Sektöre ilham vermeyi sürdürüyoruz

Mercedes-Benz olarak uzun yıllardır kendimizi yenilikçi ve duygusal değerlerin kesiştiği noktada konumlandırıyoruz. Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına sürdürülebilir inovasyonla en hızlı şekilde cevap verirken, Mercedes-Benz markasına olan saygı ve güveni koruyarak benzersiz bir müşteri deneyimi sunmak en büyük tutkumuz. Burada en önemli konu tüketiciyle marka arasında duygusal bir bağ kurabilmek. Hele ki konu otomobil olunca bu duygusal bağı kurmak ve korumak en çok odaklanılması gereken konulardan.

Dünyanın ilk otomobilini ürettiğimiz 1885 yılından beri hedefimiz, her zaman ilklerin ve en iyinin simgesi olmak. Bu hedef doğrultusunda her yıl teknolojiye ve inovasyona yatırımlar yapıyor, Mercedes-Benz çatısı altında bir araya getirdiğimiz farklı markalarımızla en güvenli ve en konforlu araçların yaratılmasına öncülük ediyoruz.

Sürdürülebilirliğe olan bağlılığımızın en yeni simgesi olan akıllı elektromobilite markamız Mercedes-EQ ile beraber toplam dört adet alt markamızla Türkiye’de ve dünyada otomotiv sektörüne ilham olmaya devam ediyoruz. Bu alt markalarımızdan Mercedes-AMG ile lüks ve performansı bir araya getiren performans otomobilleri sunarken, Mercedes-Maybach alt markamız ile 100 yıllık Maybach kültürünün sofistike ve elegan yeni neslini sunuyoruz. Mercedes-EQ alt markamızla ise geleceğin elektromobilitesine yatırım yapıyoruz. Son olarak, tüm bu markalarımızı bir araya getirdiğimiz Mercedes-Benz çatısı altında modern lükse öncülük ediyoruz. Alt markalarımızla birlikte dünyanın en fazla otomobil ürün gamını sunan şirketi konumundayız. 

2021’de de hedefimiz, geleceğe yatırım yaparak elektromobilite ve dijitalleşme anlamında farkımızı ortaya koymak ve “mükemmel müşteri deneyimi” sunmaya devam etmek. Bu çerçevede çeşitli sponsorluk çalışmalarımız ve iş birliklerimizle Mercedes-EQ markasının bilinirliğini artırmayı hedeflerken, bu ve diğer spor sponsorluklarımızla markamızın genç ve dinamik yönünü de güçlendiriyoruz. Bu bağlamda sevilen sporcular, oyuncular ve influencer’lar ile yaptığımız iş birlikleri ve projelerle, özellikle otomotiv sektöründe sosyal medyayı domine ediyoruz. Bir diğer kıymetli projemiz olan She’s Mercedes ile iz bırakan kadınların hikayelerini, hayalleri olan kadınlarla buluşturarak spor, sanat, girişimcilik, iş dünyası, sürdürülebilirlik, inovasyon, gastronomi gibi farklı alanlarda kadınlara ilham oluyoruz. 

Öncelikli hedefimiz, gezegenimize ve insanlığa olan sorumluluğumuzun bilinciyle geleceğe yatırım yapmak. Bu bilinçle “Şimdi elektriğin Mercedes’i var” dedik ve sürdürülebilirlik anlayışımızla Mercedes-EQ markamızı oluşturduk. Mercedes-EQ ile misyonumuz, sürüş keyfinden ödün vermeden, tamamen emisyonsuz yepyeni bir sürüş deneyimi ile bir elektromobilite ekosistemi sunmak. Mercedes-EQ ailesi bünyesinde lansmanını gerçekleştirdiğimiz Yeni EQC, çok yakında Türkiye’de lansmanı yapılacak olan Yeni EQS ve 2023’te tanıtılacak sekiz adet yeni akıllı elektromobilite araçlarımızla vizyonumuz, 2029 itibarıyla tüm otomobillerimizi sadece elektrikli olarak üretmek iken, 2025 için hedefimiz ise her modelin bir tam elektrikli versiyonunu sunmak. 

2029 vizyonumuz ile ilerleyen yıllarda başlıca hedefimiz, sürdürülebilir inovasyona adanmışlığımızı ortaya koyarak Mercedes-EQ markamız ile Mercedes-Benz’in sahip olduğu kalite, konfor ve güvenliği elektromobilitenin sunduğu akıllı teknoloji ile bir araya getirmek. Bu kapsamda yatırımların önümüzdeki yıllarda artarak elektromobiliteye odaklanacağını söyleyebiliriz. Artan yatırımlarımız ve gelişen teknolojimiz ile 1.000 km’nin üzerinde menzil sunmayı hedeflediğimiz Vision EQXX konseptimizin üretim versiyonunu 2022’de tanıtmayı hedefliyoruz. 

Bunlar dışında, sürdürülebilirlik alanında bir girişimimiz daha var. Otomobil icat edildiğinden beri Mercedes-Benz, aerodinamik olarak rüzgara karşı bir savaş vermek zorundaydı. Ancak çok yakın zamanda ortak bir amaç doğrultusunda güçlerimizi birleştireceğiz. 2022’den itibaren dünya çapındaki tüm Mercedes-Benz fabrikaları elektrik enerjisini yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edecek. Böylelikle sürdürülebilirlik yolunda bir kilometre taşına daha ulaşmış olacağız.

Emre Kurt

Mercedes-Benz Otomotiv Otomobil Pazarlama Grup Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.