artwork

SEO’lar artık CEO’lar gibi hava atamayacak mı?

8 sene önce

6

Google, her internet kullancısının yüzünü güldürecek bir müjde verdi. ‘Deep Link’ isimli yeni arama algoritması ile artık karşımıza çıkan ‘alakasız sayfalardan’ kurtulacağımızı iddia ediliyor.

İlk duyduğunuzda kulağa çok havalı gelebilir: Es İ O… Yani Search Engine Optimization. Ya da kısaca SEO… Bilmeyenler için kısa bir açıklama “Arama Motoru Optimizasyonu” denen yeni bir uzmanlık hatta meslek dalı.

Biraz daha açayım, hani Google’da bir şey ararken rastlarsınız ya, aynı şeyden bin kere yazılmış acayip sayfalar hatta siteler vardır. İşte bu SEO denen şey, tam da o.

Amaç arama motorlarında çok aranan şeyleri sitenize koyup o aramalardan trafik kazanmak. Mesala akşam Game of Thrones’u izleyemedin mi?

Onbinlerce kişi gibi Google’a “Game of Thrones son bölüm izle” yaz karşına gelsin. Altın fiyatlarını mı merak ettin? Bu sefer Google’a “Çeyrek altın kaç lira?” yaz karşına gelsin. Emeklilik yaşı hesabı mı, ramazanda güllaç tarifi mi, Irina Shayk mı? Ne ararsan var…

Esas içeriği ararken avlanmayın

Google’da çok arananlar bazı sitelere büyük okur trafiği getirince SEO denen bu olay bir meslek hâlini aldı. Google’dan trafik almak için bütün gün belli başlı sitelere çok aranacak şeyler hakkında sayfalar giriliyor. Mesala haftasonu iyi bir maç mı var, en alakasız siteler bile Barcelona-Real Madrid maçını izle, Barça-Real maçının golleri, Bercelona-Real özet filan gibi cümleler dolu sayfalar hazırlamaya başlıyor. Bu tamamen trafik almak için hazırlanmış bir tuzak aslında. Bu tip sayfa hazırlayan SEO’ların çoğu, aranan şeyin cevabını da vermiyorlar zaten. Çünkü o maçın yayın hakkı filanca kanalda olduğu için böyle bir özet ya da golleri vermesi de imkansız. Karşınızdaki iyi bir SEO ise o kanalın ilgili haber linkini alta bir yere koyuyor. Bu sayede vatandaş orijinali başka kanalda olan bir içerik için alakasız bir siteye gezgin olarak girip trafik sağlamış oluyor.

Bu SEO denen olay çıktığından beri Google’da popüler bir şey aramanın ve bulmanın da imkanı kalmadı. Siteyi açıyorsun, bin kere ‘emeklilik yaş hesabı’ diye yazıyor, saçma sapan anahtar kelimelerle trafik almak için tuzak kurulmuş, üstelik aradığın sorunun cevabı da yok.

Game of Throns dizisi çok izleniyor ya, bir SEO dizi ile ilgili bütün anahtar kelimeleri girmiş. Günde 3-5 bin arama cepte. Ama senin esas aradığın dizinin son bölümü tabii ki yok.

Ya buna ne demeli her sabah emeklilik haberini güncelleyen bir haber sitesi. Emeklilik üzerine felsefi her kavram var, kaç yaşında emekli olunacağını gösteren tablo yok. Emeklilik yaşı bekleyen insanlar bilgisayarda akşama kadar bunları tıklayıp SEO’canlara trafik sağlıyor…

 

Peki bundan kurtuluş yok mu?

Tecrübeli bir internet kullanıcısıysanız bir şey ararken ilk gelen sonuca tıklamadan evvel bi’ ne olduğuna bakarsınız. Evet ama, artık SEO olayı o kadar patladı ki, Google’da her aranan popüler bilginin sonuç sayfasında; aranan bilgiden çok SEO sayfası çıkmaya başladı.

Yanlış anlaşılmasın, Google’da aranacak bir konuya göre haber ya da sayfa hazırlamak ayıp değil. Buna göre iyi bir yazı yazarsın, yüzbinler senin içeriğini okur. Fakat hayır; o aynı cümleyi bin kere yazan uyanıklar, lütfen Google’da en üstte çıkmasın.

Bari aradığımız şeyi bulabilsek

Benim anlamadığım dünyanın en değerli şirketi, zeka küpü insanların mabedi Google, nasıl çoluk çocuğun büyüttüğü bu işe bir dur diyemiyor. Çoluk çocuğa diyorum, Mecidiyeköy’deki metrobüs durağında bile “sitenize trafik almak için SEO eğitimi verilir” diye broşür dağıtıyorlar.

Artık metrobüs duraklarında bile SEO broşürleri dağıtıyorlar.

Şimdi, 21 Nisan’da Google’ın arama algoritmasının ‘Deep Link’ adlı yeni bir sisteme geçeceği ve artık karşımıza alakasız şeylerin çıkmayacağı açıklaması geldi. Dört gözle bekliyoruz.

Ben de bu yazının sonuna biraz SEO bilgileri gireyim de bakalım Google bunu, arayanlara üstlerde gösterecek mi? Hiç olmazsa bizim de Campaign’e 21 Nisan’a kadar üç beş trafik katkımız olur belki. Üstelik bu yazıda aranan şeyin birazcık konu ile ilgili cevabı da var.

SEO nedir, SEO ne demek, SEO saçmalığı, Google’da SEO aramaları, SEO ile sitenize trafik, SEO nasıl yapılır, SEO ipuçları, SEO ile Google’da üste çıkmak için, SEO nasıl hazırlanır?

 

Levent Ertem

Campaign Türkiye Yayın Danışmanı

@ertembey

 

Bu yazı Campaign Türkiye Nisan 2015 sayısında yayınlanmıştır.