artwork

Trakya rotasında Mercedes turu

6 yıl önce

0

Bu yıl kuruluşunun 50. yılını kutlayan Mercedes-Benz Türk, yenilenen E-Serisi ailesinin üyeleriyle Türkiye’deki ilk basın test sürüşünü gerçekleştirdi.

Trakya rotasında Mercedes turu.

Mercedes-Benz Türk’ün Türkiye’de ilk kez düzenlediği ve Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu Direktörü Şükrü Bekdikhan’ın katıldığı etkinlik İstanbul’da buluşmayla başladı. Test araçlarının ve “Mercedes Me Connect” uygulamasının tanıtılmasının ardından başladığımız test sürüşünde; TEM otoyolu üzerinden Çerkezköy’e ulaştık. 119 kilometrelik ilk etabın sonunda verdiğimiz kısa bir aranın ardından 110 kilometrelik rota ile Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Hamitabat Köyü’ne kadar E-Serisi ailesinin modellerini deneyimledik.

E 220 d 4MATIC Sedan Exclusive

Düzenlenen etkinlik boyunca E-Serisi’nin farklı karoserdeki modellerini kullanma fırsatı yakaladık. 2016 Mayıs ayı itibarıyla Türkiye’de satışa çıkan yeni Mercedes-Benz E-Serisi Sedan; tamamı 9G-TRONIC otomatik şanzımanla kombinlenen E180, E220d 4Matic, E300 ve E350d 4Matic versiyonları ile satışa sunuluyor. Yerini aldığı modele göre daha hafif olan E-Serisi Sedan, yeni motor seçeneklerinin de desteğiyle daha keyifli sürüşe imkan tanıyor. Sürücüyü istediği şeride güvenli bir şekilde taşımaya yardımcı olan “Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı”nı test rotamız boyunca bol bol kullandık ve otoyol sürüşlerindeki artılarını gözlemledik. Dar park alanlarında büyük artılar sunan ve zor park manevralarını akıllı telefon üzerinden araç dışından yönetmeyi sağlayan “Araç Dışından Park Etme Yardımcısı” ise yeni E-Serisi’nin öne çıkan özelliklerinden biri oldu.

E 220 d 4MATIC All-Terrain

Bu yıl İstanbul Autoshow’da sergilenen ve aynı anda Türkiye’de satışa sunulan yeni E-Serisi All-Terrain ise; yerden yüksek yapısı, standart olarak sunulan dört tekerlekten çekiş sistemi 4Matic ve “Air Body Control” hava süspansiyonu ile dikkat çekiyor. E-Serisi All-Terrain, ülkemizde ilk etapta 195 beygirlik dört silindirli dizel motora sahip All-Terrain E220d 4Matic versiyonuyla satışa sunuluyor. “Dynamic Select” donanımını standart olarak sunan All-Terrain; farklı motor, şanzıman, ESP ve direksiyon ayarlarını beraberinde getiren beş farklı sürüş programını da barındırıyor. All-Terrain sürüş modu, asfalt dışı yollara uygun ayarların yapılmasına imkân tanıyor. Test parkurumuzda modelin arazi performansını test edemesek de yerden yüksek yapısı sürücüye güven hissi veriyor. Yüksekliğe rağmen yol tutuş ve uzun yol konforu konularında E-Serisi Sedan’dan geride kalmadığını belirtmem gerek.

E 220 d 4MATIC Coupé AMG 25

E 220 d 4MATIC Coupé AMG

E 220 d 4MATIC Coupé AMG

E 220 d 4MATIC Coupé AMG

Etkinliğe katılan en havalı ve en yeni otomobiller ise yeni E-Serisi Coupé ve Cabriolet oldu. Teknik olarak sedan versiyonunu baz alan E-Serisi Coupé, sportif lüks arayan sürücüleri hedefliyor. E-Serisi Coupé’nin merkezi kilidinin açılmasıyla stop lambalarındaki LED’ler içten dışa doğru ışıldıyor. Kapıların kilitlenmesiyle ise süreç dıştan içe doğru ilerliyor. Ön farlardaki mavi ışık hüzmesini eşlik ettiği bu görsel şov özellikle akşam saatlerinde tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

E 300 Cabriolet

Türkiye’de Ağustos ayı itibarıyla satışa sunulan yeni E-Serisi Cabriolet ise geleneksel kumaş tenteye ve dört koltuğa sahip. Dört kişiye geniş yaşam alanını, uzun yol konforunu ve modern teknolojiyi bir arada sunuyor. İsteğe bağlı olarak sunulan elektrikli rüzgâr deflektörü “Aircap” ve standart olan ense bölgesi ısıtma sistemi “Airscarf” gibi donanımlar sayesinde güneşli havaya ihtiyacınız olmadan da üstü açık sürüş gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yeni E-Serisi Cabriolet ilk kez dört tekerlekten çekiş sistemi 4Matic opsiyonunu da sahip. Sedan modelden 15 mm daha alçak E-Serisi Cabriolet’in S-Serisi Cabriolet modelinden alınan kumaş tentesi; koyu kahve, lacivert, koyu kırmızı veya siyah olmak üzere 4 renk alternatifiyle sunuluyor. Tam elektrikli akustik tente, uygulanan yalıtım ile rüzgâr ve yol gürültüsünü önemli ölçüde engelliyor. Yaptığımız otoyol sürüşlerinde kabindeki düşük rüzgar ve yol gürültüsü, yolculuk konforuna önemli katkılarda bulundu.

Me Connect, E-Serisi ile Türkiye’de

Yazının başında belirttiğimiz “Mercedes me connect” ve “Araç Dışından Park Etme Yardımcısı” için ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Mercedes-Benz, me connect hizmelerini Türkiye’de ilk kez E-Serisi ile birlikte sunmaya başladı. Etkinlikte tanıtılan Mercedes me connect uygulaması ve bununla birlikte Comand donanımına sahip araçların beraberinde gelen “Araç Dışından Park Etme Yardımcısı”, Bluetooth üzerinden sisteme bağlanan Android ve iOS akıllı telefonlar ile kumanda ediliyor.

E 300 Cabriolet

E 300 Cabriolet

Araç Dışından Park Etme Yardımcısı dar park alanları ve garajlardaki zor park manevralarını kolaylaştırılıyor. Park yerinden çıkma manevrasından önce aracın kilitleri açılıyor. Ardından daha önce sisteme tanımlanan akıllı telefonu araç sistemine bağlayabiliyor ve araca maksimum 3 metre uzaklıktaki sürücü, aracı park yerinden uzaktan kumandayla çıkartabiliyor. Park etmek için ise sistem tarafından önerilen ve önceden sisteme tanımlanmış olan; dikey veya paralel, sol veya sağ, önden veya geri geri olmak üzere park senaryolarından birinin seçilmesi gerekiyor. Ardından araç dışına çıkılarak harekete geçirilebiliyor. Sistem, sürücü akıllı telefon üzerinden herhangi bir müdahalede bulunmadıkça tercih edilen manevra senaryosuna uygun olarak manevrayı otonom olarak gerçekleştiriyor. Fakat %100 otonom bir sistem olmadığı için yine de kontrolü sağlamanız gerekli.

Ertuğ Özdemir

Lift Content Factory Yönetici Ortağı