Sektör evrim geçiriyor

Oyun sektörü, hollywood sektörünü geride bırakalı 10 yıl olmuş. Bu 10 yıl içerisinde oyun sektörü belki 100 yıllık bir gelişim yakaladı. Hepimizin cebindeki her gün en az 3-4 dakika oynadığımız oyunlar, konsollar, artırılmış gerçeklik, fortnite, pubg derken oyun her yerde. Uzak Doğu pazarında oyunların film ve animeleri yapılıyor, Netflix gibi platformlarda oyunların dizileri çıkıyor, markalar yeni deneyim merkezlerini oyunların içinde yaratıyor, Travis Scott gibi sanatçılar Fortnite’ta konser veriyor.

Öyle bir evrim yaşanıyor ki, oyun oynamak için para verdiğimiz günlerden, oyunu oynadığımız için para kazandığımız (Play to Earn) modele geçiş yapıyoruz blockchain sayesinde. Türkiye’de son yapılan büyük yatırımların ciddi bir miktarı oyun stüdyolarına geliyor, Türkiye bu alanda öne çıkıyor. 

Biz de AKQA olarak Örümcek Adam Playstation oyunundaki kostümünü tasarlamaktan, Fallout’un oyun içi dergilerini yaratmaya, Doom gibi oyunların tanıtım kampanyalarını yapmaya, Discord’un dünya lansmanını üretmeye kadar bu konuda çok aktif çalışıyoruz. 

Bu ayki kapağı tasarlarken de Türkiye’de en çok oynanan oyun PUBG’de çok yaygın olan bir sözü aldık, “Winner Winner Chicken Dinner”. Bu söz artık filmlerde ve marka kampanyalarında kullanılmaya başladı. 

Bu yeni ve eğlenceli dünya markalara ne fırsatlar sunuyor, gelin birlikte keşfedelim. 

Alemşah Öztürk

4129Grey CEO/Chief Happiness Officer

GreyEMEA Chief Digital Officer

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.