artwork

Shell Türkiye’nin yüzyıllık enerjisi özel bir kolajda hayat buldu

3 ay önce

0

‘Hep İleride’ vizyonuyla birçok ilki gerçekleştiren Shell Türkiye, 100. yılı için özel bir esere imza attı. Farkını ortaya koyan bu iletişim çalışmasının detaylarını bizzat eser sahibinden ve marka tarafından dinledik.

Türkiye’de 100 yıldır yolculukların güven, kalite, yüksek performans ve konforla devam etmesi için çalışan Shell; ‘Hep İleride’ marka imajı, sosyal yatırımları ve sektöre kazandırdığı ilklerle Türkiye’nin en beğenilen markalarından biri. Shell Türkiye, yüzyıllık yolculuğunu multidisipliner görsel sanatçı Selman Hoşgör imzası taşıyan özel bir kolaj eserle görselleştirdi. Shell Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü ve Shell&Turcas İcra Kurulu Üyesi Meltem Okyar Perdeci ve Selman Hoşgör, bu iş birliğini anlattı.

Campaign Türkiye Dünyanın ikonik markalarından Shell, Türkiye’deki 100. yaşını kutluyor. Bu yolculuğu nasıl özetlersiniz?

Meltem Okyar Perdeci Her şeyden önce Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir coşkuyla kutlarken şirketimizin 100. yılını da kutlamanın sevinci ve heyecanı içindeyiz. Shell, 100 yıldır Türkiye’nin gelişim ve ilerleme yolculuğuna eşlik ediyor. Bir asırdır enerji değer zincirinin tüm halkalarında faaliyetlerimizi sürdürdük; sosyal yatırım programlarıyla hayatın her alanında Türkiye’nin gelişmesi için enerjimizi ve gücümüzü kattık.

 

Bugüne dek ilk elektrikli pompadan ilk müşteri sadakati kartı programına, ilk Taşıt Tanıma Sisteminden ilk premium market konsepti ve ilk hijyen hareketi Parıldayan İstasyonlara dek sektörün gelişimi için yenilikleri hayata geçirmiş bir markayız. Hayatın her alanına dokunan çalışmalarımız için de toplumsal yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Örneğin; engelli bireylerin yolculuk haklarını gözeten ve yaşama engelsizce katılımlarını destekleyen Engelsiz Hizmet Alanlarımız sektörde bir ilk olduğu gibi ülkemizde de önemli bir dönüşüme hizmet ediyor. ‘Mesleğin kadını erkeği olmaz’ diyerek sektördeki ilk kadın istihdamı programı olarak başlattığımız ve sektöre ilham verdiğimiz Shell’de Kadın Enerjisi ile de sıra dışı bir başarıyla 6.800’ü aşkın kadına istihdam olanağı sağladık. 

Tüm bunlarla birlikte yol emniyetinden gençlerin gelişimine, çevreden inovasyona her alanda Hep İleride olduğumuzu pek çok ilkle kanıtlıyoruz. Türkiye’ye hizmet eden bu ilkleri, değerleri ve gelecek yüzyıla uzanan enerji dönüşümü odaklı vizyonumuzu özel bir kolaj eseriyle görselleştirerek 100. yılımızda paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Campaign Türkiye Shell’in 100 yılı özel bir eserin de ilham kaynağı oldu. Bu iş birliği nasıl ortaya çıktı?

Meltem Okyar Perdeci Uluslararası markalara kolaj tasarlayan Selman Hoşgör’ü ilgiyle yakından takip ediyor ve çalışmalarını beğeniyorduk. Shell Türkiye’nin 100 yıllık yolculuğunu canlı, ilgi çekici ve zamansız bir görselle anlatmak istediğimizde Londra’dan çalışmalarını yürüten Selman ile görüşmelere başladık. 2 ay gibi kısa bir zaman içinde de kolaj eserimizin hazırlık ve üretim süreci tamamlandı. 

Campaign Türkiye 100. yıl iletişiminizde kolaj sanatını seçmenizin nedenleri neler?

Meltem Okyar Perdeci Kolaj sanatının çok katmanlı, derinlikli ve aynı zamanda dinamik eserlerin ortaya çıkmasına imkan verdiğine inanıyorum. Özellikle son dönemde çağdaş ve yenilikçi bir bakış açısıyla yeniden ele alınan bu sanat pek çok farklı kuşaktan insana hitap ediyor. 

Biz de başarılar ve ilklerle örülü 100 yıllık köklü yolculuğumuzu kolajla görselleştirmek istedik. Böylece yaratılan eser, Türkiye’deki faaliyet alanlarımızla birlikte, yarattığımız katma değeri ve izimizi canlı renklerle anlatıyor. Kolajın en sevdiğimiz özelliği her incelediğimizde yeni bir ayrıntıyı keşfetme imkanı vermesi ve bu da kolaja olan ilgiyi sürekli kılıyor. Çalışmada geçmişten istasyon görsellerimiz de bulunuyor farklı görevlerde yer alan çalışma arkadaşlarımızın fotoğrafları da… 100. yıl iletişim çalışmalarımızda bu özel kolajı sıkça kullanacağız, örneğin şirketimizin girişinde bu kolaj bir yıl boyunca yer alacak.

Campaign Türkiye Selman Bey, sizi Türkiye’de çağdaş sanatın genç temsilcilerinden biri olarak tanıyoruz. Shell ile yollarınız nasıl kesişti? Bu iş birliğini paylaşır mısınız?

Selman Hoşgör Shell Türkiye 100. yıl çalışmaları kapsamında yollarımız kesiştiğinde bizi bir arada tutan şey projeye dair olan heyecanımız oldu. Bu dönemde Shell Türkiye ekibiyle birbirimizi daha yakından tanıdığımız, bağ kurduğumuz bir süreç yaşadık. Bu sayede gördüm ki Shell Türkiye, yepyeni şeyler yapmak isteyen, coşkusunu katlamak için çabalayan ve çok heyecanlı bir ekibe sahip. Beni bu yolculuğun bir parçası olarak görüp bu heyecana ortak etmelerinden memnuniyet duydum.

100. yıl kapsamında pek çok farklı alanda faaliyet gösteren bir kültürün parçası olma fikri aynı zamanda büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirdi. O yüzden hazırlık sürecinin özeti sanırım 100 yılın anlamı ve geleceğe dair hayaller ve vizyon arasında mekik dokumak şeklindeydi diyebilirim.

Campaign Türkiye Shell Türkiye 100. yıl eserinizi nasıl yorumluyorsunuz?

Selman Hoşgör Yıl dönümleri markaların köklenen geçmişlerini anlatmanın yanı sıra aslında bugüne nasıl açıldıklarının da bir işareti oluyor. Ben özellikle kökü geçmişten, gücü bugünden olan bir dünya yansıtmak istedim. Buna ek olarak enerjinin pek çok formu olması, kadın çalışanların Shell Türkiye içindeki yeri, sürdürülebilirlik vizyonları da benim için diğer yardımcı öğeler oldu. Tüm bunları yansıtmaya çabalarken de kişisel üslubumun en büyük destekçilerinden biri olan renklerin de ahenk anlamında çokça desteğini aldım.  

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 129. sayısında yayımlanmıştır.