Teknoloji odak noktamız oldu

COVID-19 salgını süresince önceliğimiz sağlık, hijyen ve güvenlik oldu. İlk günden itibaren, hepimizin sağlığını korumak için gerekli bütün önlemleri aldık, uyarıları yüksek hassasiyetle takip ettik ve ekip arkadaşlarımızla sürekli iletişim halinde olduk. Dijital platformlar üzerinden gerçekleştirdiğimiz ve üst yönetimimizin de katıldığı canlı toplantılar ile hem sağlık konularına dair yönlendirmelerimizi hem de şirketimizin güncel süreçlerine dair mesajlarımızı paylaştık. Şirket doktorumuz ve sürekli ulaşılabilen çalışan destek hattı ile onlara sağlık konularının yanında farklı bireysel konularında ve kaygılarında da destek olduk. Uzaktan çalışmaya müsait pozisyonlarda ofis ortamını eve taşıdık. Bu süreçte teknoloji odak noktamız oldu. İşimizi uzaktan da verimli bir şekilde yapabildiğimizi görmek, ilerideki yeni çalışma düzenleri için de bize ilham verdi.

Salgında evde geçirilen vakit arttığı için pazarlama bütçemizi McDelivery iletişimine kaydırdık. McDelivery’de “Temassız Teslimat” ile siparişlerin online ortamda ödenmesini ve sürücümüzün siparişi kapıya asarak temassız bir şekilde teslim etmesini sağladık. Online Öde Gel-Al bu dönemde hayata geçirdiğimiz bir diğer inisiyatif. Bu uygulama ile tüketiciler dijital kanallardan siparişini online ödeyerek, dilediği saatte ve dilediği restorandan paketini alıp gidebiliyor.

Yaptığımız araştırmalara göre bu dönemde de hijyen ve gıda güvenliği hala en önemli konu. Misafirlerimizin sevilen McDonald’s lezzetlerinin güvenle keyfini çıkarabilmeleri için her türlü detayı düşünüyor, dijital ve sosyal medya kanallarımızda hijyenik ve güvenilir gıda iletişimini sürdürüyoruz.

İşsizlik ve ekonomik sıkıntıların artması ve harcanabilir gelirin düşmesiyle birlikte uygun fiyatlı ürünler ve promosyonlar da önem kazandı. Biz de “Evdekal” ve “Doya Doya Tavuk” gibi uygun fiyatlı menüler çıkardık. Zengin ve eğlenceli içeriklere sahip Happy Meal uygulamamızı, bu sıra dışı dönemde evde çocuklarıyla keyifli vakit geçirmek isteyen ailelere bir kaynak olarak sunduk.

Bu dönemde sosyal sorumluluk çalışmaları da gerçekleştirdik. Kahraman sağlık çalışanlarımız için ücretsiz kahve ikramı, hastanelere yaptığımız yemek yardımları bu uygulamalardan bazıları. Bu uygulamalara yönelik sağlık çalışanlarımızdan gelen güzel mesajlar bizi çok mutlu etti, bu mesajları sosyal medyada da paylaştık.

Restoranlarımız 2 Haziran itibarıyla açıldı. Yaptığımız araştırmalara göre bu dönemde de hijyen ve gıda güvenliği hala en önemli konu. Misafirlerimizin sevilen McDonald’s lezzetlerinin güvenle keyfini çıkarabilmeleri için her türlü detayı düşünüyor, dijital ve sosyal medya kanallarımızda hijyenik ve güvenilir gıda iletişimini sürdürüyoruz.

Yüksek standarttaki hijyen uygulamalarımıza ek olarak çalışanlarımızın işe başlamadan önce ateşlerini ölçüyoruz. Sık sık ellerini yıkıyor, maske ve eldiven kullanıyorlar. Misafirlerimiz için ise her restorana el dezenfektanları yerleştirdik. ‘Kırmızı Çizgi’ adını verdiğimiz 1,5 metre sosyal mesafe uygulamasına geçtik.

Uzun dönemde salgının etkilerini göreceğiz ancak toparlanma sürecinin hızlı olacağını düşünüyoruz. Mevcut planlarımızı, bu yeni düzende atacağımız adımları, müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına uygun olarak yeniden belirliyoruz. Koşulların daha olağan şartlara kaymasıyla yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinden itibaren olumlu yönde bir hareketlenme bekliyoruz. En büyük arzumuz bu süreçten en az hasarla ve sağlıkla çıkmak.


Elif Göktaş
McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.