Site icon Campaign Türkiye

“TMOK ve milli sporcularımızın yanındayız”

Koç Holding Kurumsal Marka Koordinatörü Okyar Tuncel, Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) resmi sponsoru olan Koç Holding’in bu iş birliğine verdiği önemi ve özellikle spor alanına eğilme sebeplerini anlatıyor.

Sporu, toplumun tüm kesimleri için hayatın bir parçası olarak benimsenmesi ve Türk sporunun global çapta tanınırlığı için çalışarak spora verdiği önemi hissettiren Koç Holding’in 8 yıl önce TMOK ile başlattıkları ortaklığın nasıl geliştiğini, bu yılki olimpiyatta TMOK’u desteklemenin onlar için ne ifade ettiğini ve spor alanına yaptıkları diğer yatırımları Koç Holding Kurumsal Marka Koordinatörü Okyar Tuncel’den dinledik. 

Necla Eylül Durukan Koç Holding olarak TMOK ile partnerliğiniz ne zaman, nasıl başladı?

Okyar Tuncel Koç Holding ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) yolları ilk kez 2013 yılında kesişti. Kurucumuz merhum Vehbi Koç’un “Ülkem Varsa Ben de Varım” sözünden hareketle ülkemizdeki Olimpik değerlerin öncüsü TMOK’un ilk ulusal ana sponsorluğunu 3 yıl süresince üstlenerek, Türkiye’nin Olimpiyat yolculuğu sürecinde var gücümüzle çalıştık. 

Bu iş birliği döneminde Türkiye’deki Olimpik ruhun gelişmesine ve uluslararası arenada gerçekleştirilecek çalışmalara katkıda bulunmanın yanı sıra, ülkemizde spora katılımın artırılması, çocuk ve gençlerimizde spor bilinci ve kültürünün geliştirilmesi, Olimpik sporcu ve madalya sayısının artmasına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdik.

Bu döneme denk gelen Rio De Janeiro 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi toplamda 103 sporcu temsil etti ve programda yer alan 28 spor dalından 21’ine katılım hakkı elde ettik. Bu, Türkiye’nin Olimpiyat geçmişindeki en yüksek spor dalı sayısı. Modern Pentatlon, Tenis ve Kano gibi spor dallarına ilk kez katıldık ve sporcularımız Rio De Jenerio’dan 1 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalya ile döndü. Bir diğer başarı da Tekvando dalında yarışan Nur Tatar’ın olimpiyat tarihinde 2 madalya kazanan ilk kadın sporcumuz olmasıydı. Şimdi ise Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları için güç birliği yaparak yeniden TMOK ve milli sporcularımızın yanında yer alıyoruz.

Necla Eylül Durukan Koç Holding, Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları yolunda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) resmi sponsorluğunu üstlendi. Bu iş birliğinin sizin için anlam ve önemi nedir? Bize biraz ayrıntılarından bahsedebilir misiniz?

Okyar Tuncel Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle Olimpiyatlar Oyunları’nda yaşanan 1 yıllık gecikme, birçok zorluğu da beraberinde getirdi. Son haftalara kadar süren belirsizliğin başta sporcular olmak üzere farklı kesimleri ciddi bir şekilde etkilediğini gözlemledik. Bu zorlu koşullara rağmen Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları yolunda sporcularımızı desteklemek üzere Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi sponsorluğunu üstlendik.

Bu yıl Türkiye’yi sporun zirvesinde 18 farklı branştan 100’e yakın sporcumuz temsil edecek. Koç Holding olarak yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen zorlukları aşarak Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil edecek sporcularımızı desteklemekten gurur duyuyoruz. Sporcularımızın ortaya koyduğu bu iradenin, temsil ettikleri değerlerin ve gösterdikleri fedakârlıkların ülkemize kazandıracakları madalyalardan çok daha kıymetli olduğunu düşünüyoruz. 

Bu anlayıştan yola çıkarak sporun, toplumun tüm kesimleri tarafından benimsenerek hayatımızın bir parçası olması ve ülkemizin spor alanında da önemli bir marka olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hem holding çatısı altında hem de topluluk şirketlerimizle çok farklı branşlarda birçok spor faaliyetini destekleyerek spora verdiğimiz önemi her fırsatta dile getiriyoruz. Yürüttüğümüz bu çalışmaların olumlu sonuçlarını görmek ve bu başarının bir parçası olmak da bizleri ayrıca gururlandırıyor.

Necla Eylül Durukan Sponsorluğunuzun tanıtımı için cesaret verici, gurur dolu bir reklam filmine imza attınız. Bu filmin hazırlık sürecinde neleri göz önünde bulundurdunuz, nasıl bir strateji izlediniz?

Okyar Tuncel Koç Holding olarak Türkiye’nin başarılı bir spor ülkesi olması ve Türk sporunun uluslararası camiada dostluk, mükemmellik ve saygı gibi insani değerler üzerinden tanınması için çalışıyoruz. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile yaptığımız güç birliğini duyururken de bunu göz önünde bulundurarak ülkemizin değerlerine vurgu yapmak istedik. Bu doğrultuda öncelikle uzun ve detaylı bir arşiv taraması gerçekleştirdik. Milli sporcularımızın geçmiş müsabakalarından “olimpik değerler” anlarını seçip, bir kurguya oturttuk ve “Başarılarınla adın, duruşunla saygı duyulur” mesajımızla paylaştık. 

Necla Eylül Durukan Koç topluluğunun eğitim, kültür-sanat gibi diğer alanların yanı sıra sporu da desteklemesinin başlıca sebebi nedir? Gerçekleştirdiğiniz tüm bu iş birlikleri ile neyi hedefliyorsunuz?

Okyar Tuncel Kurucumuz merhum Vehbi Koç’un insanın yaşamında var olması ve dengelenmesini öğütlediği 4 alandan biri spordu. Biz de onun izinden gidiyor, sporda da ilham verecek, öncülük edecek projeleri hayata geçiriyor ve destekliyoruz. 

Toplumları birleştiren ve daha ileri seviyeye taşıyan spora Koç Holding ve Topluluğumuza ait şirketler olarak uzun yıllardır yatırım yapıyoruz. Arçelik ile Milli Takımlar ana sponsorluğu, Avis’le Fenerbahçe Futbol Takımı sponsorluğu, Beko ile FC Barcelona sponsorluğu, Tüpraş ile Batman Engelliler Spor Kulübü sponsorluğu, Aygaz ile Beşiktaş Hentbol Takımı forma sponsorluğu bunlardan yalnızca birkaçı. 

Necla Eylül Durukan Türk sporuna katkıda bulunmak için önümüzdeki dönemde başka çalışmalarınız da olacak mı?

Okyar Tuncel Öncelikle mevcut çalışmalarımıza tüm enerjimizle devam ettiğimizi belirtmek istiyorum. Bunlardan en önemli ikisi Mustafa Koç Spor Ödülü ve Koç Spor Fest. Kalıcı teması “Olimpik değerlere katkı” olan MVK Spor Ödülü ile 2017 yılından bu yana birçok oyuncumuzu destekledik. Ödüllü oyuncularımızdan Taha Akgül, İlke Özyüksel, İbrahim Çolak ve Yasemin Adar bu yıl olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecekler. 

2006 yılında üniversite öğrencilerine özel bir festival yaratmak amacıyla başlattığımız Koç Spor Fest ise Türkiye’nin en geniş katılımlı gençlik ve spor festivali olma özelliği taşıyor. Bu dev organizasyonla birlikte 14 yılda, 39 şehirde, 41 üniversitede 120 festival düzenledik. Sporun tüm topluma yayılması ve Türkiye’nin yurt dışında spor alanında da önemli bir marka olması yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sporcularımız farklı alanlarında dünyaya anlatacak yeni başarı öyküleri yazarken Koç Holding olarak bunun bir parçası olmak önümüzdeki dönem için de en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version