Serdar Kuzuloğlu: Pazarlamanın Ölüm İlanı

CoFuture İnovasyon Festivali’nin ikinci gününde Eren Kantarlı’nın ardından Gazeteci, Yazar, TV Programcısı ve Yeni Nesil Yaşam Uzmanı Serdar Kuzuloğlu konuşmasını gerçekleştirdi.

Serdar Kuzuloğlu, “Pazarlamanın Ölüm İlanı” başlıklı konuşmasında AI, Chatbot, Amazon gerçeği ile birlikte değişen satış taktikleri ve pazarlamacıları bekleyen fırsatlar ve tehditlerden bahsetti.

Kuzuloğlu’nun konuşmasından öne çıkan noktalar ise şu şekilde:

“Fiziki uykunun dışında sektörde bir rehavet hali var. Bazı insanlar benim tedirginlik duyduğum şeylerden neredeyse hiç etkilenmiyor.”

“Biz yaşama, hedeflerimize ve planlarımıza karşı ne kadar ümit beslersek o kadar mutsuz oluyoruz.”

“Yetinenler ve yenilgiye hazırlananlar sayesinde değil, ‘neden böyle’ diye itiraz edenler sayesinde uygarlığımızı bu noktaya taşıdık.”

“Gelişimi ve değişimi analiz edebilmek önemli, meselelerin özü yaşadığımız hayattaki noktaları birleştirebilmek.”

“Soba dünyanın en multifonksiyonel cihazı ve en önemli özelliği de evde bir tane olduğu için insanları bir arada tutması ve bu sayede kuşaklar arası bilgi alışverişinin mümkün olabilmesi. Ama bugün öyle bir şey yok. Doğal gazın yaygınlaşmasıyla bireysel ısıtma sistemine geçildi. Herkes evinin sıcaklığını kendisini ayarlayabiliyor. Kapıcılar işlerinden çıkartıldı. Kapıcıların hayatlardan çıkmasıyla gazeteler de hayattan çıktı. Dolayısıyla doğal gazın yaygınlaştığı yerlerde gazetelerin tirajları düştü.”

“Hayatta her şey her şeyi etkileyebildiği için bir adım atarken 5 adım ilerisini düşünmek lazım ve bir şey olduğunda değil öncesinde hareket etmek gerek. Mesela Nuh peygamber gemisini selden önce inşa etmişti.”

“iPhone sadece cep telefonu sektörünü değil, dokunup dokunmadığı, niyetlenip niyetlenmediği her şeyi etkiledi. O yüzden, bugün gözümüzü kulağımızı açık tutmamız dünden çok daha önemli hale geldi.”

“Teknolojinin nirvanasında, markalar müşterilerinin %42.6’sını çalışanlarının davranış şeklinden dolayı kaybediyor.”

“Kaybettiğimiz bir müşteriyi tekrar kazanmaya çalışmak, yeni bir müşteri için çabalamaktan çok daha fazla para ve emek gerektiriyor.”

“Bizim hikayemiz özünde hala bir insan hikayesi ve insanlara bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz, kendi inandığımız, güvendiğimiz şeyleri onlara da anlatmak istiyoruz. Teknoloji bütün bunların için sadece bir araç.”

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.