artwork

Teknolojik çözümlerden faydalandık

3 sene önce

0

Tüm dünyada etkisini gösteren COVID-19 pandemisi sürecinde, çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın sağlığını koruyabilmek ve hep birlikte sağlıklı kalabilmek için 19 Mart’ta tüm mağazalarımızın faaliyetine ara vermiş, merkez ofisimizde de uzaktan çalışma modeline geçiş yapmıştık. Perakende sektöründe bu kararları alan ilk markalardan biri olarak, geçen 2 ay boyunca, hem çalışma arkadaşlarımız hem de müşterilerimizle yeniden buluşabilmek için yoğun bir hazırlık dönemi yaşadık. Normalleşme süreciyle birlikte, 1 Haziran’da gerekli tüm hijyen ve sosyal mesafe önlemlerini alarak, tüm mağazalarımızı yeniden açtık, ofisimizde de vardiyalı çalışma sistemine geçtik.

Mağaza ve ofislerimizde aldığımız başlıca önlemler
Sürecin başından bu yana çalışanlarımızı korumak en önemli önceliğimiz oldu. Farklı departmanlardan arkadaşlarımızın görev aldığı bir pandemi kurulu oluşturarak, onların da katılımıyla birlikte çok detaylı bir eylem planı hazırladık.

Yeniden açılış sürecinde; öncelikle hamile veya kronik hastalığı olan, evinde 12 yaş altında çocuk ya da 65 yaş üstü kişiler olan mağaza çalışanlarımıza işe gelmeme, ofis çalışanlarımıza ise uzkatan çalışma modeliyle devam etme seçeneği sunduk. Shift ve vardiya planlarımızı sosyal mesafe kurallarına göre belirlediğimiz maksimum kişi kapasitelerini dikkate alarak yeniden düzenledik.

Çalışanlarımıza en güvenilir ve hijyenik çalışma ortamını sağlamak, müşterilerimize de yeni nesil alışveriş deneyimini yaşatabilmek için üst düzey teknolojik çözümlerden faydalandık. Klasik hijyen önlemlerinin yanı sıra ofisimizi ve mağazalarımızı antiviral, antibakteriyal ve doğa dostu olan, özellilkle hastanelerde kullanılan yeni nesil Nano Teknolojik Antimic Sistemi ile dezenfekte ettik ve bu işlemi periyodik olarak uygulamaya devam edeceğiz. Aynı teknoloji, havalandırma sistemlerimizde de kullanıldı ve mağazalarımızın havası sürekli olarak temizleniyor. Ofis ve cadde mağazalarımızda giriş kapılarına Antimic sistemiyle kaplanmış dezenfeksiyon paspasları yerleştirildi. Böylece içeriye ayakkabılarla virüs taşınmasının da önüne geçiyoruz. Resepsiyon, tuvalet çıkışları, toplantı salonları gibi tüm ortak kullanılan alanlarda bol miktarda el dezenfektanı konumlandırdık. Tüm çalışanlarımız maske ile çalışıyor, gerektiğinde siperlik ve eldiven de temin ediyoruz. Ofis ve mağaza girişlerimizde ateş ölçümü gerçekleştiriyoruz. Ateşi 38 derecenin üzerinde olan biri olursa, belirlediğimiz pandemi acil durum planına göre yönlendiriyoruz. Sosyal mesafe ve hijyen önlemleri kapsamında gerek ofis gerekse mağazalarımızın mimari yapısında bazı değişiklikler yaptık. Örneğin masalar arasına, resepsiyona ve mağaza kasalarına şeffaf siperlikler yerleştirdik, temasları en aza indirmek için kapıları temassız fotoselli kapılar ile değiştirdik, bina girişlerinde temassız kartlı geçiş sistemi uygulamaya başladık.

#yanıbaşınızdayız
Mavi’de her zaman birlikte olmanın gücüne inanıyoruz. Bu süreçte Mavi olarak çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın yanı başında olduğumuzu hissettirmek bizim için çok önemliydi. Salgınla mücadelede üreticilerimizle omuz omuza vererek koruyucu maske üretimine destek verdik. Tıbbi maske ve tulumların yanı sıra sağlık çalışanlarına temiz giysi desteği de sağladık.

Ayrıca Mavi olarak beş farklı modelde yüzde 100 pamuktan, yumuşak ve maskeyi takan kişinin daha rahat nefes alıp vermesini sağlayan tasarım maskeler ürettik. Yıkanabilir kumaştan üretilen maskelerimiz, tek seferden fazla kullanılabiliyor. Global tasarım ekibimizin özel desen ve renklerde tasarladığı maskeler, Mavi mağazalarında ve Mavi.com’da satışa sunduk.

Yeni normal
Pandemiyle birlikte hepimiz duygusal ve davranışsal pek çok değişim yaşıyoruz. Bu gelişmenin toplumsal köklü değişime nasıl yansıyacağını zamanla göreceğiz. Ancak en iyi yaptığımız işe odaklanmaya, değişimi jean kültürü üzerinden yorumlamaya ve jean’de inovasyona devam edeceğiz. Kalitesiyle, modasıyla, kullanılan teknolojiyle her dönemin en iyi jean’ini yaratma tutkumuz en üst seviyede. Denim kumaş üreticileriyle çok yakın çalışmayı ve Mavi’ye özel, dönemin ruhuna ve ihtiyaçlarına karşılık veren mükemmel jean’leri geliştirmeyi sürdüreceğiz.

Salgınla mücadelede üreticilerimizle omuz omuza vererek koruyucu maske üretimine destek verdik. Tıbbi maske ve tulumların yanı sıra sağlık çalışanlarına temiz giysi desteği de sağladık.

Bu süreç yıllardır dönüşüm içerisinde olan dijitalleşme için büyük bir sıçrama etkisi yarattı ve büyük bir kısmının da kalıcı olduğunu düşünüyorum. Dijitalleşme artık belli bir kitle ya da yaş grubunu değil herkesi temsil ediyor. Büyük bir kapsayıcılık… Hem iş yapış ve iletişim şeklimizde hem de e-ticaretin geldiği boyuta baktığımızda üç ay önce hayal edemeyeceğimiz noktadayız. Bizim hesaplarımıza göre e-ticaret bir anda iki yıl ileriye gitti. Diğer taraftan insanların, kontrollü de olsa sosyal mesafeli de olsa, bir araya gelme ihtiyacı çok büyük. Mağazalarınızı ne zaman açacaksınız sorusu en çok duyduğumuz soru oldu. Mart ayından önce odağımız; ne kadar hızlı yeni moda sunabildiğimizi, mağaza atmosferini ve alışveriş deneyimini ne kadar mükemmelleştirdiğimizi anlatabilmekti. Şimdi bunlarla birlikte “biz sizin sağlığınızı koruyoruz, en güvenli alışverişi sunuyoruz”u duymak istiyor müşteri. 440 mağazamızın her bir alanını ve fonksiyonunu bu kodlarla bir ay içinde yeniden tasarladık. Bu süreci, oldu, bitti, tamamlandı değil de yaşa, takip et, güncelle şeklinde devam eden bir yolculuğun başı olarak görüyoruz.

İçinde olduğumuz dönemin müşteri alışveriş davranışları üzerindeki etkileri ve kalıcı değişimi analiz edebilmek için ekiplerimizle sürekli çalışmaya devam ediyoruz. Hem güçlü dijitalleşme ve sahip olduğumuz CRM alt yapısı hem de online alışveriş hareketleri bu iç görülerde bize önemli bir rehber olacak.

Cüneyt Yavuz
Mavi, CEO

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.