artwork

“Sınırlarımızı aşan projelere ilgimiz büyük”

3 yıl önce

0

TBWA\Istanbul CEO’su Burcu Kayımtu ve HeyMo®The Experience Company CEO’su Egemen Özcan ile 3 yılı geride bırakan HeyMo’yu, bu süreçte neler yaptıklarını, pandemi dönemini nasıl geçirdiklerini konuştuk.

2017 yılında kurulan TBWA\Istanbul’un deneyim tasarımı ve etkinlik ajansı olarak konumlandırdığı HeyMo ®The Experience Company’nin endüstrideki konumunu, işleyiş yapısını, pandemi sürecinde ne gibi aksiyonlar aldıklarını ve 2021 planlarını konuştuk. HeyMo ®The Experience Company CEO’su Egemen Özcan özellikle yaratıcı deneyimler, oyun, espor endüstrisi, teknoloji, yeni medya kullanımı ve sosyal sorumluluk projelerine ayrı bir ilgileri olduğunu belirtirken TBWA\Istanbul CEO’su Burcu Kayımtu ise 2021’de çok daha seçici olacaklarını ve çok daha büyük bir hevesle yola devam edeceklerini anlatıyor.

Campaign Türkiye Öncelikle TBWA\Group ve HeyMo ®The Experience Company neler yapar, sektörde kendini nasıl konumlandırıyor?
Burcu Kayımtu TBWA’de 19. yılım, yıllar içinde TBWA\Istanbul’un etki ve bilgi alanını geliştirmek üzerine odaklandık. Tüketicilerin beklenti ve davranış değişimlerini gözlemleyerek markaların her iletişim mecrasında doğru ve etkin fikir ile konuşmasına odaklandık. Bu bakış açısı ile grup yapısı oluşmaya başladı. TBWA Group Istanbul; iletişimin her alanına hizmet veren, Türkiye’nin lider yaratıcı kolektiflerinden biri oldu. Amiral gemimiz TBWA\Istanbul reklam ajansı haricinde Çözüm, HeyMo, Integer, Nabz, Design Community, Start, Clue, TBWA For Good markalarımız ile de sosyal sorumluluktan deneyim tasarımına, e-ticaretten performans pazarlamasına kadar çok geniş bir yelpazede servisler sunar haldeyiz. Eminim grup yeni uzmanlıklarla genişlemeye devam edecek.

HeyMo, grubumuzun deneyim tasarımı ve etkinlik ajansı. Daha üç yaşında, ama hem çabuk konuştu hem de çabuk koştu :) Egemen’i tanıdığımda sektördeki en itibarlı ve ses getiren işleri yapan profesyoneldi. Kültürümüz, işe olan tutkumuz ve pragmatik bakış açımız ortaktı, bu aynılığı iş ortaklığına çevirmekte de gecikmedik. Yeni dünya gereği yarattığımız fikri her anlamda deneyimleten bir grup olmayı seçtik ve HeyMo markası doğdu. Öncelikli amaç grup içindeki markalara ortak hizmet vermekti, bugün HeyMo grup haricinde kendisinin doğrudan çalıştığı çok sayıda markaya da hizmet vermekte.
Egemen Özcan HeyMo 2017 senesinin Haziran ayında kuruldu. Merkezimize de deneyim tasarımını aldık. Etkinlikler ana faaliyetlerimizin kalbi, ancak tamamı değil. Deneyim dediğimiz kavram bazen bir yazılım, bazen bir kitap, bazen dijital bir servis olarak karşınıza çıkabiliyor. Bizlerin uzmanlığı ise bu deneyimlerin her türlüsünü tasarlayabilmek.

Özellikle yaratıcı deneyimler, oyun ve espor endüstrisi, teknoloji, yeni medya kullanımı ve sosyal sorumluluk projelerine özel bir ilgimiz söz konusu. HeyMo olarak geride bıraktığımız senelerde; Riot Games, Nike, Red Bull, Google, Coca-Cola İçecek, Akbank, Yapı Kredi, Doğan Holding, Socar, Zurich Sigorta, Türkiye Tanıtım Grubu, Pandora gibi markalarla çalışma şansı bulduk.

Campaign Türkiye Bir reklam ajansı ile etkinlik ajansı bir arada nasıl çalışıyor? Bu beraberliğin faydaları neler?
Burcu Kayımtu İş kolları farklı gibi gözükse de süreçleri şaşırtıcı derecede benzer iki ajans yapısı. Bunun bir nedeni de şüphesiz hem TBWA\Istanbul hem de HeyMo’nun yaratıcılık noktasında iddialı olmaları. Bizler grup olarak kampanyalarımızı oluştururken deneyim tasarımını tüm sürece ilk fikri bulduğumuz andan itibaren ekleyebiliyoruz. Ayrıca geride kalan 3 senede bunun tersini yaşadığımız durumlar da oldu; ürünü ya da hizmeti; eğlence, deneyim ya da etkinlik olan müşterilerimizi de HeyMo sayesinde çok daha iyi algılayıp onların tüm iletişim çalışmalarını nokta atışıyla oluşturduğumuz kampanyalarımız da söz konusu.

Egemen Özcan Aslında aynı işi hayata geçirip bir arada çalışmaları hiç pratiklenmemiş iki ajansız. Bizlerin kültür uyumu çok hızla gerçekleşti. İlk ortak projelerimizi çalışmaya başladığımızda ajansımız daha bir aylık bile değildi. Bir iletişim çalışmasının stratejisini oluştururken onu bilmek, o stratejiye uygun deneyimleri planlayabilmek büyük bir konfor. Bu birliktelik ayrıca bizlerin düşünce tarzına da katkı sağladı diyebilirim. TBWA\Istanbul artık daha cesur ve özgün deneyimler kurgularken, HeyMo da gerçekleştirdiği etkinlikleri kitlelere ulaştırma konusunda çok daha meziyetli bir hale geldi.

Campaign Türkiye 2020 ile beraber yeni bir dünyaya uyandık diyebiliriz. Daha dijital, daha az temaslı. Tüm sektörler gibi reklam, iletişim ve pazarlama da salgından etkilendi. Siz bu süreci nasıl yorumluyorsunuz?
Burcu Kayımtu Evet, tanımlanması zor ve belirsizliğin yoğun olduğu günler yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Doğal olarak süreç hem iş yapış hem de iletişim şartlarımızı farklılaştırdı. Temasın az olması bazı ortamlarda iletişimi güçlendirdi. Yani pandemi öncesine kıyasla ajans ve müşteri daha çok iletişimde olurken tüketici de daha çok içerik tüketmeye başladı. Sonuçta sektör daha çok iş üretti. Yaptığımız işin formu değişti, hızlı tüketime uygun haftalık gündemler oluştu, tabii kalıcı ve imaja dayalı işler de çıktı ve çıkmaya devam edecek. Özetle taktik, performans ve imaj dengeleri değişti. Bu, kalıcı bir değişim olacak. Sosyal medyanın, dijital dünyanın tüketim alışkanlıkları, iş üretimini ve yeni içerik hızını artıracak. İyi planlanmış, uzun soluklu, tüketiciye somut fayda sunan ya da iyi bir duygu veren imaj işleri markalara itibar sağlamaya devam edecek.

Campaign Türkiye Bu süreci HeyMo nasıl değerlendirdi? Yeni normale adapte olabildiğinizi düşünüyor musunuz?
Egemen Özcan
Ülkemizde ilk vakaların gözükmeye başlaması ile birlikte bizler de tüm çalışmalarımızı dijitale çevirdik. Burada biraz daha şanslı olduğumuzu düşünüyoruz, çünkü geçmişte özellikle espor alanında gerçekleştirdiğimiz projelere baktığınızda zaten hibrit etkinlikler olduğunu görmekteyiz. Fiziki katılımcılarımız olsa da çok daha büyük bir kitle her zaman gerçekleştirdiğimiz yayınlardan bizleri izledi.

Bu tecrübeyi ve dijital bilgimizi birleştirerek konsantrasyonumuzu önce doğru ortaklıklara, sonrasında da dijital etkinliklere yönelttik. Türkiye’nin en çok izlenen YouTube canlı yayınlarından olan ve çok ses getiren Festtogether Evde 2020, fuayesinden maçların oynandığı ana salona kadar tüm deneyimin dijitalde gerçek zamanlı render teknolojisi ile gerçekleştiği en büyük espor etkinliğimiz League of Legends Türkiye Büyük Finali 2020, İstanbul Boğazı’nı tarafsız bölge ilan ederek İstanbul’un iki yakasının bir arabalı feribot içerisinde birbirleri ile mücadele ettikleri Red Bull MEO Season 3 etkinliği, NIKE’ın futbolun geleceğini tartıştığı ve yeni tasarladıkları Milli Takımlar formalarını lanse ettiği buluşma, 10 farklı ülkeden binlerce profesyonelin katıldığı IDEA İnovasyon Zirvesi gibi çok sayıda alanda etkili projeye hep bu dönemde imza attık. Festtogether Evde 2020 izlenme sayıları ile rekor sahibi olurken, League of Legends Türkiye Büyük Finali 2020 ise teknolojik kapsamı itibarı ile dünyanın sayılı örnekleri arasında gösteriliyor.

Son olarak gerçekleştirdiğimiz yatırımlar, şu an hazırlıkları süren diğer büyük projelerimizi de düşündüğümüzde yeni normale fazlası ile adapte olduğumuzu söyleyebiliriz.

Campaign Türkiye HeyMo neredeyse 3 yılı geride bırakıyor, bu üç yıl içinde yeni bir şirketin “Yılın Etkinlik Ajansı” olması gibi başarılar var. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu üç yılı?
Burcu Kayımtu Başarının tesadüf olmadığını düşünüyorum. Sektörde doğru bir aralık ve en doğru insan kaynağını bulduk. TBWA kültürünün olmazsa olmazı -büyük fikir- HeyMo’nun da DNA’sının 1 numaralı varlığı. Alelade hiçbir işte, projede yer almadık. Ezber bozan ve fark yaratan işlerde ise paraya bile bakmadık. Bu sebeple Egemen ve ekibinin yurt içi ve yurt dışında daha çok ses getirecek işlere imza atacağına eminim.
Egemen Özcan Her anından çok keyif aldığımız bir 3 sene geçirdik. Prestijli törenlerden Yılın Etkinlik Ajansı, Yılın Çıkış Yapan Ajansı, Yılın Start-Up’ı, Yılın Kreatif Takımı, Yılın Etkinliği gibi ödüller ile ayrılmayı başardık. Daha da önemlisi yaratıcı, yenilikçi ve holistik deneyim tasarımı denildiğinde 3 sene içerisinde ilk akla gelen ajanslar arasında yer almak bizleri çok mutlu ediyor. Önümüzde daha büyük hedeflerimiz var, özellikle sınırlarımızı aşan projelere karşı ilgimiz artarak sürüyor. Bu anlamda 2019 senesi bizler için çok besleyiciydi, 2020 COVID-19 salgını sebebi ile tüm sektör için hız kesti. Bizler yeni haberler ile 2021 senesinde yurt dışı yolculuğumuza devam edeceğiz.

Campaign Türkiye 2021 için ne gibi hazırlıklarınız ve planlarınız var?
Burcu Kayımtu 2021’de daha seçici olacağız. Ekip arkadaşlarımızın iş yüklerini ve özel hayat dengelerini daha çok düşünecek, bu bakış açısıyla doğru birliktelikler kurmaya çalışacağız. Teknolojik çözümler, içerik yapılanması, dijital deneyimler pazarlama önceliklerimiz olacak. 2020 gözlerimizi yeni dünyaya ve unuttuğumuz değerlerimize açtı. Unuttuklarımızı hatırlayıp yola daha da büyük bir hevesle ve eminim ki başarılarla devam edeceğiz. Egemen Özcan 2020 senesi COVID-19 salgını sebebi ile fiziki etkinlikleri tamamen kesintiye uğrattı. 2021 senesi ise yaygın tabir ile “rebound” senesi olacak. Ancak aynı zamanda 2020, dijital deneyimler anlamında da yepyeni dünyalara açılmamıza ve zaten gelmesini beklediğimiz bir geleceğin daha erken gelmesine neden oldu. Bizler HeyMo olarak dijital tasarım alanındaki hakimiyetimizi geliştirerek sürdüreceğiz. Hazırlandığımız yenilikçi projeler ile dijital imkanların sınırlarını da zorlamaya devam edeceğiz. Ayrıca yurt dışına sunduğumuz servislerin de 2021 senesinde ön plana çıkacağını ve daha fazla global projede yer alacağımızı bugünden belirtmek isteriz.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 105. sayısında yayımlandı.