Restoranlarımızdaki bağı koruduk

Pandeminin beraberinde getirdiği yeni düzenle birlikte, bir yılı aşkın süredir çoğunlukla evlerimizde, kısıtlı şekilde sosyalleşebildiğimiz bir yaşam sürüyoruz. Bu durum elbette tüketici davranışlarına ve tercihlerine de etki etti, pek çok değişimi beraberinde getirdi.

Evde geçirilen zamanın artmasına paralel olarak, Türkiye genelinde internet penetrasyonu %80 seviyesine ulaştı. Pandemi döneminde 4 milyon yeni internet kullanıcısı eklendi*.  Bizim de hedef kitlemiz olan Z kuşağı yoğun olarak TikTok, Twitch, Instagram, YouTube gibi sosyal mecralarda ve oyun platformlarında vakit geçiriyor. Bununla birlikte bu dönemde (Netflix, Exxen, BluTV, Gain gibi) VOD platformlarının üyeliklerinde de artış var. Bu mecra çeşitliliği içinde doğru mecrada, doğru hedef kitle ile buluşturulan özgün, yaratıcı ve eğlenceli içeriklerin önemi daha da artmış durumda.

McDonald’s Türkiye olarak her zaman müşterimizi ve onların beklentilerini odağa alan bir marka olduk. Bu nedenle dijital yatırımlarımıza, dijitale özel projelerimiz ve çok ses getiren kampanyalarımızla pandemi öncesinde zaten başlamıştık. Örneğin; 2019’da “İyi kahve, iyi fiyata” diyerek lansmanını sosyal medyada yaptığımız filmlerimiz çok kısa sürede trend topic oldu, milyonlarca paylaşım yapıldı. Altın Effie de dahil birçok ödül aldı. Big Mac’in 50’nci yıl dönümüne özel, limitli sayıda dağıtılan Big Mac Coin ve McDelivery’de ‘Şimdi evde oturmak moda!’ diyerek çoraptan battaniyeye, sweatshirt’ten pijamaya kadar McDonald’s severlere evlerinde eşlik edecek ürünler hediye ettiğimiz Oturma Modası projeleri ise influencer odaklı dijital projelerdi. O kadar iyi içerikler yarattık ki bunlar bir haftada milyonlarca kişiye ulaştığımız projelerimiz oldu. 

Pandemi döneminde de değişen tüketici davranışlarını iyi anlamaya, beklenti ve ihtiyaçlara uygun adımlar atmaya devam ediyoruz. Pandeminin başında dijitaldeki artışı öngörerek pazarlama bütçemizi çok büyük ölçüde dijital projelere ve dijital iletişime kaydırdık. McDelivery’de (Paket servis) “Temassız Teslimat” ve “Online Öde Gel-Al” hizmetini hayata geçirdik. Paket servis hizmeti veren üçüncü partilerle iş birlikleri yaparak farklı kanallardan da McDonald’s ürünlerinin sipariş verilmesini sağladık. Sörf tahtası üzerinde çektiği videolarla beğeni toplayan wakeboard eğitmeni Süleyman Atlı ile iş birliği yaparak, restoranların kapalı olduğu dönemde ayakta Big Mac yemenin hiç de zor olmadığını tüketicilerimize sıra dışı ve eğlenceli bir dijital içerikle anlattık. Kadın ve Erkek Milli Futbol Takımları sponsorluğumuz, dijital kanal ağırlıklı bir iletişim yürüttüğümüz ve çok olumlu tepkiler aldığımız bir diğer proje oldu.

Bu dönemde dijital platformlarımızı ve yatırımlarımızı iyiliği yaymak için de kullandık. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde mcdonalds.com.tr ve McDonald’s mobil uygulaması üzerinden elde ettiğimiz gelirin tamamını Anne Çocuk Eğitim Vakfı’na (AÇEV) bağışladık. Sosyal medyada yaptığımız iletişimle hem kadınların her alanda güçlendirilmesi ve cesaretlendirilmesi için gerçekleştirdiğimiz çalışmaları anlattık hem de herkesi kız çocuklarının eşit haklarla büyümesine destek olmaya davet ettik. 

Son olarak 2019’daki kahve kampanyamızın devamı niteliğinde hazırladığımız reklamlar da nisan ayı itibarıyla sosyal mecralarda tüketiciyle buluştu ve kısa sürede yüksek bir etkileşim yakaladı. 

Sonuç olarak restoranlarımızda tüketiciyle kurduğumuz bağı doğru bir stratejiyle dijitalde de korumayı başardık. Hem pandemi öncesi hem de pandemi süresince yaptığımız dijital odaklı projelerimizin satışın, etkileşim ve ödül anlamında bizlere geri dönüşü oldukça yüksek. Pandemi sonrasında da dijitalin kullanımındaki artışın kalıcı olacağını öngörüyoruz. İçerik türleri ve formatları değişebilir ancak online içerik tüketiminin daha da artması mümkün görünüyor. Artık yeni normal dediğimiz kanallar, dijital kanallar. Biz de McDonald’s olarak bu konuda çok güçlü kaslara sahibiz. Tüketici beklenti ve ihtiyaçlarına uygun dijital projeleri hayata geçirmeye ve yatırımlarımızı bu yönde artırmaya devam edeceğiz.

* Kaynaklar: TGI, GlobalWebIndex

Elif Göktaş

McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.