artwork

Spor ile daima iç içe olan marka: Vestel

2 sene önce

0

Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Duygu Badem Uylukçuoğlu ve Vestel Pazarlama iletişimi & Perakende Pazarlama Grup Müdürü Feza Turunçoğlu ile spor alanındaki iş birliklerinde temel hedeflerinden, destekledikleri farklı spor dallarından ve en güncel sponsorlukları olan ritmik cimnastiğin kapsamından bahsetti

Vestel’in spor pazarlaması kapsamında yaptığı çalışmalar ile spor ekonomisine bulunduğu katkıları, sporun farklı dallarına olan destekleri ile ulaşmak istedikleri noktayı ve Türkiye Cimnastik Federasyonu ile gerçekleştirdikleri yeni iş birliğinin detaylarını Vestel’den Duygu Badem Uylukçuoğlu ve Feza Turunçoğlu’dan dinledik.

Campaign Türkiye Vestel, spor pazarlamasında ortaya koyduğu iş birlikleriyle hem ilham kaynağı hem de rol model bir marka. Vestel’in spor üzerinden insanlara ulaştırmak istediği ana mesaj nedir?

Duygu Badem Uylukçuoğlu Vestel bir beyaz eşya ve televizyon üreticisi olmanın ötesinde dünya çapında bir teknoloji şirketi. Biz 19 bin kişilik bir aileyiz, Türkiye’nin dört bir yanına, dünyanın 157 ülkesine teknolojimizi ulaştırıyoruz. Çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve tüketicilerimizle oluşturduğumuz bu büyük ekosistem içerisinde bireylere, topluma, ülkemize ve dünyaya fayda yaratma amacıyla faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz. Çünkü biz toplumun gelişimi ile kendi gelişimimizi eş değer görüyoruz. Vestel olarak kuruluşumuzdan bu yana spor ile iç içe olan bir marka profili çizdik. Toplumun gelişiminde sporun kritik önem taşıdığının farkındalığıyla spora yatırımımızı sürekli kıldık. Spora yapılan yatırımı bir sosyal sorumluluk olarak görmüyor aksine yapılan bu yatırımı hem markamıza hem de desteklediğimiz spor dalına yapılan bir yatırım olarak görüyoruz. Uzun yıllardır ülkemizde sporun çeşitli dallarına destek veriyoruz ve bu desteklerle ülkemize ve o spor alanına değer kattığımızı düşünüyoruz. Amacımız; sporun ülkemizdeki gelişiminin ivme kazanması, özellikle son yıllarda kadın sporcuların uluslararası ölçekte elde ettiği başarıların artması. 

Campaign Türkiye Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de spor ekonomisi hızla büyüyor. Vestel bu ekonominin neresinde duruyor?

Duygu Badem Uylukçuoğlu Aslında bakarsanız tarih boyunca spor hem sosyal hem de ekonomik anlamda önemli bir yere sahipti. Ancak zaman geçtikçe farklı spor dallarının da bu ekonomide pay aldığını görüyoruz. Günümüzde ise eskisinden çok daha büyük ve önemli bir yere sahip. Profesyonel sporun yanı sıra insanların sağlıklı yaşama verdiği önemin artması spor ekonomisinin de çok hızlı gelişmesini sağladı. 2020’de en çok etkilenen sektörlerden biri spordu. Gelir kayıpları, iptal edilen maçlar, karantinalar derken İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra spora en fazla darbe vurulan yıl oldu. 

2011 yılında spor ekonomisinin değeri 324 milyar dolar olarak ölçülürken, 2018 yılında bu değer 471 milyar dolara yükseldi. Son 10 yılda yaklaşık yüzde 50’lik bir büyüme söz konusu. Bu ekosistem içerisinde biz de Vestel olarak iyi bir yer edindiğimizi düşünüyorum. Desteklediğimiz farklı spor dalları ile iş birliği içerisinde olarak her zaman daha ileriye gitmek için çalışıyoruz. O spor dalının izleyici kitlesini artırmak, dünya standartlarında bir seviyeye gelmesi ve ülkemize dünya çapında başarılar getirmesi en önemli önceliklerimiz oluyor. Bu alanda sürdürülebilir olmak, uzun süren ve birlikte büyüdüğümüz iş birlikleri bizim için önemli. Spor desteğimizi ve iletişimimizi 5 ana ayak üzerine ilerletiyoruz: Futbol, voleybol, cimnastik, hentbol ve espor.

Voleybolda uzun yıllardır sürdürdüğümüz desteğimizi bu sezon bir üst kademeye çıkararak milli takımlarımızın sponsoru olarak devam ediyoruz. Aynı zamanda Türk voleybolunun mabedi Burhan Felek Voleybol Salonu’na da adımızı verdik. Futbolda Türkiye’nin en büyük futbol camialarından Trabzonspor ile forma sponsorluğu anlaşmamız bulunuyor. Hentbolda geçen yıl çeyrek finale kalan Avrupa Hentbol Federasyonu Kupasında adından söz ettiren Kastamonu Kadın Hentbol Takımı’nın sponsoruyuz. Esporda 2014 yılından bu yana Türkiye’deki en önemli aktörlerden biri konumundayız. Haziran ayında bir ilke imza atarak kendi espor turnuvamızı dahi başlattık. Son olarak duyurduğumuz iş birliğimizle cimnastik de artık Vestel’in yatırım yaptığı bir spor dalı. 

Campaign Türkiye Cimnastik sizin için de en yeni sponsorluk. Sponsorluğun kapsamını açıklayabilir misiniz?

Duygu Badem Uylukçuoğlu Vestel olarak bundan sonraki süreçte Türk cimnastiğinin daha da ileri gitmesi için Türkiye Cimnastik Federasyonu ile omuz omuza çalışacağız. Sponsorluğumuz Türkiye Cimnastik Federasyonu Co Sponsorluğu ve Türkiye Ritmik Dal Ana Sponsorluğunu kapsıyor. Türkiye Cimnastik Federasyonu ile imzaladığımız bu anlaşma kapsamında da 2020 Avrupa şampiyonu Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı’nı desteklemekten gurur duyuyoruz.

Campaign Türkiye Vestel neden özellikle ritmik cimnastiğe yatırım yapmayı seçti?

Feza Turunçoğlu Türkiye’nin ihracat devi, bu topraklarda doğup global bir marka olan teknoloji şirketi olarak, ülkemizdeki başarılı spor dallarının da dünya markası olması yolunda spora ve sporculara sonsuz destek sunduk, sunmaya devam ediyoruz. Özellikle kadın sporunun gelişimine, kadın sporcunun desteklenmesine ayrıca önem veriyoruz. Sürdürülebilirlik vizyonumuz bizi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadının güçlendirilmesi alanlarında daha fazla sorumluluk almaya teşvik ediyor. Kadın istihdamının artırılması, kadın iş gücünün yaygınlaştırılması, kadınların iş ve sosyal hayatta daha görünür olması, eşitlik temeline dayanan kariyer yolculuğu kurumsal ilkelerimiz arasında yer alırken; sanata ve spora yaptığımız desteklerle de bu hedeflerimizi güçlendiriyoruz.

Voleybol ile birlikteliğimizde dünya liglerine adımızın altın harflerle yazılması da bu adımların bir sonucu. Şimdi de spor ile ilişkimizi bir adım daha öteye taşıyor, başarıları ile gurur kaynağı olan ve potansiyelleriyle gelecek vadeden cimnastik temsilcilerimizin yanında oluyoruz. Bu yeni birliktelik ile cimnastik sporunda ülkemizin ulusal ve uluslararası alandaki başarılarının artacağına inancımız tam. 

Campaign Türkiye 8 Mart Kadınlar Günü’nde yayınladığınız reklam filmi ile hem sponsorluğunuzu duyurdunuz hem de Kadınlar Günü’nü kutladınız. Bundan biraz bahseder misiniz?

Feza Turunçoğlu Türkiye’ye ritmik cimnastik dalında tarihindeki ilk madalyayı getiren Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı’nın bu önemli başarısı hem kişisel olarak hem de kurum olarak bizleri çok gururlandırdı. Türkiye de dünya cimnastik tarihine adını yazdırabilir. Potansiyel sporcularımızda var, hatta daha fazlası var. Biz bu işe “Vestel’le Olur, Neden Olmasın?” diyerek uluslararası ölçekte büyük başarılar elde eden kadın sporcularımızın gelişmesi ve ilerlemesi için onların yanında duruyoruz. Küçük yaşlardan beri hayatlarını bu spora adayan ve Avrupa birinciliği yolunda birçok fedakarlık gösteren milli sporcularımıza verdiğimiz bu desteği ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gibi anlamlı bir günde hazırladığımız reklam filmiyle duyurmak istedik. Vestel olarak kadınların toplumsal ve ekonomik hayattaki varlığının güçlenmesini destekliyor, bu konuda birçok çalışma yapıyoruz. Biliyoruz ki kadınların bu hayatta üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yok. Yeter ki dik duralım, içimizdeki gücün farkına varalım ve birbirimize ilham olalım. Bu filmde de cimnastik sporunun temelindeki dik duruştan yola çıkarak kadınlara ilham vermeyi amaçladık. Filmde milli sporcularımıza Avrupa’da şampiyonluğu getiren koreografiden kareler de yer alıyor. İşte bu kareler hepimize ilham olacak kareler. Bu kareler azmin, çok çalışmanın, kendine inanmanın, birbirimize inanmanın en büyük kanıtı. Hem bu iş birliği, hem de bu reklam filmi parçası olmaktan gurur duyduğumuz bir iş oldu. İlerleyen dönemlerde Türkiye Cimnastik Federasyonu ile daha güzel işlere imza atacağımızdan, ülkemize büyük başarılar getireceğimizden eminiz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
MoneyPay: Migros’tan hayatı kolaylaştıran uygulama

Migros, perakende satış tecrübesini finans dünyasıyla buluşturduğu MoneyPay ile finans...