#SağlıKiÇinevdeKal

Garanti BBVA olarak Koronavirüs salgını dünyanın gündemine girdiği andan itibaren gelişmeleri çok yakından takip ederek, Avrupa’da yayılmasıyla birlikte çok hızlı bir şekilde önlemlerimizi almaya başladık. Önceliğimiz her zaman çalışanlarımız, müşterilerimiz ve toplum sağlığı oldu, olmaya da devam edecek. Ülkemizde öncü olduğunu düşündüğümüz pek çok önlemi proaktif şekilde devreye aldık ve bunları hızla çalışanlarımız ve müşterilerimizle paylaştık. Gururla paylaşmak isterim ki; Türkiye’de sağlık çalışanlarına destek kapsamında bağış yapan ilk kurumlardan biri olduk. Proaktif şekilde aldığımız önlemlere örnek vermek gerekirse; bu dönemde önceliğimizi çalışanlarımızın ve toplumun sağlığı ve müşterilerimizin kesintisiz hizmet almaya devam etmesi şeklinde belirledik. Uzun yılladır dijitalleşmeye yaptığımız yatırımlar ve güçlü teknolojik altyapımız sayesinde çalışanlarımızın çok kısa bir süre içinde evden çalışma düzenine geçmelerini sağladık. Genel müdürlük binalarımız ve çağrı merkezimizde görev yapanlar bu dönemde uzaktan çalışarak tüm müşterilerimize hizmet verdi. Pandeminin tepe noktası yaptığı dönemde genel müdürlük çalışanları %90, saha çalışanları %55, grup geneli %75 aralığında evden çalıştı. Ayrıca, müşterilerimizin ve toplumun sağlığını korumak amacıyla nakit hariç tüm işlemler için dijital kanallarımıza yönlendirme yaptık. Müşterilerimizin evlerinden çıkmadan bankacılık işlemlerini güvenle gerçekleştirmesinde 20 yıldan uzun süredir yatırım yaptığımız dijital bankacılık kanallarımız çok etkin oldu.

Müşterilerimizin ve toplumun sağlığını korumak amacıyla nakit hariç tüm işlemler için dijital kanallarımıza yönlendirme yaptık. Müşterilerimizin evlerinden çıkmadan bankacılık işlemlerini güvenle gerçekleştirmesinde 20 yıldan uzun süredir yatırım yaptığımız dijital bankacılık kanallarımız çok etkin oldu.

Toplum sağlığını önceliklendiren önlemlerimizle beraber virüse karşı ön saflarda savaşan sağlık çalışanları için harekete geçtik. Türkiye’de salgınla mücadelenin en yoğun şekilde sürdürüldüğü devlet üniversitesi hastanelerinin ve sağlık çalışanlarının acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla öncü olduk ve 10 milyon TL bağışladık. Bu bağışımızdan kısa süre sonra başlayan Milli Dayanışma Kampanyasına destek olmak amacıyla 500 adet yerli solunum cihazı bağışı daha yaptık.

Elbette bu dönemde, iletişim dilimize de çok dikkat ettik. İletişim stratejimizi var olan belirsizlik ortamının etkisini azaltmak adına şeffaflık ve gerçeklik üzerinde temellendirdik. Banka ve iştiraklerimiz dahil tüm iletişim dilimizi bu dönemin psikolojisine göre yeniden şekillendirdik.

Sağlığını önceliklendirdiğimiz müşterilerimizin farkındalığını artırmak için tüm iletişimlerimizde “#SağlıkİçinEvdeKal” söylemini kullanırken solunum cihazı bağışının iletişimine ayrı bir hassasiyetle yaklaştık. Türkiye’nin birlik olduğu ve bağış sürecinin hızlandığı günlerde yaptığımız bağışın duyurusunda “NefesinNefesimTürkiye” söylemini kullandık. Dönemin psikolojisini özetleyen, hayatımıza yeni giren kelimeleri rap sanatçısı Ceza’nın seslendirdiği kısa bir video ile duyurduk.

Yaptığımız iletişimlerde dijital kullanımını arttırmak için, temel işlemlerin dijitalden nasıl yapıldığını öğreten içerikleri de ön plana çıkardık. Bunun yanı sıra nakde ihtiyaç duyan kullanıcılarımıza ATM’ye temas etmeden QR kodla para çekip yatırabileceklerini anlattık. Bu iletişimlerin sonucunda müşterilerimiz daha önce denemediği ya da alışkanlık haline getirmediği birçok bankacılık işlemini dijital kanallardan gerçekleştirmeye başladı. Bu süreçte müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak amacıyla mobil uygulamamıza bazı yenilikler getirdik. Uygulamamızın açılış sayfasını yeniledik ve uygulamaya evden işlem yapmayı kolaylaştıran yeni özellikler ekledik.

Bugün geldiğimiz noktada normalleşme adımlarıyla birlikte Koronavirüs’e karşı önlem çalışmalarımıza tüm şube ve binalarımızda kontrollü bir şekilde devam ediyoruz. Bu süreçte sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen kurallarına titizlikle dikkat ediyoruz. Temmuz ayından itibaren, 7 bin kişinin çalıştığı 4 ana genel müdürlük binamızda da kademeli dönüş sürecimizi başlatacağız. Planlamalarımızda, ofislerimize dönüş için gönüllü olan birim çalışanlarımızı önceliklendiriyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi bizim için önce sağlık. Bu bilinçle gereken tüm önlemleri alıyoruz.

Işıl Akdemir Evlioğlu
Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.