Sharkuteri: Gerçek ve potansiyel bir hedef kitle olmalı

Sharkuteri Ajans Başkanı Özgür Humar, dijitalden tam hizmet ajansına dönüşüm süreçlerini ve başarının üç doğrudan oluşan formülünü paylaştı.

 

Sharkuteri: Gerçek ve potansiyel bir hedef kitle olmalı
Özgür Humar

Sekiz yıl önce dijital medya ajansı olarak sektöre adım atışının ardından, müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda tam hizmet ajansı olarak hizmet vermeye başlayan bir ajans Sharkuteri Medya. Bu değişimle beraber tüm mecralarda stratejik planlama ve satın alma yapmaya başlayan ajans, aynı zamanda içinde kreatif departmanını da barındırıyor. Başarılı geçen bir yılın ardından, geçtiğimiz yılın öne çıkan tartışmalarıyla ilgili görüşlerini ve bu yıla dair öngörülerini, ajans başkanı Özgür Humar ile konuştuk.

Seda Büktel Dijital medya ajansı olarak başladığınız bu yola şu anda tam hizmet ajansı olarak devam ediyorsunuz. Ajansı bu değişime iten sebepler neler oldu?

Özgür Humar Değişime sebep olan en önemli etken müşterilerimiz oldu. Hizmet verdiğimiz markalarımızla çok yakın bir iletişime sahibiz.
Markalarımız; hazırladığımız dijital kampanya stratejileri, satın alma aşamasında esnek yapımız, kampanya, rakip markalar ve sektör takibinde gerçekleştirdiğimiz detaylı analizler ve raporlamaya verdiğimiz önemden dolayı dijital medya dışında diğer mecralar ile ilgili strateji, medya planı ve satın alma kararlarında önce bizden fikir almaya başladılar. Fikir almalar öneri istemeye dönüştü; yaptığımız öneriler için de bu satın almaları ekibimizin yapması talepleri gelmeye başladı. Biz de yeni ekipler ve iş ortaklıkları gerçekleştirmeye başladık ve dijital medya dışındaki diğer mecralarda strateji, planlama ve satınalma gerçekleştirmeye başladık.

Seda Büktel Tam hizmet medya ajansı dendiği zaman burada bir anlaşmazlık yaşandığı oluyor mu? Müşterilerin aklında canlanması gereken konu başlıkları neler olmalı? Tam olarak neleri beklemeli müşteriler bu yapılardan?

Özgür Humar Biz bir medya ajansıyız. Markalarımız için gerçekleştirilecek kampanyalarda, müşteri ve marka ekipleriyle birlikte doğru stratejileri çizip uygun mecralarda efektif fiyatlarla kampanyalarımızı hayata geçiriyoruz.
Bu çalışmaları gerçekleştirirken, müşterilerimizin kampanyalarının görsel tasarım, prodüksiyon, mikro site tasarımı, dijital uygulama ve sosyal medya yönetimi ihtiyaçlarına da cevap veriyoruz. Böylece markalarımız bir kampanya için tek bir iletişim ile hemen hemen tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar
Ama tabii ki zaman zaman anlam karmaşası olabiliyor. Promosyon hizmetlerinden, basın ilişkilerine kadar çok geniş bir yelpaze için bizden hizmet talebi olabiliyor.

Seda Büktel Sharkuteri açısından 2017 nasıl geçti? 2018 yılı için beklentileriniz ve hedefleriniz neler?

Özgür Humar 2017 senesi bizim işin çok verimli geçen bir sene oldu. Öncelikle hizmet verdiğimiz marka sayısını artırdık. Ekiplerimizi büyüttük ve yeni iş ortaklıklarına imza attık. Kampanyalarımızın kurgulanması, yönetimi ve raporlanması aşamaları için yeni teknolojik tool’larımızı geliştirdik ve markalarımız için kullanmaya başladık.

2018 senesinde Sharkuteri Medya için yine büyüme hedefli ve büyüme ile sonuçlanacak bir yıl beklentimiz var. Bizim öncelikli hedefimiz markalarımızın hedefleri. Markalarımız 2018 hedeflerine ulaştığında zaten öncelikli hedefimizi gerçekleştirmiş olacağız. Ayrıca yeni marka ve iş birlikteliklerimizin hayata geçtiği, ekiplerimizi ve iş alanlarımızı büyüteceğimiz bir 2018 senesi bekliyoruz.

Seda Büktel Dijitalde marka güvenliği uzun zamandır konuşulan bir konu. Grapeshot’tan Richard Sharp, geçtiğimiz ayki insight yazısında bu alanda problemlerin genelde markanın kendi içinden çıktığını, burada asıl sorumluluğun markanın olduğunu söylüyordu ama herkes bu düşüncede değil. Sürekli bir günah keçisi aranıyor. Sizin bu konuda fikriniz nedir? Öte yandan marka için güvenilir bir alan yaratmada temel olan nedir?

Sharkuteri: Gerçek ve potansiyel bir hedef kitle olmalıÖzgür Humar Ben burada marka ve medya ajans ilişkisini iki insan arasındaki ilişki başlangıcı öncesi flört dönemine benzetiyorum. Markaların, medya ajansları ile flört dönemlerinde markasıyla ilgili samimi ve şeffaf olması; kendilerini olmasını istedikleri gibi değil gerçekten oldukları şekilde anlatmaları gerekiyor. Markalar, kendi öz kimliği, kuruluşundan gelen genleri, hikayeleri ve evrimleşmesi gereken günümüz koşullarını beraberce harmanlayıp ajanslarına kendilerini anlatan, net bilgiler vermeli. Böylece çalıştıkları  medya ajansları,  doğru envanter seçimi ve doğru hedeflemeler ile kampanyalarını hayata geçirebilirler. Ama burada tüm sorumluluğu marka tarafına yüklemek  taraflı bir bakış açısı olacaktır. Zira medya ajansları kampanya, bütçe ve erişim ikilisinde markasını doğru yönlendirmeli, ucuz ve yüksek erişimin bazı dezavantajlarının da olacağını markaları ile paylaşmalıdır.Özellikle dijital medyada, ilgili yayın envanterlerinde hedeflemeler yapılırken bu envanterler her ne kadar bazı fraud, içerik kısıtlamaları veya ön eleme sistemleri ile kontrol edilse de mutlaka sistemde kaçaklar olabileceği ve anlamsız yayınların gerçekleşebileceği ihtimalini markalarına anlatmaları gerekir

Doğru envantere, gerçek hedef kitleye erişim; doğru ajanslarla, ekiplerle ve detaylı kampanya optimizasyon çalışmalarıyla ve teknik tool’larla pahalı değildir ama hiçbir zaman da çok ucuz olamaz. Bunu reklamverene anlatmamız gerekiyor.

Seda Büktel Siz Sharkuteri olarak sağlıklı bir mecra kullanımı için markalarınıza neler öneriyorsunuz? Burada vizyon ne olmalı?

Özgür Humar Mecra seçiminde en önemli kriter, her zaman gerçek ve potansiyel hedef kitle olmalıdır. Biz medya ajanslarının en önemli hedefi, markalarımızı ilgili kitlelere ulaştırıp markalarımızı satmak. Bunun için kitlelere ulaşmada genel erişimi hedefleyen medya planları artık zamanını doldurmuş durumda.

Burada hedef kitleleri segmente etmek ve her segmente o hedef kitleye ulaşabilecek doğru metinler ve görsellerle, doğru mecraları buluşturmak önemli.

Marka ajans ilişkisini değerlendirirken mecraları da tartışmanın içerisine çekmek gerekiyor. Mecralar hem içerik geliştirmede içerik çeşitliliğini artırmak hem de erişimi detaylı ölçmeli ve yeni teknolojilere yatırım yaparak kendi envanterlerinin güvenilirliğini anlatmak durumunda.

Seda Büktel Dijital dediğimiz kavramın içi oldukça dolu ve yeni teknolojilerle daha da dolmaya devam ediyor. Sizce 2018’de dijital alanda sektöre damga vuracak ne gibi değişiklik ya da yenilikler olabilir? Hangi konular öne çıkabilir? Bu konuda bir öngörünüz var mı?

Özgür Humar Dijital, 2018’de yine hızla yükselecek kavramlar arasında. Burada dijitali sadece yeni reklam modelleri, yeni yayıncılar ve yeni ölçüm metotları ile sınırlamamak gerekiyor. Yapay zeka ve yapay zekanın günlük hayatta kullanımı, fiziksel ve dijital deneyim birlikteliği, dijital paralar, yeni sosyal medya kanallarının ortaya çıkışı 2018’de öncelikle beklediğimiz değişik ve yenilikler.

Dijitalde yayıncı site artışıyla beraber ilgili sitelerde yayınları koordine ve optimize edecek birçok yeni dijital reklam platformun da 2018’de hayata geçeceğini öngörüyorum.

Reklamverenin dikkat etmesi gereken konular; birçok farklı platform aracılığıyla yönetilen reklam envanterine ulaşırken ilgili platformların güvenilirliği, fraud mekanizmalarının etkinliği ve farklı platformlar kullanılarak reklam modeli ve hedef kitle erişiminde medya planında çeşitlilik yapmaya çalışılırken kesişim kümelerinin minimum tutulması…

Markalar reklam kamapanyalarını, marka hikayesi, başarı öyküleri ve marka imajlarıyla birleştirerek; doğru strateji, doğru mecra seçimi ve doğru reklam modelleri ile kampanyalarını hayata geçirdiklerinde başarıya ulaşabilirler. Başarılı kampanyalar dileğiyle…

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’de Mart 2018 tarihinde yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.