Site icon Campaign Türkiye

Sosyal yapılanmayla gelen değişim

Kampanyalar sürdürülebilirlik konusunda değişim yaratmak için etkili bir unsur olabilir mi? Tina Ly, Cannes Lions’ta Grand Prix kazanan işlerle bu soruya cevap arıyor.

Trend olmak… Hepimiz çevremizden ve toplumdan dolayı trendleri ve modayı takip ediyoruz. Hipster’lar gibi, ana akım modaya karşı çıktıklarını iddia eden marjinal insanlar bile EN orijinal ve farklı olma iddialarıyla diğer herkese benzemeye başladılar. Ve hangimiz 2014 Dünya Kupası’nda farklı kıtalardan gelmelerine rağmen futbolcuların aynı saç kesimine sahip olduklarını fark etmedi ki? Paradoks. Herkes hem benzersiz hem de benzer olmak istiyor, çünkü herkes birbirlerinin deneyimlerini paylaşmak istiyor. İstedikleri gibi algılanmak istiyorlar… Nesneleri ve alışkanlıkları algılayışımız gördüklerimizle ve başkalarının bizden gördükleriyle şekilleniyor. Mevlana’nın dediği gibi, “Olduğun gibi görün. Göründüğün gibi ol.” Bu sözün ışığında aşağıdaki 2014 Grand Prix kazanan 4 işle ilgili içgörülerimi paylaşmak istiyorum.

Değişimi besleyin

Bu yıl, CAA Marketing ve Chipotle, The Scarecrow kampanyasıyla Siber ve PR dallarında Grand Prix kazandılar. 2012 yılında da Back To the Start kampanyasıyla daha iyi bir dünya yaratan marka iki Grand Prix kazanmıştı. Chipotle, iyi değişimi destekleyerek kamusal bilinç oluşturan kampanyalarıyla başarı yakalamaya devam ediyor. The Scarecrow sadece çevreye ve hayvan sağlığına saygı gösteren daha iyi yemek üretimini tanıtan kısa bir film değil, aynı zamanda insanları daha iyi yemek tüketimi konusunda bilgilendiren bir akıllı telefon oyunu.

Değişmeye cüret edin!

Ne zaman biri “bankada çalışıyorum” dese, bu sözler aklımıza ilk olarak sıkıcılığı, kuralcılığı ve konformizmi getirir. ANZ ise, banka sözünü eğlence, renklilik, neşe ve cesaretle eşleştirmemizi sağlıyor. GAYTM kampanyasıyla, WHYbin/TBWA Melbourne ve ANZ bankası Açıkhava dalında Grand Prix kazandılar. ANZ ATM’leri LGBT toplumunu temsil eden renklerle ve desenlerle kaplandı ve makineler her bir para çekme işlemiyle hoşgörü mesajı içeren gökkuşağı renklerinde bir makbuz verdiler. Bunların yanı sıra her bir işlem ücreti LGBT organizasyonlarına bağışlandı. Türkiye’de bu konu hala hassaslığını korusa da, İstanbul’da 29 Haziran’da 22. Gay Pride yürüyüşü gerçekleşiyor. 2011’de katılım 5.000’ken 2013’te katılım 50.000’i buldu! Bu yıl da katılım yüksek oldu. Açık fikirliliğin bir işareti değil mi bu?

Değişim için seyahat!

Günlük hayatınız sizi yordu mu? Kendinize gelmeye mi ihtiyacınız var? Bütün problemlerden uzaklaşıp kısa bir süre için kendinizi anne ve babanızın yanına atmaktan daha iyi ne gelebilir? Ebeveynler şimdi sevgili çocuklarının neler yaptıklarını Facebook gibi sosyal medyadan takip ediyorlar! İtalya’da arkadaşlarınızla eğlenmekte olduğunuz için onları ziyaret etmediğinizi artık onlardan gizleyemezsiniz. Sosyal medyayı çok kullanan biri değilmişsiniz gibi davransanız da – bu ya beyaz bir yalan ya da bir çeşit Facebook meydan okuması da olabilir? –ebeveynleriniz o kadar da saf değiller. Sizi hayata getirenin onlar olduğunu unutmayın! McCann Avustralya ve V/Line, bu gerçeği çok iyi anladılar ve Guilt Trips kampanyalarıyla Yaratıcı Verimlilik dalında Grand Prix kazandılar. V/Line, Avustralya’dan (ailelerinden) uzak insanlar (çocuklar) için Avustralya’ya 160.000’in üzerinde, fazladan yolculuk için biletlerde %15’e varan bir indirim uyguladı.

Geri dönüştürülebilir kumaş için değişim!

FHV BBDO Amsterdam ve G-Star Raw, Raw for the Oceans kampanyalarıyla Cannes Lions 2014’ün yeni kategorisi Ürün Tasarımı dalında Grand Prix kazandılar. Marka, okyanustan toplanan plastikleri kıyafet yapımında kullanarak kirlilikle savaşıyor. Pharell Williams, kampanyanın yardımcı yaratıcısı, tatile çıkarken hepimizin düşünmesi gereken bir şeyi çok güzel bir şekilde söylüyor: “Okyanuslar aracılığıyla tatile çıkıyoruz, okyanuslarda yıkanıyoruz, okyanuslardan yemek yiyoruz…”

Daha sürdürülebilir bir dünya için değişime itilmek, sürdürülebilir olarak görünmemizi ve göründüğümüz gibi sürdürülebilir olmamızı sağlayan sosyal bir yapılanma olabilir.

 

Tina Ly

Lift Project Manager

 

@akatinatuna

 

Bu yazı Campaign Türkiye Temmuz 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Exit mobile version