Site icon Campaign Türkiye

Spor ve COVID-19

Sportsnet Group koronavirüs salgınının spora etkilerini ortaya koyan araştırma sonuçlarını paylaşıyor.

Yapılan araştırmalara göre spor dünyası, COVID-19 pandemisine en hızlı, en kesin ve rasyonel refleksi veren topluluklardan biri oldu.

Araştırma sonuçlarından dikkat çeken detaylar…

Sporseverler alınan kararları büyük ölçüde destekliyor.

Türkiye liglerinde COVID-19 önlemleri

UEFA’nın Ağustos başına kadar önümüzdeki futbol yılında ülkelerin Avrupa kupalarına katılacak temsilcilerinin belirlenmesi isteği ve yurt genelinde pandeminin olumlu seyreden gidişatı sonrası TFF Başkanı Nihat Özdemir, video konferans aracılığıyla düzenlediği basın toplantısında 12-13-14 Haziran’da liglere verilen aranın son bulacağını ve Süper Lig’de 2019-2020 futbol sezonun 26 Temmuz günü noktalacağını duyurdu.

Basketbolda Avrupa Kupaları’nda birçok takımın şampiyonluk iddiasını da sürdürerek mücadele etmesi, Euroleague ve FIBA’nın talimatlarına göre düzenleme yapılma zorunluluğunu ortaya çıkarıyor. Burada kesin kararları Mayıs’ın ikinci yarısında göreceğiz.

Voleybolda ise Avrupa’nın yönetim kurumu CEV, bu yıl tüm kupalarını iptal etti. Bu kupaların fikstür baskısını hissetmeyecek olan Türkiye Voleybol Federasyonu önümüzdeki günlerde ligin, nasıl tamamlanacağı konusundaki kararını açıklayacak.

Sporun iyileştirici gücü

Yapılan araştırmalar, karantinada sporun sağlıklı yönlerinin daha iyi anlaşıldığını, insanların spor yapmayı öncelikleri arasına aldığını gösteriyor.
Dünyada karantina önlemleri nedeni ile evlerde bulunan insanların %85’i bu dönemde evde spor yaptığını söylüyor.

Yapılan sporların başında:
Basit workout’lar %51 ve sosyal mesafeyi bozmadan kısa yürüyüşler %33 oranla yer alıyor.

Ayrıca her 10 kişiden 1’i dans etmeye başladığını belirtiyor.

Evde egzersiz yapanların %20’si daha önce spor alışkanlıklarının olmadığını, pandemiden sonra spor yapmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, haftada en az 300 dakika spor yapmanın karantina koşullarında sadece fiziksel değil, mental sağlığın da korunması adına önemli olduğunu belirtiyor.

Exit mobile version