Reklamverenlerin rekabeti kızışacak

Pandemi sürecinde dijital reklam yatırımlarına olan yoğun talebi karşılayabilmek adına, Brandcom Group’un satın alma departmanını daha da güçlendirdik.

Pandemi öncesini ve sonrasını kıyasladığımızda, dijital ciromuzda yaklaşık %40 oranında yükseliş meydana geldi. Bu süreçte yatırımlarda negatif yönde etkilenen sektörlerdeki markalarımız da var. Buna rağmen dijital yatırımlarda istikrarlı bir büyümeyle yılı kapattık. Bu büyümedeki video tüketimlerin payı göz ardı edilemez. Sponsorlu video tüketimlerinde 2019’a kıyasla 2020’de yaklaşık %50 oranında bir artış gerçekleşti. Siz markanızı ne kadar büyütürseniz markanız da sizi o kadar büyütür. Bu süreçte markalarımızın ihtiyaçlarını belirleyip ve talepleri doğrultusunda iyi bir stratejik yol haritası çizdik.  

Ajansların satın alma gücünün, elbette ciroyla doğru orantılı bir etkisi var. Cirolarımıza yansıyan bu pozitif etki ile markalarımızın satın alma süreçlerini en dip fiyatlardan ilerletiyoruz. Markalarımıza özel projeler ve efektif veri kullanımı konusunda sürekli değerlendirmeler yapıyoruz. Açıkçası reklamverenler tarafında da rekabetin daha fazla kızışacağını düşünüyorum. Türkiye’de yeni kurulan yerel ve ses getirecek platformların da sayısı artmakta.

Brandcom olarak insan kaynağımızı en doğru şekilde yönetip, global vizyon ile teknolojilerimize yatırım yapıyoruz. Süreç, veriyi en efektif şekilde kullanmaya doğru gidiyor. Hem veri hem de medya teknolojileri konusunda sürekli olarak hizmet vermekteyiz.

Normalleşme sürecinde dijital yatırımlarda ve reklamveren tarafındaki anlaşmalarımızda çok keskin bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Artık dijitalleşme ile reklam yatırım dönüşümünü artırmış bir markanın, eski düzene dönmek isteyeceğini öngörmüyoruz. Pandemi sürecinden sonra da yerli ve global markaların reklam yatırımları daha efektif yönetmeye devam edeceğiz.

Yunus Bayazıt

Brandcom Group Dijital Satın Alma Grup Başkanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.