artwork

“Tasarlanabilen ve görünür hâle gelebilen gelecek”

2 yıl önce

1

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu İzmir’den İngo Reklam Ajansı oldu. İzmir’de faaliyet gösteren reklam ajansına dair merak ettiklerimizi ajansın başkanı İnan Tınmaz’dan dinledik.

The Future Maker” sloganı ile belirsiz olan geleceğin tasarlanabileceğinin ve görünür hale getirilebileceğinin altını çizen İngo Reklam Ajansı, markaların ihtiyaçlarına çözümler getiriyor ve onlara sosyal medya yönetimi, medya planlama & satın alma, dijital pazarlama, marka iletişimi, prodüksiyon, kurumsal kimlik çalışmaları, web çözümleri, Google 360 çekimleri, PR, arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi hizmetler sunuyor.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?  

İnan Tınmaz:  Yaratıcı endüstride aslında konumlanamama sorunu olduğunu düşünüyoruz. Özellikle İstanbul dışı ajanslarda daha çok ticari kaygılardan kaynaklı, konumlandırmalarını hizmet verdiği müşterilere göre belirleyen bir yapı hâkim. İngo Reklam Ajansı olarak yakın zaman içerisinde tekrardan konumlanma çalışmaları gerçekleştirdik. Birlikte çalışma fırsatı yakaladığımız pek çok markaya vaadimiz ajansımızın ismi olan ‘’ingo’’ söylemi ile örtüşüyor. Marka ajans bünyesine katılır ve kendileri için hayal ettikleri geleceği yaratmak üzere birlikte yola çıkarız. Bu doğrultuda fütürizm sanat akımından beslenerek hareket mottosunu içselleştirdik. Belirlediğimiz The Future Maker” sloganı ile müşterilerimize belirsiz olan geleceğin tasarlanabileceğinin ve görünür hale getirilebileceğinin altını çiziyoruz. 

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?  

İnan Tınmaz: Ağırlıklı olarak marka ihtiyaçlarına göre şekillenen bir hizmet anlayışımız var. Ekibimizin yetkinliği ve tecrübesi bu ihtiyaçların başarılı bir şekilde karşılanmasını sağlıyor.  Başlıca hizmet kalemlerimiz arasında sosyal medya yönetimi, medya planlama & satın alma, dijital pazarlama, marka iletişimi, prodüksiyon, kurumsal kimlik çalışmaları, web çözümleri, Google 360 çekimleri, PR, arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik yer alıyor. 

Burak Becan: Ajansınız İzmir’de yer alıyor. İzmir’deki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?

İnan Tınmaz: İzmirde bulunmamızın pek bir dezavantajı olduğunu düşünmüyoruz. Aksine daha çok avantajlarından bahsedebiliriz. Burası bir büyükşehir olmasına rağmen gündelik stresten daha kolay uzaklaşabiliyoruz. Türkiyenin tüm kentleri elbette yaşanılası ancak İzmirin biraz daha farklı bir yapısı var. Burada özgür düşüncenin, sanata olan ilginin, yaratıcı endüstriyi olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Nitekim İstanbulda bu sektörde iyi yerlere gelen İzmirliler yadsınamayacak derecede fazla. Aynı şekilde İstanbuldan İzmire gerçekleşen beyin göçünün ardında da bu şehrin tılsımının olduğunu düşünüyoruz.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?  

İnan Tınmaz: Sert bir rekabet anlayışımız bulunmuyor. Etik kurallara bu anlamda önem veriyoruz. Ajans içerisinde kişisel başarılardan çok ekip olarak başarıya ulaşma arzumuz, bizi birbirimize kenetleyen en önemli değerlerden birisi. Alanında deneyimli, bilgi sahibi ve öğretici bir ekibimiz var. Profesyonel bir bakış açısıyla sektör dinamiklerini önceden sezebiliyor ve bu sezinlediğimiz bilgileri birlikte çalıştığımız markalarımızın yararına kullanıyoruz. Bu da her ne kadar rekabetçi bir bakış açımız olmasa da bizi sektörde rakip görülen bir ajans pozisyonuna getiriyor.   

Burak Becan: İngo Reklam Ajansı olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?  

İnan Tınmaz: Nitelikli çalışan bulma konusundaki zorluk günümüz koşullarında aslında her sektör için geçerli olan bir durum. Çalışan bulmak kolay. Düzenli olarak pek çok iş başvurusu aldığımızı söyleyebiliriz. Ancak ekibin sinerjisine uyum sağlayacağını düşündüğümüz çalışanları bulmak çok zor. Çünkü eğitim, deneyim ve yeteneğin önemli olduğu kadar takım olarak çalışmaya elverişlilik de aradığımız kriterler arasında yer alıyor. Bu kriteri ortadan kaldırıp bir seçim yaptığınızda yalnızca bir çalışan, bu kriteri dahil ettiğinizde ise bir yol arkadaşı edinmiş oluyorsunuz. 

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek?

İnan Tınmaz: Koronavirüs elbette sektörde kayıplara sebep olmuş olsa da bizim açımızdan oldukça verimli geçtiğini söyleyebiliriz. Özellikle dijitalleşmenin getirilerinin farkına varan firma sahipleri ve markalar hızlı bir şekilde dijital kimliklerini oluşturmak için aksiyon almaya başladı. Koronavirüs salgını öncesinde önerdiğimiz ve yapmazsanız olmaz dediğimiz, markalar tarafından düğümlenmiş tüm dijital süreçler kendiliğinden çözülüverdi. Öyle ki bazı taleplere yetişmekte zorlandığımızı söyleyebiliriz. Koronavirüsün bundan sonraki süreçteki etkileri sağlık açısından olumsuz olsa da markalar için itici bir güç olduğu kanaatindeyiz. Uzun bir süredir bekleyen ve dijital dünyaya adım atmamış firmalar koronavirüs ile birlikte yeniden yapılanma sürecine girdi. Özellikle lokal firmalar, reklam bütçelerinin aslında ek bir gider olmadığını algıladı. Ve bu süreçlerde ajansların ikna etme zorlukları kolaylaştı. 

Burak Becan: Bundan sonrası için hedefleriniz neler? 

İnan Tınmaz: Ajans olarak temel hedefimiz bugünlere gelmemizde en önemli etkenlerden olan aile olabilme kültürümüzü koruyarak büyümeye devam etmektir. Müşteri portfoyümüzü genişletirken çeşitliliği ve niteliği göz önünde bulundurarak yurt dışı pazarlara da açılma hızımızı arttırmak istiyoruz. Bütün bu büyüme hedeflerimizin yanında özgün ve ses getiren işlere imza atmaya devam ederek sektörel ödüllere de göz koyduğumuzu belirtmek istiyoruz. Ayrıca hem markalara hem de potansiyel çalışanımız olan üniversite öğrencilerine İzmirde de İstanbul standartlarında çalışan ve aynı niteliklerde işler ortaya koyan bir reklam ajansı olduğunu göstermek istiyoruz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlandı.