Samimi durmaya çalışıyoruz

Hikayesi olmayan herhangi bir şey biz dahil kimsenin aklında kalmıyor. Pandemi döneminde çalışanların, müşterilerimizin, dışarıdaki herkesin birbirinden koptuğu bu zamanlarda daha da önem kazandığını düşünüyoruz. Birbirimizle nasıl bir yakınlık kurmaya çalışıyorsak hikayelerimiz üzerinden, markalar için de böyle. 

Bir hikayesi olmayan kampanyaların bıraktığı izde de genelde sıkıntılar oluyor. İstisnalar tabii ki var ama insan olarak doğamızda var ve az önce bahsettiğim gibi bu yaşadığımız dönem, herkesin içindeki en doğal halini biraz daha fazla ortaya çıkardı gibi. 

Türkiye’de de dünyada da başarılı örneklere baktığımızda markanın içinden çıkan bir gerçekliğe dayandığında, hikayeler çok daha başarılı oluyor çünkü samimi oluyor ve böylece de inandırıcı oluyor. Bugün dünyada neredeyse her şey commodity olmak üzere. Reklamın kendisi de, marka da. Bir markanın başka bir markadan daha iyi olduğuna inandırmak artık her zamankinden daha güç. Gerçek deneyimlere, gerçek hikayelere dayanmayınca iletişim gece geçen translatlantik bile değil, gece geçen denizaltı oluyor. Pazarlama kurallarına göre doğru gözükse de, gerçek dünyada bir karşılığı olmuyor. Biz olabildiği kadar marka ve tüketici gerçeklerine uygun olmaya, samimi durmaya çalışıyoruz çünkü duyulmak, görülmek istiyorsak başka çaremiz yok.

Kerem Burçak Özkut

Concept Yönetici Yaratıcı Yönetmeni

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 117. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.