artwork

Toygun Yılmazer, Global Agency of the Year 2022’de Bronz aldı

4 ay önce

0

İlkay Gürpınar’ın yanı sıra TBWA\Istanbul Chief Strategy Officer’ı Toygun Yılmazer de Yılın Stratejik Planlamacısı kategorisinde Bronz ödüle layık görüldü.

TBWA Group İstanbul’un Chief Strategy Officer’ı olarak Toygun Yılmazer, ajansın tüm müşteri kadrosu için marka ve iletişim stratejilerinin oluşturulmasından ve yürütülmesinden sorumlu. Toplam 10 doğrudan raporla grup içindeki üç ajans ve altı iş biriminin planlama ekiplerine liderlik ediyor. Disruption®’ın ortak stratejik dili ve yöntemleri aracılığıyla grubun 300’den fazla uzmanının çeşitli disiplinlerini ve beceri gruplarını entegre ediyor. Ayrıca TBWA’nın danışmanlık uygulaması Disruption Consultancy’nin kurucusu ve yöneticisidir. 22 yıllık kariyerinde TBWA\Istanbul’un, Türkiye’nin en büyük ve en çok ödül alan ajansı olma yolunda üst sıralara yükselmesinde çok önemli bir rol oynadı. 79 Effie (21 altın dahil) kazanan bir ekibin lideri ve TV, PR, tasarım ve medya kategorilerinde çok sayıda Cannes Lions yaratıcılık ödülü kazanan bir ekibin parçası olduğu için kendini şanslı hissettiğini dile getiriyor.

Yılmazer, TBWA’deki geniş müşteri yelpazesi için başarılı stratejilerin geliştirilmesi ve uygulanmasında rol oynuyor. 2022’de ajansın müşterileri için önemli sonuçlar getiren başarılı kampanyalara öncülük etmeye devam etti.

Yarışmaya katılan işleri & stratejiler

Letgo Otoplus – Brand Migration

Yılmazer ve ekibi, pazar ve hedef kitle analizleri sayesinde Otoplus için oyunun kurallarını değiştirebilecek yeni bir tüketici segmenti keşfetti. Yüksek otomobil fiyatları nedeniyle, ilk kez ikinci el otomobil satın alanların sayısı arttı. Strateji, kullanılmış bir araba satın almanın risklerini kabul etmekti. Letgo Otoplus, bu endişeleri giderebilecek güvenilir bir ortak olarak konumlandırıldı. Lansman kampanyası, kullanılmış bir otomobil satın almanın verdiği strese odaklanırken, devamında müşterilere Otoplus’ın her ne olursa olsun yardım etmek için hazır olacağı konusunda güvence verildi.

Hepsiburada – Female Users Growth Campaign

Yılmazer’in ekibi hedefe ulaşmak için kadınların ihtiyaçlarına odaklandı ve anne olunduktan sonra gelen yeni sorumluluklar ve ihtiyaçlar dünyasında yol aldıklarını fark etti. İletişim stratejisi, annelik yolculuğundaki bu kadınlara canlılık ve enerji katan Hepsiburada’ya odaklandı. Ana rakip, kadınları modayla cezbetmeye çalışırken Hepsiburada onların hem ev hem de aile hayatındaki kapsamlı ihtiyaçlarını görebildiğini gösterdi.

 

TBWA\Istanbul ise Disney+, Yemeksepeti ve Beymen markaları için yaptığı yaratıcı çalışmalarla Yılın Yaratıcı Ajansı kategorisinde kısa listeye girmeyi başarmıştı.

TBWA\Istanbul, marka inşa etme ve yenilikçi marka deneyimleri alanında küresel bir yaratıcı kolektifin parçası. Bu; eksiklikleri görebilen, karmaşayı yönetebilen, yaratıcılığa ilham veren ve şirketleri büyüten marka platformları yaratan Disruption® metodolojisiyle mümkün oluyor. Grubu, rakiplerimizden ayıran unsur da bu ve müşteri portföylerinin yanı sıra etkili çalışmaları, son on yılda pazardaki en başarılı ajanslardan biri olmalarını sağladı.

Global müşterileri arasında McDonald’s, Disney+, CarrefourSA, MediaMarkt, IKEA, Garena ve SOCAR gibi markalar bulunuyor. Akbank gibi birçok önemli yerel markayla da çalışıyorlar; bebek bezi üreticisi Hayat Kimya, giyim ve aksesuar perakendeciliğinde önde gelen şirketlerden DeFacto, Beymen ve Türkiye’nin en popüler e-ticaret şirketi Hepsiburada gibi…

“Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik olarak çalkantılı ve politik olarak karmaşık bir pazarda fikir liderleri ve değişim yaratanlar olarak “Yılın Yaratıcı Ajansı” olmaktan gurur duyuyoruz. Yerel olarak susturulanların sesi oluyor, hikayelerini dünya çapında duyurmak isteyenlere varlığımızla destek veriyoruz (Invisible Petitions – 5x Cannes Awards – 2021; Gay Turtle – 1x Cannes Awards – 2016). Elde etmeye çalıştığımız etki, işin ötesine geçiyor; bulundukları yeri çevreleyen koşulların belirlediği zorlukların üstesinden gelebilmeleri için güçsüzleri, ezber bozacak şekilde güçlendiriyor.”

TBWA\Istanbul

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 132. sayısında yayımlandı.