Sektörde ilki gerçekleştirdik

Garenta, ikinciyeni.com ve MOOV olarak ulaşım ihtiyacına çözüm sunuyoruz. Bunu sağlarken de kurumsal yapımız ve samimi yaklaşımımız en önemli varlığımız. Bunun yanında kullanıcılarımıza sağlayacağımız fayda en önemli amacımız. Özellikle çevreci ve sürdürülebilir hizmet amacıyla çözüm sunduğumuz MOOV markamız ile sürdürülebilirliğe hizmet eden araç paylaşımının cazibesinin artırılmasına destek oluyoruz.

Ulaşım ihtiyacı yüzyıllardır var ve yıllar geçtikçe şekil değiştiriyor. Günümüzde artık ulaşım ihtiyacı için kişisel araçlar ve toplu taşımaya ek olarak birçok alternatif mevcut. Teknolojinin de etkisiyle farklı alternatifler her gün karşımıza çıkıyor. Burada müşteri ihtiyaçlarını anlamanın, trendleri yakından takip etmenin ve ihtiyaçlara en uygun optimum çözümü sunmanın önemli olduğunu düşünüyorum. 

Dünyada 8 milyar insan ve 1,4 milyar araç bulunuyor. Bu araçlar günde ortalama %5’lik 5 koltuk kapasitesi de ağırlıklı sürücü olmak üzere %20 kapasitesiyle kullanılıyor. Üretimleri için enerji, ham madde, su ve zaman harcanırken insanlığı ve çevreyi de olumsuz etkiliyor fakat araçlar sadece %1 verimlilikle kullanılıyor. Araç paylaşımı ise bu üretim ve tüketim israfının önüne geçiyor. MOOV’daki en önemli amacımız, araç paylaşım modellerinin hedeflediği verimlilik artışını yükseltmek ve sürdürülebilir bir anlayışla dünyamıza ve paydaşlarımıza değer katmak. Bu paralelde 2018 yılında hayata geçirdiğimiz MOOV markamızla araç paylaşımı sektöründe ilkleri gerçekleştirdik. Türkiye’de ilk kez serbest dolaşımlı araçlarla (istediğin yerden kirala, istediğin yerde sonlandır) istenilen süre kadar araç kiralama imkanı sunuyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulama üzerinden hizmet veren tek marka konumundayız. MOOVER olarak tanımladığımız kullanıcılarımız tarafından günde 8 bine yakın kiralama gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar 3 milyon defadan fazla kiralama gerçekleştirerek 15 bin tonluk CO2 salınımının önüne geçtik. Ayrıca dijital sözleşme sayesinde 4,5 milyon adet kâğıdın ve araç temizliğinde kullandığımız optimize temizlik yöntemleriyle 8.700 ton suyun israfını, sözleşmenin kişilere ulaşması için harcanacak olan 7.875 litre yakıtın da harcanmasını önledik. İhtiyaçları ve trendleri yakından takip ederek araç paylaşımı sektöründe ilki gerçekleştirerek kitle kaynak kullanımını hayata geçirdik ‘fırsat araçları’ seçeneğini oluşturduk. Bu sayede kullanıcılarımız operasyonun bir parçası haline geldiler böylece indirim ve fırsatlardan da yararlandılar.

Ekonomik sürdürülebilirliğe katkının yanında paylaşımlı kullanılan bir araç, trafikten 8-10 aracın çıkmasını sağlıyor, bu da ortalama araç başına 4 tonun üzerinde karbon salınımının engellenmesi demek. Türkiye’de MOOV olarak pratik ve hızlı araç kiralamaya olanak sağlayarak, çevreci çözümle birlikte ulaşım ihtiyacına da çözüm sağladık. Bundan sonra da hem doğa hem de kullanıcılar için sosyal eşitliğe ve ulaşım ihtiyacına çözüm sunmaya devam edeceğiz.

İkinci el otomotiv sektörünün kılavuz markası ikinciyeni.com ile sektörde ilk defa açık artırma yöntemiyle ikinci el araç satışı gerçekleştirmeye başladık. Online platformumuz üzerinden satılan araçların gerçek satış fiyatlarını Türkiye’de ilk defa kullanıcılarıyla ücretsiz bir şekilde paylaşan marka konumundayız. Dijitaldeki gücümüzü fiziksel satış noktalarına taşıdık ve 2020 sonu itibarıyla bayiler açmaya başladık. Bugüne kadar İstanbul’da iki tane olmak üzere; Gaziantep, Kayseri, Mardin, Ankara, İzmir ve Bursa’da bayilerimizi açtık. 2021 yıl sonuna kadar 14 bayiye ulaşmayı hedefliyoruz. İkinciyeni.com olarak müşterilerimize kullanırken sat ve nakit sat gibi iki güçlü satış alternatifi sunuyoruz. Böylece aracını anında satıp nakite çevirmek isteyenler, bayilerimizle hızlıca bu işlemi gerçekleştirirken, kullanırken satmak isteyenler ise araçları satılana kadar araçlarını 500 km daha kullanma fırsatı elde etti. Ayrıca platformumuz üzerinden sunduğumuz Carwizz uygulamasıyla da araç değerlendirme işlemini kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Kısacası MOOV’da olduğu gibi kullanıcılarımıza ikinciyeni.com deneyiminde maksimum ‘fayda’ sağlamak için çalışıyoruz. 

Garenta çatısı altında sunduğumuz araç kiralama deneyimini yaygınlaştırmak amacıyla 2019 yılının sonunda bayileşme atağına başladık. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin 31 ilinde 54 şubemizle müşterilerimize kesintisiz hizmet veriyoruz. Bayi sayımızı artırmaya devam ederek Garenta deneyimini araç kiralamak isteyen herkese sunmak istiyoruz.

Emre Ayyıldız

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.