farklı uygulamalarla tüketici deneyimi yaratarak etkisini artırmayı hedefliyoruz.  

Son iki sene içerisinde benchmark’ların üzerinde sonuçlar doğuran iki projeye imza attık:

Coca-Cola Riot Games iş birliğini mobil dijital network’lerde doğru hedef kitlesi ile buluşturduğumuzdan emin olduktan sonra, en çok oynanan League of Legend: Wild Rift’i mobil reklamlar içinde deneyimleterek etkileşimi maksimize etmeyi hedefledik. Reklam videomuzu izleyen kullanıcılar farklı League of Legends: Wild Rift karakterlerinin özelliklerini deneyimleme fırsatı elde etti. Bu kampanyamızla standart gaming yayınlarının çok üzerinde görüntülenme ve video içi tıklanma oranları elde ederek farklılaşan bir kampanya kurgusu gerçekleştirmiş olduk. 

Gaming deyince akla ilk olarak Z ve Y kuşaklarının ilgi gösterdikleri sanal oyunlar ve oyuncuları geliyor ancak bu ekosistem içerisinde oyuncular ve yayıncılar ile birlikte seyircileri de unutmamak gerekiyor. Bununla birlikte X kuşağının da yakından takip ettiği espor, marka iletişimleri için farklı fırsatlar sunuyor. Pandemi döneminde hem tüm dijital mecra tüketiminin artması hem de spor ve eğlence aktivitelerinin iptal olması özellikle espor turnuvalarına olan ilgiyi artırdı. Müşterimiz Coca-Cola Türkiye’nin eEuro 2020’nin canlı yayın haklarını aldığı turnuvayı oyun ve spor fanları ile buluşturarak bu dönemde özellikle spor izleyicilerinin uzun süredir mahrum kaldığı maç izleme deneyimini onlara yaşatmak istedik. Tüm maçları kesintisiz şekilde sosyal medya hesabımızdan canlı yayınladığımız turnuva sırasınca, eş zamanlı olarak maçların skorlarını ve yorumlarını paylaştığımız platformlarda futbola özlem duyan kişiler ve espor fanları ile markamızı buluşturduk. 

Milyonlara ulaştığımız kampanyamızda, ekran başında geçirilen en keyifli anların eşlikçisi ürünlerimizle tüketicimizi bu ritüelde birleştirirken onları satışa da yönlendirerek kampanya süresince satışlarımızı da tetiklemiş olduk. 

Dentsu olarak gaming / espor kampanyalarındaki başarılarımızı doğru yayıncı ve gaming ajansı ortaklarımızla birlikte yürüterek yakaladığımıza inanıyoruz. Her iki kampanyanın da bu sonuçlara ulaşmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi uzun süredir birlikte çalıştığımız AdColony ve Socrates gibi doğru partnerler ile yola çıkmış olmamız. 

Gaming, espor alanındaki hizmetlerimiz, global ölçekte de “dentsu gaming” oluşumu altında gelişerek yeni hedef kitlelere ulaşmak, yeni iş modelleri yaratmak ve gaming kültürü ile yakınlaşmak isteyen tüm lokal – global müşterilerimiz için farklı fırsatlar barındırıyor.

Başak Kabaşabanoğlu

Carat Yönetici Ortağı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.