Spor yayıncılığı devam edecek

Dijital platformların yükseliş trendinin pandemiden önce başladığını ve yakın bir gelecekte geleneksel izleme alışkanlıklarının yerini alacağını öngörerek 2018 yılında S Sport Plus yatırımını yaptık. Pandemi, bu dönüşüm sürecini hiçbirimizin beklemediği şekilde hızlandırdı ve öne çekti.

S Sport Plus, Türkiye’nin sadece spor içeriği yayınlayan ilk OTT platformu. Kendimizi ‘Sporseverin Yeni Alışkanlığı” olarak tanıtıyoruz çünkü pandeminin başından bu yana yüzde 400’ü aşan bir büyüme oranına ulaştık. 

Spor yayıncısı bir OTT platformu olarak, diğer dijital platformlara göre bir artımız olduğu inancındayım. Spor, doğası gereği “canlı bir drama”. Pandemiden sonra da anı yaşamak ve kaçırmak istemeyenler için aralıksız ilgi çekmeye devam edecektir. Evde geçirilen bunca zamandan sonra dizi ve film tüketiminde geçici olarak düşüş beklense de, spor yayıncılığı açısından bu yönde bir etki öngörmüyoruz. Aksine, pandemi döneminin en başında yaşanan liglere ara verilme süreci, ardından maç ertelemeleri, yıldız oyuncuların son anda kadrodan çıkması ve en önemlisi taraftarsız maç izleme dönemi sona erdiği gün büyüme trendimiz daha da hızlanacaktır.

Spor yayıncılığı açısından değerlendirirsek, artık bu noktada dijital yayıncılar için bir geriye dönüş olacağını kesinlikle düşünmüyorum. Kutu ve taahhüt modelinin tüm dünyada özellikle gençler tarafından cazip bulunmadığı bir gerçek. Tüketici, istediği anda hızlıca üyelik başlatıp sonlandırabildiği ve makul bedellerle üyeliği sürdürebildiği bir hizmeti tercih ediyor. Pandemi sonrasında da en tercih edilecek yöntemin yine bu olması sürpriz olmayacaktır.

Zeynep Acar

S Sport Plus Genel Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.