Şaşırtan hizmetlerle fark yaratıyoruz

Diğer markalardan farklılaşmak, tüketiciye gerçekten rasyonel ve/veya duygusal fayda sağlamak, başarılı ve tercih edilen bir marka olmak için olmazsa olmazlardan. Aynı kategorideki pek çok ürünün marka fark etmeksizin birbirine çok benzer olduğu gerçeğini de dikkate aldığımızda markanın bir varoluş amacının olması ve tabii bunu da hayata geçirmesi daha da önem kazanıyor. Markanın varoluş sebebinin elbette hedef kitlesinin ihtiyacı ile örtüşmesi, hedef kitlesine duygusal anlamda da “dokunup” iyi hissettirebilmesi, kalplerine de hitap edebilmesi bana göre en önemli konular.

Tüketiciler bir markayı ya da ürünü tercih ederken “Bana tam olarak nasıl bir fayda sağlıyor?” sorusunun yanıtını arıyor ve sadece bununla da yetinmeyip yenilikçi, yaratıcı, sosyal faydaya odaklanan sorumlu markaları tercih ediyor. Özellikle karar verme süreçlerinde marka ile duygusal bağ yaratacak arayışlar içerisinde de oluyorlar. 

Aytemiz olarak yalnızca bir akaryakıt istasyonu değil, yolculuğa konfor katacak tüm unsurları barındıran önemli bir perakende noktası olmayı hedefliyoruz. Tüm bu hizmetleri ise tüketici beklentilerinin de ötesine geçerek güvenilir teknoloji platformlarından sağlanan temassız işlemlerle hızlı, konforlu ve avantajlı biçimde sunuyoruz. Bu zamana kadar sektörde “şaşırtan hizmetleri ile fark yaratan marka” olma amacıyla yaptığımız tüm çalışmaları tüketicilerin beklenti, ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda şekillendirdik. İçinde yer aldığımız toplumun bir parçası olarak sosyo-ekonomik ve kültürel koşulları göz ardı etmeden ve müşteri odaklı oluşturduğumuz marka vaadimizin altını her geçen gün daha da doldurarak yolumuza devam ediyoruz.

Ülkemizde hala yeteri kadar önemsenmeyen motosikletler de dâhil olmak üzere her türlü taşıt kullanıcısına yüksek kalitede hizmet vermeyi hedefleyen bir yaklaşıma sahibiz. Tüketicilerimize her zaman sürekli ve sürdürülebilir, ihtiyaçlarına cevap veren, hayatlarını kolaylaştıran, yenilikçi ve yaratıcı uygulamalar sunan “şaşırtan hizmetler” vermeyi hedefliyoruz. Bu anlamda farklı müşteri kitlelerine göre farklı iletişim yaklaşımları ile marka bilinirliğimizi önemli ölçüde artırdık.  

Ayrıca perakende stratejimiz doğrultusunda da;

  • Tüketicilerin ödeme işlemlerini pompa adasında yer alan kiosk sayesinde kredi kartı ile kolayca yapıp yakıtlarını kendilerinin doldurdukları self servis imkânı, 
  • Elektrikli araçlar için hızlı şarj adaları
  • Güçlü marka portföyü, yüksek ürün çeşitliliği ve kaliteli kahve ile daha iyi bir müşteri deneyimi yaşatan yeni market konsepti
  • Ücretsiz internet 
  • Tüketicilerin yakıt ödemesini istasyona gelmeden diledikleri yerde ve saatte ve üstelik daha avantajlı fiyatla satın alıp istasyona geldiğinde vakit kaybetmeden sadece “kod” gösterip hızlı bir şekilde yakıtını doldurup gitmesini sağlayan “Vaay” uygulaması 

ile tüketicilerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik birçok farklı hizmeti istasyonlarımızda sunuyoruz. 

Yine şaşırtan hizmet çeşitliliğimizi artırmak için bugüne kadar sektörümüzde hiçbir markanın sahiplenmediği motosiklet kullanıcılarının önemli ihtiyaçlarını karşılayıp hayatlarını kolaylaştıran Motorcu Dostu İstasyon projemizi gerçekleştirdik. Motosiklet kullanıcılarının önce akaryakıt istasyonlarında, sonra da trafikteki algılarını yükseltmek amacıyla 2017 yılında 50 istasyonumuzda bu projeyi başlattık. Bugün ise 150’ye yakın istasyonumuzda motosiklet kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran hizmetler sunuyoruz. Bu hizmetimizin, bağımsız bir araştırma kurulu olan Frost & Sullivan’ın Türkiye akaryakıt sektöründe yaptığı analizlere dayanarak verdiği ‘Müşteri Değeri Liderliği’ ödülüne layık görülmesinden dolayı da gurur duyduk. Motorcu Dostu Trafik projemiz ise tasarım, kullanıcı deneyimi, teknik altyapı ve özgünlük kriterlerine göre 2002 yılından bu yana Türkiye’nin en başarılı pazarlama iletişimi projelerini belirleyen Altın Örümcek Ödülleri’nde sosyal sorumluluk kategorisinde ödül aldı. Akaryakıt sektöründe bu kategoride bugüne kadar ödüle layık görülen tek marka olduk. 

Bundan sonra da müşteri memnuniyetini ve ihtiyaçlarını birinci plana koymaya ve teknolojik altyapılarla ürün ve “şaşırtan” hizmetlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bununla birlikte hedefimiz; bulunduğumuz güçlü konumu korumak, sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme vizyonumuzu sürekli kılmaktır.

Duygu Deniz Kadıoğlu

Aytemiz Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.