artwork

Tercihler önemli ölçüde değişti

2 yıl önce

0

Pandemi sonrasında birçok süreçte olduğu gibi ev arama sürecinde de internet alışkanlığının arttığını gözlemledik. Normalleşme olsa da, yaşadığımız sürecin hayatımıza yeni alışkanlıklar getirdiğini biliyoruz. Ev arama sürecinde de pandemi sonrasında internetin rolü ve payı büyüdü. Bu trendin hız kesmeden ilerleyeceğine, gayrimenkul teknolojileri diye adlandırdığımız “Proptech”in yeni teknolojik çözümlerle ev arama deneyimini giderek daha büyük oranda dijitale taşıyacağına inanıyorum.  

Günümüzde kullanıcıların üçte ikisi, emlak araştırmalarına dijitalde başlıyor. Artık kullanıcılar evleri ziyaret etmeden internette kararlarını bir noktaya kadar verebiliyor. Gayrimenkul alanında bürokratik işlemlerle ilgili de önemli bir dijitalleşme adımı atıldı. Eskiden fiziksel olarak yapılan tapu randevusu alma süreci, Web-tapu ile tamamlanabiliyor. Sadece bu geliştirme bile emlak danışmanları ve son kullanıcılar için önemli bir vakit kazancı sağlıyor. Bu dönemde tercihlerde önemli değişiklikler oldu. Konut arayanlar bahçeli, balkonlu ve geniş evleri daha fazla talep etmeye başladılar. Ayrıca pandemi sonrasında 45 yaş üzeri kullanıcı sayımızda da iki kata kadar artış gördük. Bu dönemde gayrimenkul alanında dijital okuryazarlık önemli oranda artmış oldu.  

Son kullanıcı bir zorluk anında kullandığı markanın yanında olmasını ve çözüm üretmesini bekliyor. Aslında ev aramak da çoğu zaman yorucu bir süreç. Bu noktada Emlakjet olarak çok farklı kullanım özelliği ve servis sunuyoruz. Jet Fırsat Satılık özelliğiyle kullanıcılara bölgesine ve özelliklerine göre %30 daha avantajlı satılık daireleri keşfetme imkanını veriyoruz. Ev ararken lokasyon en önemli konulardan biri. Bu noktada Yakınında Ara, Yakınında Neler Var, Bulunduğum Yerde Ara gibi farklı özellikler sunuyoruz. Türkiye’de emlak portalları arasında ilk olarak, Jetsat ile 5 günde ev satışına olanak sağlıyoruz.

Ürün servislerimizi hayata geçirmeden önce uzun araştırmalar yürütüyor, en çok ihtiyaç duyulan servislere odaklanıyoruz. Ayrıca son yıllarda marka ve işveren markası yatırımlarımızı önemli ölçüde artırdık. Son bir yılda marka bilinirliğimiz % 85 artmış durumda. 

Dijital dünyada bugünden yarını düşünmek çok kritik. Biz de günümüzde birçok problemle başa çıkan konut piyasasında tüketici dostu ve yenilikçi fikirler için hazırlanıyoruz. Emlakjet Jetsat inovatif tanımına oldukça uyan, dünyada çok az firmanın sağlayabildiği i-buying yani instant buying servisi. 2020 yılında hayata geçirdiğimiz Jetsat lansmanından bu yana Emlakjet markası çok olumlu dönüşler aldı. Bugünlerde rehberliğe çok ihtiyaç duyulan arsa konusu hakkında kullanıcılara destek olacak yeni bir sayfanın lansmanına hazırlanıyoruz. Müşteri deneyimi her ürünümüz için tüm projelerin başlangıç noktası. Ürünlerimizi hayata geçirirken küçük denemeler yapmaya, müşterilerden aldığımız geri dönüşlere göre ürünleri fazlandırarak büyütmeye dikkat ediyoruz. Vizyonumuz gayrimenkul alanındaki ürün ve servislerimizi genişleterek emlak alanındaki tüm temel ve yan servisler için tek çözüm noktası olmak. 

Kullanıcılarımızın sanal deneyimlerini artırmak için hedeflediğimiz çalışmalar var. Metaverse konusu birçok markanın olduğu gibi bizim de merceğimizde. Şimdilik metaverse’ün hayatımızla hangi noktalarda ve nasıl bağlanacağını öngörmeye çalışıyoruz. Burada önemli olan, yeni mecraları kullanırken anlamlı bir katkı sağlamanın da yollarını bulmak.

Bir süredir oldukça iddialı bir slogan olan “cevap net: Emlakjet”i kullanıyoruz. Bu slogan farklı ürünlerimize farklı müşteri kitlelerimize göre değişebiliyor ama hep “cevap net: Emlakjet” sözleriyle bitiyor. Müşteriyi ön planda tutarak geliştirdiğimiz inovatif servisler, işini keyifle ve özveriyle yapan 220 kişiden fazla üyeye sahip Emlakjet ekibi, Türkiye’nin önde gelen birçok dijital markasının da yatırımcısı olan iLab çatısı altında bulunmamız bu sloganı gururla taşımamızı ve milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmemizi sağlayan temel sebepler.

Tolga İdikat

Emlakjet CEO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...