Sektörün en büyük organik üyesiyiz

Oyun sektörü, Türkiye’de son yıllarda inişli çıkışlı ilerlemesine rağmen yükselen bir grafik ortalamasına sahip. Dünya ile kıyaslandığında gidecek çok yolumuz olmasına rağmen ciddi bir potansiyele sahip olduğumuzu da atlamamamız gerekir. Hepimiz için önemli olan; oyun sektörünün doğru kişiler/markalar tarafından sahiplenilmesi, sponsorların beklentilerinin doğru yönetilmesi ve emin adımlarla ilerlenmesidir. Ancak bu sayede kalıcı başarılar elde edecek yatırımlar yapabiliriz. Yetenekli oyuncu havuzu anlamında diğer ülkelerden geride olduğumuzu asla düşünmüyoruz ancak bu yetenekli gençlerin doğru yönlendirilmesi ve doğru modellerin oluşturulması gerekiyor. Kısacası Türkiye, oyun sektöründe dünyadaki başarılı modelleri takip etmeli ve olumlu yönlerini kendi sektörüne adapte etmeli. Aynı zamanda sektörde yer alan gençlere profesyonel anlamda sahip çıkmalı.

Pandemi döneminde hem oyun bilgisayarlarına hem de genel olarak bilgisayarlara ciddi talep artışı oldu. Tedarik problemi olmasına rağmen satışlar yaklaşık 2 kat arttı. Satış artışlarının en büyük bölümü premium dediğimiz üst segment ürünlerden oluştu. ASUS tarafında, özel tasarım ve teknolojilere sahip ROG modellerimiz en çok talep gören ürünlerimiz oldu.

Pandemi etkisinden bağımsız olarak bilgisayar sektöründe sezonsallık her zaman vardı. Yaz döneminde insanların tatil harcamalarını önceliklendirip satın almalarını ertelemesi çok doğal ancak konu oyun bilgisayarlarına geldiğinde bu segment, sezonsallıktan hiçbir zaman etkilenmedi. 2021 yaz dönemi için de aynı söylemi tekrarlayabiliriz. ROG ve TUF oyun bilgisayarı modellerimizin satışı artarak devam etti. Hatta temmuz döneminde %30’un üzerinde pazar payına ulaştık.

Oyun artık sadece eğlence değil, aynı zamanda profesyonel bir iş tanımına dönüşüyor ve kullanıcıların beklentileri her geçen gün artıyor. Dünyadaki trendler göz önüne alındığında artık sabit oyun düzeneklerinin geleceği tartışmaya açık. Bu yüzden uzun saatler ağır yük altındaki kullanımda bile ısınma sorunu yaşamayan, yüksek ekran tazeleme hızları ile yüksek performans sunan taşınabilir oyun dizüstü bilgisayarları, oyun teknolojilerinin geleceğini temsil ediyor. ASUS olarak, ROG modellerimiz ile bu artan beklentileri, kendi geliştirdiğimiz teknolojilerimizi ve yüksek performanslı bileşenleri ultra mobil ve ergonomik ürünlere entegre etmeye devam edeceğiz.

ASUS, oyuncular için özel teknolojilerle ürettiği Republic of Gamer (ROG) alt markasını 16 yıl önce kurarak buradaki vizyonunu kanıtlamış durumda. Özellikle oyunun kurumsallaşması ve profesyonel arenalara açılmasına öncülük eden espor organizasyonlarının dünyada ve Türkiye’deki ilk büyük sponsorlarından biriydik. Bu alandaki yatırımlarımız hala devam ediyor. Yatırımlarımızı yaparken de, sektörün en büyük organik üyesi olmanın getirdiği farkındalığın yanı sıra sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Sadece geliştirdiğimiz teknolojilerle kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmiyor, vizyon olarak da oyun sektörüne yön veren marka konumunda bulunuyoruz.

Özge Kılıç Güler

ASUS Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.