Toprak Ajans: “Avantajımız Bodrum’da yaşamak”

“Ah bir Ege’ye kapak atabilseydim…” fikrini hayata dökmüş reklamcılarla konusunda uzman yerel profesyonelleri birleştiren Toprak Ajans ile Bodrum’da varlığını sürdüren bir ajans olmayı konuştuk.

Metropolde yaşayan herkesin gitmek için yazları iple çektiği Bodrum’da, tatil beldesinde çalışmanın rehavetine kapılmayan profesyonel bir ekibe sahip Toprak Ajans ile Bodrum’da reklamcılık ve gelecek vizyonları hakkında sohbet ettik.

Ceren Caner Bilmeyenler için, ajans hakkında genel bilgilerle başlayabilir miyiz?

Biz aslında oldukça genç bir ajansız. Ancak kadromuz işinde uzman ve yetkin kişilerden meydana geliyor. İstanbul’daki çoğu ajans çalışanının hayalindeki “Ah bir Ege’ye kapak atabilseydim… ” fikrini hayata dökmüş reklamcılarla (insert nazar boncuğu here) konusunda uzman yerel profesyonelleri birleştirerek, Bodrum’da “Rüya Takımı” denebilecek bir kadro kurduk. Bu kadro ile dinamizmimizi birleştirerek konumumuzda yer alan birçok köklü markaya hizmet sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Kuruluş öykümüz ise yazılım kökenli Tufan Sepetçi ile öğretmen eşi Oya Sepetçi’nin Bodrum’da kreatif reklamcılık açığını fark ederek aksiyon almaları ile başlıyor. Sonrasında olaylar gelişiyor.

Bodrum, reklam konusunda yıllardır “tabelacılık” kavramının bir adım ötesine geçememişken, biz ajans olarak çalıştığımız markalara marka bilinirliğinin ve stratejinin önemini anlatmayı en önemli görevimiz olarak belirledik ve bu yolda ilerliyoruz.

Ceren Caner Ajans hangi alanlara yöneliyor, neler yapıyor?

Toprak Ajans 360 derece hizmet veren bir kreatif reklam ajansı. Web sitesi yazılım ve tasarımı, sosyal medya yönetimi, reklam filmi, radyo spotu, kurumsal kimlik, outdoor… Reklama dair aklınıza gelen tüm kalemlerde hizmet verebilen Bodrum’daki ilk ve tek ajans. Bu yüzden, bize göre yaptığımız en önemli şey, Bodrum markasına, yani Türkiye’nin en büyük markasına hizmet veriyor olmak. Bizim için birincil olan, Bodrum’u ve Bodrum’da iş yürüten markaları doğru ve hak ettikleri özenle tanıtmak. Bunu da mecra hakimiyetimize ve tecrübemize güvenerek hizmet verdiğimiz kitleyi ve meslektaşlarımızı doğru yönlendirerek gerçekleştiriyoruz. Bodrum, reklam konusunda yıllardır “tabelacılık” kavramının bir adım ötesine geçememişken, biz ajans olarak çalıştığımız markalara marka bilinirliğinin ve stratejinin önemini anlatmayı en önemli görevimiz olarak belirledik ve bu yolda ilerliyoruz.

Ceren Caner Bodrum’daki bir ajansın İstanbul’dakilere göre avantajları ve dezavantajları neler?

En önemli avantajımız Bodrum gibi bir doğa harikası içinde yaşıyor olmak 🙂 Tek dezavantajımız Bodrum yazlarının çok sıcak ve kışa göre çok kalabalık olması. Sektörel olarak en önemli avantajımız ise Bodrum’un reklam ve tanıtım alanında uzun zamandır bakir kalmış olması. Hedef kitle, bütçe, strateji, planlama, uygulama kalemleri üzerinden birlikte çalıştığımız markaları eğitmenin ve doğru yönlendirmenin Toprak Ajans’ın kendi marka değeri anlamında çok önemli bir artı olduğuna inanıyoruz.

Ceren Caner Toprak Ajans olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Bodrum’daki sektörel açığı kapatmak için örnek olacak işlere mümkün olan en kısa sürede imza atmamız gerekiyor. Bu yüzden ekip arkadaşı ararken tecrübe ve takım çalışmasına uygunluğa dikkat ediyoruz. Farklı şehirlerden Bodrum’a gelirken buradaki çalışma koşullarını “Tatil beldesinde çalışıyorum, oh ne rahat!” rehaveti ile karıştırmayan, motivasyonu her daim yüksek kişiler bizim için tercih sebebi. Yerelde çalışan ararken en önemli kriterimiz ise lokasyonu ve popülasyonu iyi tanıma ve iyi değerlendirebilme yeteneği.

Bodrum sınırlarını aşacak işler

Ceren Caner Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Vazgeçmeyeceğimiz tek ilkemiz Bodrum markasını geliştirmek. Bunun yanı sıra ajans olarak hedefimiz ise Bodrum sınırlarını da aşacak işler yapmak, marka portföyümüzü önce Ege, sonra da Marmara Bölgesi’ne yaymak. Ödüllü işler yaparak Bodrum’daki bu potansiyeli ülke çapında duyurmak istiyoruz.

Ceren Caner Bodrum’da reklamcılığın başlıca sorunları neler?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Bodrum’da reklamcılık, sektörün gözünde hâlâ “tabelacılık” olarak görülmeye devam ediyor. Çoğu marka hâlâ web sitesinin olması gerektiği konusunda bilgilendirilmemiş. Sosyal medya mecralarını hâlâ “Kuzenim bir şeyler atıyor Facebook’a ya…” şeklinde yöneten kurumsal markalar var. Bu tip profesyonel olmayan yaklaşımları benimseyen bir takım “ajanslar” ise Bodrum’da hâlâ varlık gösterebiliyor ve bu durum da Bodrum markasını zedeliyor.

 

“Toprak Ajans: ‘Avantajımız Bodrum’da yaşamak'” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Noyan diyor

  Yaptıkları çalışmaları inceledim, biraz şişirme bir haber olmuş. Kendilerini bağıra bağıra ‘kreatif’ olarak değerlendirmeleri de komik olmuş. Lakin kreatif tek bir projelerine denk gelmedim. Yine de yolları açık olsun.

 2. Pelin diyor

  Noyan’ın yorumuna katılıyorum biraz değil baya şişirme bir haber olmuş. ‘Bodrum’daki ilk ve tek ajans’ fazla iddialı bir söylem olmakla birlikte gerçekçi değil. Bodrum’da bir çok reklam ajansı var ki benim bildiğim Topark Ajans’tan çok daha büyük markalara hizmet veren ve çok daha yaratıcı işler çıkaran ajanslar var. Toprak Ajans bu söylemi belki biligi eksikliği ve dikkatsizlikle belkide dikkat çekmeye çalışmak için kullanıyor olabilir fakat Campaigntr olarak siz bu röportajda arkadaşları uyarıp bu şekilde yanlış bilgileri yayınlamamanız gerekirdi diye düşünüyorum. Yerel ajansların gelişmesi açısından böyle haberler yayınlamanız önemli. Bunun yanında İnsanları yanlış bilgilendirmemek de önemli.

 3. Gizay diyor

  TRUTH HURTS 😄

 4. Canan diyor

  Ben kendilerini tebrik ediyorum ilk ve tek 🙂 KOMİK

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.