Toplumsal fayda sağlamakta öncüyüz

Koç Holding olarak kuruluşumuzdan bu yana ekonomik ve toplumsal kalkınma yolunda, kültür, sanat, spor, eğitim, sağlık gibi birçok farklı alanda katma değer yaratan projeleri hayata geçiriyor, ülkemizi uluslararası platformlarda tanıtabilmek için iş birlikleri ve destek programlarıyla yatırımlarımıza kesintisiz devam ediyoruz.

Kurucumuz merhum Vehbi Koç’un “Ülkem varsa ben de varım” sözünden güç alarak toplumsal fayda odağındaki çalışmalarımızla öncü bir rol üstleniyoruz. Topluluğumuzun bu odakta önde gelen yatırım alanlarından ikisini, kültür ve sanat oluşturuyor. Bu alanlarda gerçekleştirdiğimiz küresel ölçekte dönüştürücü güce sahip projeler sayesinde Koç Topluluğu olarak kültür sanat alanında önemli sorumluluklar üstleniyoruz. Yaşamın en temel gereksinimleri olan eğitim, sağlık ve kültür alanlarında yönetimini üstlendiği kurumlar, desteklediği projeler ve düzenli programlar aracılığıyla Türkiye’nin daha hızlı gelişmesine katkıda bulunmayı; tüm faaliyetlerinde en iyiye örnek olarak, sürdürülebilir ve tekrarlanabilir modellerle 52 yıldır Türkiye’ye fayda sağlamayı amaçlayan Vehbi Koç Vakfı çatısı altında da oldukça önemli yatırımlar yapıyoruz. 

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Koç Üniversitesi Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED), Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Rahmi Koç Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Antalya Kaleiçi Müzesi gibi köklü kurumlarımızın yanı sıra Arter, Meşher gibi kurumlarımızla da kültür ve sanatın herkes için erişilebilir olmasını hedefliyoruz. Ayrıca farklı sanat dallarının toplumsal gelişimine ve ülkemizin yurt dışında farklı alanlarda başarıyla temsil edilmesine destek vermek amacıyla 2008’den bu yana Karikatürcüler Derneği’ne Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması için ana sponsorluk desteği veriyoruz.

Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı çatısı altında gerçekleştirdiğimiz projeler haricinde onlarca çalışma da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren topluluk şirketlerimiz tarafından yürütülüyor.

Koç Holding olarak İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Bienali’nin 2007- 2026 yılları arasında 20 yıl boyunca sponsorluğunu üstlenerek Türkiye’de sanat ortamının gelişimine destek olurken, geniş kitleleri ve özellikle gençlerimizi, çağdaş sanatla buluşturmaktan gurur duyuyoruz. Bienalin çağdaş sanat aracılığıyla, özgür düşünce ve farklı bakış açılarını temsil etmesini ve toplumsal sorunları sorgulamaya ve düşünmeye yol açmasını oldukça kıymetli buluyoruz. Bienaller hayal ettiğimiz hoşgörüye dayalı dünyanın temelinde yer alan, kültürlerin birbirlerini tanıması ve birbirlerinin yaşam biçimlerine saygı duyması bakış açısını barındırarak toplumun biçimlenmesinde sanatın ne kadar önemli bir güç olduğunun da altını çiziyor. Türkiye’deki kültür sanat iklimine uluslararası sanat çevreleri ile iletişim kurma şansı tanıyan İstanbul Bienalini, ülkemizi çok doğru bir şekilde temsil etmesi açısından da desteklemekten mutluluk duyuyoruz. 

Ticari faaliyetlerimizde olduğu gibi toplumsal alanda değer yaratan projelerimizde de daima en iyi uygulamalara imza atmayı amaçlıyor, bütün çalışmalarımızda Koç isminin toplumda yarattığı güvene yakışan bir titizlik ve duyarlılıkla hareket ediyoruz. Koç Topluluğu olarak önümüzdeki dönemde de bu anlayıştan kopmayarak kültür ve sanat alanındaki fayda odaklı projelerimizi hayata geçirmeye hız kesmeden devam edecek, ekonomik kalkınma kadar, toplumsal kalkınmayı da her zaman gücümüzün getirdiği sorumluluk olarak göreceğiz.

Okyar Tuncel

Koç Holding Kurumsal Marka Koordinatörü 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.