artwork

Yeni normal ile şirketlerde açık alanlardan “yoğunlaştırılmış” alanlara

4 yıl önce

0

Şüphesiz ki koronavirüs sonrasında çalışanlar ofise döndüklerinde işler çok farklı olacak.

Eve daha yakın geçici toplanma ofisleri, sosyal açıdan birbirine uzak konferans odaları, esnek koruyucular ve masa bölücüler, hazırlanan yeni ofis tasarım planlarından sadece birkaçı.

ABD’de normalleşmeyle birlikte finansal hizmetler ve diğer sektörler arasında belirli bir kapasitede işe geri dönüşler hız kazandı.

Bu durum aynı zamanda çalışanların da yeniden ofise dönüşlerini hızlandırdı. Şimdi yeni normalle birlikte ofislerin nasıl kullanılacağı tartışılıyor. Bu, ülkeye ve şirkete göre değişir, ancak tek bir ortak nokta var: Yenilikler devam ediyor.

Dünyanın en büyük ticari emlak şirketlerinden biri olan JLL, müşterilerin bugünün ve gelecekteki ofisin nasıl görünmesi gerektiğini yeniden hayal etmelerine yardımcı olma konusunda görüşler açıkladı.

Şirketin Amerika’daki baş pazarlamacısı Jill Kouri, güvenliğin, “ofise yavaş ve metodik olarak dönüş” sırasında birincil endişe olduğunu söylüyor.

İşin püf noktası, iş birliğini artıran ancak korku faktörünü azaltacak şekilde insanların birlikte çalışmasını sağlamak.

Bu, salgın hastalıktan muzdarip bir işgücünün ihtiyaçlarını karşılamak için mevcut alanın kapsamlı bir şekilde yeniden teçhiz edilmesi anlamına gelir. JLL ve müşterileri arasındaki görüşmelerin merkezinde ‘yoğunlaştırma’ kavramı yer alıyor.

Duvarlar gerçekten o kadar kötü bir şey miydi?

Açık plan ofisinin işgali on yıldan fazla süredir devam ediyordu. Kouri, şirketlerin artık sosyal mesafe kurallarına uygun alanlar yaratmaya çalışırken “geri adım attığını” söylüyor.

Bu alanlar melez bir işgücü (bazıları evde, bazıları ofiste) düşünülerek yeniden yaratılıyor. “Daha önce sahip olduğunuz miktarda alanı işgal edebilirdiniz, ancak artık bu alanda herhangi bir zamanda daha az insan olacak. Aşı sonrası bile, içinde bulundukları her yerde birbirlerine beş veya altı metre uzakta durmak isteyen insanların kalıcı bir etkisi olacak. ”

İşte aktif olarak tartışılan değişikliklerden bazıları:

Tüm farklı oda ve alanlarda kapasite yönergeleri değişiyor.

Büyük konferans odalarına insanların masanın etrafında nerede oturabileceklerini gösteren fiziksel sınırlar yerleştiriliyor.

Çalışma alanları, insan sayısının yarısını barındıracak şekilde yeniden tasarlanıyor: Alan için tamamen yeni donanımlar var. Eskiden 16 kişilik bir alanda 8 kişilik masa olması anlamına gelebilir.

Ofis teknolojisi, her yönüyle yükseltiliyor. Bu ister video görüşmelerinin artan kullanımı ister sanal ortak çalışma araçları olsun.