artwork

Tek ekip yaklaşımını benimsiyoruz

2 yıl önce

0

Pandemi sonrası dediğimiz post-pandemi döneminde tüketicilerin e-ticaret alışkanlıklarını kaybetmediğini, tam tersi içselleştirerek hayatlarının bir parçaları haline dönüştürdüklerini gözlemliyoruz. 

Medya yatırımlarında ise e-ticaret alanında dönüşen birçok marka, yeni mecralarını aktive etti. Bu dönemde ticaretin doğrudan yapıldığı mecraların reklam alanları ve bu mecraların hedef kitlelerinin kullanılarak dijital ve geleneksel medyada hedeflenmesiyle yeni modellerin geliştirildiği bir döneme geçtik. Özellikle uluslararası birçok platformda yer alan DSP ve hedef kitle segmentasyon çalışmalarının ülkemizdeki dominant marka ve mecralar tarafından benimsendiğini görüyoruz.

Kampanya kurgularında hem yeni kanallar ve modelleri ele alıyoruz hem de yakın gelecekte karşımıza çıkacak çerezsiz gelecek için entegrasyonlarını sağlayıp test kampanyalarını sürdürüyoruz. Dijital pazarlama bütçelerinin aldığı pay gün geçtikçe artıyor. Artık markalar tüketicilere doğrudan ulaşmanın ve hemen sonuç almanın peşinde koşuyor. 

Bu gelişmeler doğrultusunda kendi iç sistemimizde oluşturduğumuz çözümlerle iş birliği içinde tek bir ekip yaklaşımıyla markalarımıza hizmet veriyoruz. Örnek olarak; Wavemaker Türkiye pandemi başında dinamik bir şekilde kurulan E-Ticaret ve Performans departmanımızla iş ortaklarımıza baştan sona hizmet sağlayarak, gelişim alanlarını tespit ediyor ve büyümelerini tetikleyecek stratejiler ortaya koyuyoruz. İş ortaklarımızın iş hedefleri ve pazarlama stratejileri kapsamında, gerek lokal gerekse küresel platformlarla rekabet ortamında ayrışabilmek adına dirsek temasında çalışıyor, geliştirilen ürünleri stratejilerimize entegre ederek dönüşümü maksimum seviyeye çekmeyi hedefliyoruz. 

GroupM ve WPP bünyesinde bulunan tüm paydaşlarımızla yakın çalışarak satış yapılan sayfa ya da sitelerin optimizasyonuna da odaklanıyoruz. Böylece medya yatırımlarında yüksek performansı tek bir elden sunabilecek yapıyı ve ortaya koyabiliyoruz. 

Grubumuzda ve ajanslarımızda E-ticaret ve Performans departmanımızın kurulmasıyla tüm iş ortaklarımıza verdiğimiz hizmeti en iyi seviyeye çekmeyi hedefledik. İş ortaklarımızın dijital dönüşüm süreçlerinde aktif rol alarak geleceğe yönelik stratejilerini şekillendirdik. 

Tüm dünyada aktif ettiğimiz denetleme sistemlerini devreye soktuk. Wavemaker’da Unlock ile reklamverenlerimizin mevcut durumlarını değerlendirerek kısa ve uzun vadeli aksiyon planları oluşturduk.

Dijitaldeki yatırımların artmasıyla birlikte kadroların ve insan kaynağının dönüşümü için hazırladığımız programları hayata geçirdik. Eğitimler ve güncellenen ajans yapılarıyla yeni dünyanın gerekliliklerine hızla adapte olmayı başardık. Veri ve analitik ekiplerimize yatırım yapmanın yanı sıra güçlendirdiğimiz merkezi yapılar, dünya çapındaki satın alma ve birleşmeler tüm ajansların müşteri beklentilerine cevap vermesini sağladı.

Markalar bu dönemle birlikte çok daha fazla veri odaklı çalışmaya başladı. Her bir harcanan liranın önemi yeniden hatırlandı ve performans yatırımları arttı. Dijital pazarlama dinamiklerinin geleneksel mecralara da uygulandığını gözlemledik. Esnek satın alma seçeneklerine uygun şekilde reklam modelleri geliştirildi ve hızla kullanılmaya devam etti.

Markaların beklentileri değişen tüketici davranışlarına göre yeni nesil çözümler geliştirilmesi ve yaratıcı yol haritalarının belirlenmesi oldu. Bu doğrultuda iki ana konu başlığını örnek olarak verebiliriz:

  • Connected TV. Ülkemizde de rekabetin arttığı dijital mecraların sayısı artarken, evde kalınan dönemde hızla penetrasyonu artan internete bağlı televizyonlar, tüketicilere çok daha büyük ekranlarda, ölçülebilir ve doğrudan aksiyon alınabilecek yaygın bir mecra olarak hayatımızın bir parçası oldu. Geleneksel televizyon yatırımları önemini korurken, önemli bir bütçenin artık dijitale geçtiğini görüyoruz.
  • Yeni nesil e-ticaret. Dünyanın en yüksek sosyal medya penetrasyonu olan ülkelerin başında gelen Türkiye’de elbette sosyal ticaretin ivmesi gün geçtikçe artıyor. Markaların dönüşümleri içerisinde doğrudan mesajlaşma uygulamaları üzerinden ticaret gerçekleşmesi, medya yatırımlarında mobile öncelik verilmesine sebep oluyor. Ayrıca sanal gerçekliğe uyumlu deneyim odaklı dijital banner’lar da tüketicilere ulaşıp, aynı zamanda deneyim ile satın almaya yönlendirmeye başladı.

Wavemaker olarak medyada tüketici yolculuğunun tüm aşamalarını içine alacak şekilde yatırımları şekillendirmek ve yenilikleri markaların hayatına sokmak bizim görevimiz. Markalara önerimiz ise bu tüketicilere e-ticarette “benzersiz deneyimler” oluşturmaları için yatırımlarını yönlendirmeleri. Böylece kusursuz bir medya sürecini el birliğiyle hayata geçirebiliriz.

Wavemaker Dijital, Strateji ve İçgörü Başkanı Begüm Aras Yoldaş

 

 

 

 

Wavemaker E-ticaret ve Performans Yöneticisi Hakan Karaelmas

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...