SPI International globalde 100 milyon aboneye koşuyor

SPI International CMO’su Haymi Behar, SPI International’ın hizmet kapsamından ayrıntılı bir şekilde bahsederken pandemiyle birlikte değişen izlenme eğilimleri hakkında da görüşlerini belirtti.

Dünya çapında hızlı bir şekilde büyümeye devam eden SPI International’a ait kanal ve çalışmaları, temel hedefleri ışığında tüketiciyi çekmek için izledikleri stratejileri ve gerçekleştirdikleri iş birliklerini SPI International CMO’su Haymi Behar’dan dinledik.

Necla Eylül Durukan SPI International olarak nasıl bir hizmet veriyorsunuz? İş kapsamınızdan biraz bahseder misiniz?

Haymi Behar SPI International, 6 kıtada 90 milyon aboneye 42 televizyon kanalı ve dijital servisleriyle kaliteli içerik sağlayan uluslararası bir yayın kuruluşudur. Dünya çapında 700’ü aşkın operatör ve dijital platform iş birliklerimizle, odak noktasında izleyicinin yer aldığı kesintisiz ve kapsayıcı bir eğlence ekosistemini, ürünlerimiz ve partnerlerimize sunduğumuz yenilikçi içerik çözümlerimizle daha erişilebilir kılıyoruz. 

İş birliklerimizle hem lineerde hem de seç-izle (VOD) platformlarda binlerce saatlik kaliteli içerik sunuyor; hızla değişen tüketici taleplerini karşılamak için, iş ortaklarımızla yenilikçi iş modelleri geliştiriyoruz. Kaliteli içerik tüketiminde reklam destekli seç-izle (AVOD) servislerinin büyüyeceğini öngörerek kurduğumuz ilk AVOD servisimiz Filmstream buna örnektir. İngiltere’de Samsung TV Plus ile yayına başlayan ve kısa sürede platformun en çok izlenen dijital kanalı haline gelen Filmstream, bu platformda Avustralya ve Hindistan’da da erişime açıldı. Dünya sinema klasikleri ve ödüllü filmler sunan Filmstream, Avrupa’nın birçok ülkesinde Rakuten ve Plex gibi platformlar üzerinden de izlenebiliyor.

İnternete erişimli hanelerin ortalama 4 video platformuna üye olduğu ABD’de de farklı platformlarda çeşitli markalarımızla izleyicilere çok yönlü eğlence deneyimi sunuyoruz. Amazon ve IMDb TV gibi büyük dijital platformlarda FilmBox markamızla kendi alanımızda yer alıyoruz. Amazon’da FilmBox markası altında yer verdiğimiz Türk dizisi içeriklerimiz izleyicilerden büyük rağbet görüyor. DocuBox markamızın ödüllü belgesel içeriklerine Amazon Fire TV ve Roku gibi lider OTT sağlayıcılar üzerinden ulaşılabiliyor. Moda severlerin durağı FashionBox Güney Amerika’da Pluto TV’de; oyun ve espor dünyasını ekranlara taşıyan Gametoon markamız da ABD’de AVOD içerik sunan çeşitli önde gelen platformlarda yer alıyor. 

Abonelik temelli seç izle (SVOD) platformumuz FilmBox+ ile binlerce saatlik içeriği, Orta ve Doğu Avrupa’nın yanı sıra dünyanın dört bir yanında abonelerimize sunuyoruz. İki yıl önce portföyümüze eklediğimiz, Hollanda’nın en büyük premium film servislerinden Film1’ın dört kanalı, operatör partnerlerimizin servislerinden ve Amazon Prime Video Channels üzerinden canlı akışla izlenebiliyor. Film1 içeriklerini diledikleri zaman, diledikleri yerde izlemek isteyenler de bu içeriklere, partner platformların seç-izle servisleri üzerinden ya da Film1 uygulamasıyla ulaşabiliyor. Batı Avrupa’da operatör ve dijital platform iş birliklerimizle büyümeye devam ediyoruz. 

Dünya genelinde sunduğumuz içerikler arasında, 2019’da temellerini oluşturduğumuz “Timeless Dizi Channel” kanalımızla, Türkçe “DİZİ” kelimesini ön plana çıkararak sunduğumuz Türk yapımları da yer alıyor. “DİZİ” markamız Orta ve Doğu Avrupa ile Afrika’nın yanı sıra, Batı Avrupa ülkelerinde de büyümeye devam ederek 50 ülkede milyonlarca haneye ulaşıyor. 

Necla Eylül Durukan 6 kıtada 90 milyon aboneye sahip olduğunuzdan bahsetmiştiniz. Yeni aboneler çekmek ve mevcut olanları elinizde tutmak için neler yapıyorsunuz, nasıl bir strateji izliyorsunuz? Global çapta ve Türkiye özelindeki çalışmalarınız neler?

Haymi Behar Global yayın kuruluşu kimliğimizle etkileşimi yüksek içerikler sunuyoruz ve bu etkileşimi interaktif pazarlama faaliyetleri ile destekliyoruz. Markalarımızla yer aldığımız bütün platformlarla; ürün entegrasyonundan, pazarlama aktivitelerine kadar her konuda 360 derece iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. Farklı ilgi alanlarına hitap eden markalarımız, geniş içerik seçkimiz, bütünselliğe hizmet eden ürün yelpazemizle müşterilerimiz ve partnerlerimiz için önde gelen içerik merkezi olmayı hedefliyoruz.

Dünyaca ünlü prodüksiyon ve dağıtım şirketleriyle lisans anlaşmalarıyla, 10 bini aşkın film ve dizi içeren kataloğumuzla platformlara içerik sağlıyoruz. İki sene önce kurduğumuz prodüksiyon işimizle yepyeni, eğlenceli ve özgün içeriklere imza atmaya da başladık. Jeremy Piven’ın başrolü üstlendiği ilk orijinal yapımımız Aşk Olsun Baba! lansmanını geçtiğimiz yıl FilmBox ve Film1 servisleriyle aktif olduğumuz 20’yi aşkın ülkede gerçekleştirdik. Yepyeni SPI yapımlarıyla izleyicilere keyifli bir eğlence deneyimi sunmaya önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz.  

Ülkemizde Türksat, Vodafone TV ve D-Smart gibi Türkiye’nin önde gelen operatörleri ve OTT sağlayıcılarıyla iş birliği yaparak, farklı markalarımızla üç milyonu aşkın haneye ilgi çekici içerik sunuyoruz. DocuBox, FashionBox ve Gametoon’un yanı sıra, film ve dizi markamız, keyifli filmlerin adresi FilmBox, aksiyon ve gerilim türü filmlere ağırlık veren FilmBox Extra, dünya sinemasından sanatsal ve bağımsız filmlerin yer aldığı FilmBox Arthouse, adrenalin spor kanalı Fast&Funbox, popüler müzikten fazlasını arayanların HD müzik kanalı 360Tunebox, dövüş severlerin 1 numaralı kanalı FightBox, izleyicilere Ultra HD kalitesiyle son teknoloji bir izleme deneyimi sunan FunBox UHD ile, eğlenceyi kaliteli içeriklerle ekranlara taşıyoruz. SPI içeriklerine ayrıca partner platformların seç-izle servislerinden ya da filmbox.com ve FilmBox+ uygulaması kullanılarak bilgisayar, tablet, mobil telefon ve Android TV ekranlarından da ulaşılabiliyor. FilmBox+ uygulamasına çok yakında diğer Smart TV’ler ve OTT sağlayıcılar üzerinden de erişilebilecek.

Necla Eylül Durukan Pandemi dolayısıyla içerik tüketimi hem çevrimiçi hem çevrimdışı medyada muazzam bir artış yaşadı. İzlenme eğilimleri nereye doğru gidiyor?

Haymi Behar Pandemiyle birlikte dijitalleşmede kısa sürede alınan mesafe, yayıncılık ve kültür-sanat alanlarını da çeşitlendirdi. Seç-izle içerik sağlayan online platformların yaygınlaşması ile bir alternatif bolluğu oluştu. Ancak bu durum, izleyici için sürekli karar vermeyi de beraberinde getiriyor ve bir noktada, arkasına yaslanıp rahat bir şekilde televizyon izleme deneyimini minimize ediyor. Sürekli seçim yapıp karar vermektense, rahat bir şekilde TV izleme deneyimi yaşamak isteyen geniş bir kesim var. İzleme eğilimlerinin geleceği de bu doğrultuda, hibrit bir yapıda olacak.

İçerik talepleri de hibrit bir yapıda ilerliyor. Pandemi döneminde filmler ve dizilerin yanı sıra, farklı ilgi alanlarına yönelik belgesel, yaşam tarzı, spor ve doğa deneyimi içeriklerine ilgi de arttı. ‘Evde kal’ günlerinde doğa ve doğada yaşam içeriklerine büyük ilgi oldu.

Rekabetin bu denli yoğun olduğu bu pazarda, video platformları izleyici kaybetmemek için daha kapsayıcı bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlamalı. Orijinal içerik, farklı ilgi alanlarına hitap eden geniş içerik seçkisi, uygun fiyat ve farklı eğlence deneyimi modelleriyle bütünselliğe hizmet eden platformlar, önümüzdeki yıllarda daha da büyüme kaydedecek. Dolayısı ile önümüzdeki dönemde izleyiciler, lineer kanalları ve seç-izle seçeneklerini birlikte barındıran, farklı ekranlardan erişim sunan içerik sağlayıcılarına daha da fazla ilgi gösterecek.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.