artwork

CoFuture İnovasyon Festivali canlı akış (2. gün)

6 yıl önce

0

WPP tarafından geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen düzenlenen medya ve pazarlama odaklı CoFuture İnovasyon Festivali ile ilgili tüm gelişmeleri, öne çıkan noktaları ve farklı salonlarda gerçekleştirilecek konuşmaları canlı akışta dakika dakika takip edin. Birinci günün akışına buradan ulaşabilirsiniz.

09:40 – CoFuture İnovasyon Festivali ikinci gün oturumları ile başladı. Google Head of Programmatic Eren Kantarlı, Google’ın BCG ve Nielsen iş birliği ile medya konsolidasyonunun verimliliği üzerine yayınladığı iki yeni araştırmanın sonuçlarını paylaşıyor.

09:45 – Eren Kantarlı: “Bugünkü dünyada yayıncının envanterini yani bize vadettiği hedef kitlesini satın alıyoruz.”

09:50 – Eren Kantarlı: “Herkesin elinde 3-4 teknolojik alet var ve 3 kere gösterilsin dediğimiz reklam aslında cihaz çokluğundan dolayı neredeyse 20 kere gösteriliyor, bu da kullanıcıyı bıktırıyor.”

09:55 – Eren Kantarlı: “Geleneksel olarak satın aldığımız medya bize frekans kontrolu yapmamıza izin vermiyor. Frekans kontrolu yapmak için bizim programatik almamız gerekiyor.”

10:00 – Gazeteci Yazar, TV Programcısı, Yeni Nesil Yaşam Uzmanı Serdar Kuzuloğlu, “Pazarlamanın Ölüm İlanı” başlıklı konuşmasında AI, chatbot, Amazon gerçeği ile birlikte değişen satış taktikleri ve pazarlamacıları bekleyen fırsatlar ve tehditleri anlatıyor.

10:05 – Serdar Kuzuloğlu: “Fiziki uykunun dışında sektörde bir rehavet hali var. Bazı insanlar benim tedirginlik duyduğum şeylerden neredeyse hiç etkilenmiyor.”

10:12 – Serdar Kuzuloğlu: “Biz yaşama, hedeflerimize ve planlarımıza karşı ne kadar ümit beslersek o kadar mutsuz oluyoruz.”

10:16 – Serdar Kuzuloğlu: “Yetinenler ve yenilgiye hazırlananlar sayesinde değil, ‘neden böyle’ diye itiraz edenler sayesinde uygarlığımızı bu noktaya taşıdık.”

10:24 – Serdar Kuzuloğlu: “Doğal gazın yaygınlaşmasıyla bireysel ısıtma sistemine geçildi. Herkes evinin sıcaklığını kendisini ayarlayabiliyor. Kapıcılar işlerinden çıkartıldı. Kapıcıların hayatlardan çıkmasıyla gazeteler de hayattan çıktı. Dolayısıyla doğal gazın yaygınlaştığı yerlerde gazetelerin tirajları düştü.”

10:27 – Serdar Kuzuloğlu: “Hayatta her şey her şeyi etkileyebildiği için bir adım atarken 5 adım ilerisini düşünmek lazım ve bir şey olduğunda değil öncesinde hareket etmek gerek. Mesela Nuh peygamber gemisini selden önce inşa etmişti.”

10:30 – Serdar Kuzuloğlu: Dönüşümler var, dolayısıyla değişimleri iyi takip edebilmek gerekli ama genellikle değişimlerin hızını iyi tahmin edemiyoruz.”

10:34 – Serdar Kuzuloğlu: “iPhone sadece cep telefonu sektörünü değil her şeyi etkiledi. O yüzden, bugün gözümüzü kulağımızı açık tutmamız dünden çok daha önemli hale geldi.”

10:47 – Serdar Kuzuloğlu: “Bugün yaşadığımız problem şu; her konuda inanılmaz sayıda çok seçeneğe sahibiz. Ne kadar fazla seçeneğimiz olursa o kadar sıkıntı ve kararsızlık çekiyoruz.”

11:02 – Serdar Kuzuloğlu: “Dünyada hiç ummadığımız alanlar ve hizmetler değişiyor çünkü bizim derdimiz deterjan almak değil çamaşır yıkamak. Bunun dönüşümünü iyi okuyabilmek lazım.”

11:07 – Serdar Kuzuloğlu: “Kaybettiğimiz bir müşteriyi tekrar kazanmaya çalışmak, yeni bir müşteri için çabalamaktan çok daha fazla para ve emek gerektiriyor.”

11:35 – Ogilvy & Mather İstanbul Executive Creative Director Selim Ünlüsoy “Digital is Analog” konuşmasında dijitalleşen ve robotlaşan dünyada analog düşüncenin ve insancıl bakış açısının başarısından bahsediyor.

11:40 – Selim Ünlüsoy: “İletişim sektöründe sadece ve sadece insanların ilgisini çekmek için yarışıyoruz.”

11:45 – Selim Ünlüsoy: “Japon kreatif direktör AI-CD Beta bir robot ve data ile besleniyor. Bir şey yapabilmek için hem enerji hem de bilgi kaynağına ihtiyaç var. Biz kreatiflerin de kahve ve bilgiye ihtiyacı var. Bilim, ürettiğimiz araçların ilhamını kendimizden ve doğadan almamız gerektiğini söylüyor.”

11:51 – Selim Ünlüsoy: “Yeni bir şey kabullenmek o kadar zordur ki… AI’da yapaya çok fazla odaklandık ve zeka kısmını unuttuk.”

11:55 – Gain Theory Managing Partner Jon Webb, 360 pazarlamanın geri dönüşünü entegre şekilde ölçümlemenin yollarını ve dünyadan örnekleri sonuçları ile birlikte paylaşıyor.

11:58 – Jon Webb: “Unuttuğumuz en önemli nokta pazarlamayı nasıl daha etkin hale getirebileceğimiz.”

12:02 – Jon Webb: “10 yıl önce dünyayı çok daha sade bir pencereden görüyorduk ama şimdi gittikçe karmaşıklaşıyor. Pazarlama da bu karmaşaya ayak uydurmak için karmaşıklaşıyor.”

12:07 – Jon Webb: “Müşterilerimizin çoğu için yıldan yıla kârın artması önem taşıyor. Bir pazarlama aktivitesi gerçekleştirilirse, doğrudan satışları etkiliyor ve kârlı büyüme sağlanıyor.”

12:15 – Jon Webb: “Eğer fiyatı yükseltirseniz birileri mutlaka markanızı bırakıp farklı alternatiflere yönelecektir.”

12:20 – Vestel Pazarlamadan Sorumlu GMY Tunç Berkman dijitalleşen dünyada dijitalleşen pazarlama stratejileri ve iletişim taktiklerinden bahsediyor.

12:26 – Tunç Berkman: “Yapay zeka tabii ki bizim hayatımızı değiştirecek ama yapay zeka bize deneyim yaşatmıyor. Bu deneyimi yaşatacak yine insan.”

12:29 – Tunç Berkman: “Teknoloji ile oyunu değiştirenler: Airbnb, Uber, Netflix, Amazon.”

12:35 – Tunç Berkman: “Biz pazarlamacıların yapması gereken şey içerik üzerinden zaman fakiri tüketiciye ulaşmak, tüketicinin duygularını okumak, tüketicinin hayatını kolaylaştıracak uygulamalar yapmak, oyunlaştırılmış iletişimi kurgulamak ve insanlarla etkileşim yaratılabilecek işler yapmak.”

12:41 – Tunç Berkman: “Her şey daha şeffaf hale geldi ve dijitalde her şeyi görüyoruz artık. O yüzden, yapılan iletişimde daha samimi olmak lazım.”

12:48 – Tunç Berkman: “Z jenerasyonuna hitap edemezseniz markanızın geleceği olmaz.”

12:55 – Tunç Berkman: “Tüketici dijital çağda her zaman son teknolojiye sahip olmak ve özel hissetmek istiyor.”

14:15 – CoFuture İnovasyon Festivali, Doğuş Yayın Grubu Chief Investment Officer Ateş İnce ve oyuncu Neslihan Atagül’ün katıldığı “TV yayıncılığının digital dönüşümü” oturumu ile devam ediyor.

14:20 – Ateş İnce: “Aslında puhutv’nin tüm kafasına taktığı şey ‘Biz TV endüstrisini dönüştürebilir miyiz?’ O yüzden biz işe diziden başladık. Reklam pazarının çok önemli bir kısmı Türk dizine gidiyor ve Türk dizisi artık sınırlarını aştı.”

14:26 – Neslihan Atagül: “Acıyı işlediğimiz için, acı da dünyanın ortak dili olduğu için Türk dizileri dünyada başarı gösteriyor.”

14:30 – Ateş İnce: “Drama dizileri, TV pazarı içinde çok önemli ve bütün rekabeti şekillendiren bir içerik türü.”

14:35 – Neslihan Atagül: “Toplum olarak acıdan beslendiğimiz için hikaye açısından çok bereketli topraklardayız.”

14:38 – Ateş İnce: “Yapımcısıyla, senaristiyle, yönetmeniyle, oyuncusuyla biz dijital dönüşüme çok hazırız ve amacımız akıllı olan bir TV yapmak.”

14:43 – Neslihan Atagül: “İnternet televizyonculuğunu tercih etmemdeki en büyük etken daha insani şartlar oldu. Bir de bizden biraz daha cesaretli insanları desteklemek istedim.”

14:55 – CoFuture İnovasyon Festivali’nde GirlsAskGuys.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Tolga Tanrıseven, influencer marketing ve marka ROI ilişkisini örneklerle paylaşıyor.

15:00 – Tolga Tanrıseven: “Artık insan gücüne olan ihtiyaç azaldı ve insanlar işlerini kaybediyor. Ancak, bardağın dolu tarafından baktığımızda insanlar bu sayede tutkularına yönelebiliyorlar.”

15:06 – Tolga Tanrıseven: “Micro-influencer, takipçi kaygısı gütmeyen, herhangi bir konuya kafayı takmış ve çevreye bunu yayan insandır. Önemli olan bu tutkulu insanın o içeriği yaratıp, doğru insanlara iletmesi.”

15:10 – Tolga Tanrıseven: “Hayatın anlamı tutkunu bulmak ise amacı da onu paylaşmak ve dağıtmak.”

15:16 – Tolga Tanrıseven: “Bence markaların yapabileceği en büyük şey insanların hikayelerinin bir parçası olmak.”

15:19 – Tolga Tanrıseven: “Bizim için içerik kral değil, topluluk kraldır.”

Oturumlar arası gerçekleşen kısa yarışmada katılımcıların sosyal medya bilgileri ölçüldü. Bir kişi de ödül kazandı.

15:50 – Adform General Manager Turkey & MENA Cem Eroğlu, markalar için reklam yatırımlarında verimliliği arttırmak için DMP teknolojileri hakkında tüm merak edilenleri paylaşıyor.

15:54 – Cem Eroğlu: “DMP, tanımlanmamış data kaynaklarının bir teknoloji içerisinde gruplanıp pazarlama departmanlarına hedeflenebilir halde verilen bir teknolojik ürün.”

16:00 – Cem Eroğlu: “Türkiye’de DMP lisansına sahip olan insan sayısı kadar, DMP uzmanı yok.”

16:17 – CoFuture İnovasyon Festivali’nde Xaxis Italya Managing Director Eric Rosa değişen TV izleme trendleri dünyasında marka iletişimcilerini bekleyen tehditler ve çözümlerden bahsediyor.

16:22 – Eric Rosa: “Bir zamanlar televizyon çok popülerdi, insanlar birlikte izlerdi. 3 kişilik ailelerde 4 televizyon bulunur ve günde 3 saatten az izlenirdi.”

16:27 – Eric Rosa: “Kullanım alışkanlıkları değişiyor ancak TV bir medya olarak popülaritesini koruyor.”

16:30 – Eric Rosa: “Televizyon izleyicileri arasında doğru hedef kitlelere ulaşmak istiyorsanız, onların kim olduklarını bilmelisiniz.”

16:35 – Eric Rosa: “2016-2017 arasında televizyon izleme süresi %5 arttı. Eğer hedefiniz bir Light TV izleyicisi ise, ona ulaşma şansınız oldukça yüksek.”

16:41 – Eric Rosa: “Doğru insanı, doğru medyada, doğru yöntemle seçmek, ona ulaşmak için önemli.”

16:48 – Eric Rosa: “Veriyi kullanarak hedef kitlemize tam olarak hitap eden mesajları doğru hikayeler içinde verebiliyoruz, dijital ve çevrim dışı kilit performans göstergelerini bir arada kullanabiliyoruz.”

17:00 – CoFuture İnovasyon Festivali’nde Gameloft Head of Sales and Marketing Turkey Ayşegül Aydoğan, oyun ve oyunculuk dünyasındaki hızla gelişen dinamikleri paylaşıyor.

17:05 -Ayşegül Aydoğan: “Geçen yıl erkekler ön plandayken, casual oyunların piyasaya sürülmesiyle bu sene kadınların oranı %51,6’ya yükseldi.”

17:09 – Ayşegül Aydoğan: “Oyun sektörü her sene yaklaşık %11 gibi bir oranda büyüme yaşayarak dünyanın en büyük ve en hızlı gelişen sektörü oldu.”

17:15 – Ayşegül Aydoğan: “In-game reklamcılık çok ön planda ve markalar buna çok yatırım yapıyor.”

17:30 – CoFuture İnovasyon Festivali, Campaign Türkiye tarafından düzenlenen Happy Hour ile tamamlanıyor.