artwork

“Reklamdan öte performans ajansı”

1 sene önce

0

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Ankara’dan Pam Ajans oldu. Ankara’da faaliyet gösteren dijital reklam ajansına dair merak ettiklerimizi ajansın kurucusu Murat Erdoğan’dan dinledik.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?

Murat Erdoğan: Pam Ajans olarak kendimizi dijital bir reklam ajansından çok “dijital performans ajansı” olarak görüyoruz. Bu aslında markaların arka planında yürüttüğümüz tüm performans kaynaklı teknik süreçleri izah edebilir. Enerjik ve giderek büyüyen bir ekibiz, bu da bize birçok konuya farklı pencerelerden bakmayı, sürekli gelişmeyi ve geliştirmeyi sağlıyor. Çalıştığımız markalarımız da bizim için birer müşteri değil, içerisinde yer aldığımız bambaşka bir ekip. Bu ekiplerin büyümesi için birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Murat Erdoğan: Dediğim gibi hizmetlerimiz markanın arka plandaki tüm süreçlerini kapsıyor. Web site kurulumu, mevcut web sitenin yeniden düzenlenmesi, bu aşamalardaki tüm yazılımsal ihtiyaçları yürütüyoruz. Sosyal medya reklamları, Google ve Yandex reklamları kısmında aktif olarak hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Bu hizmetlerin tamamında müşteri ile sürekli etkileşimde ve iletişimde kalıyoruz. Hizmetlerimiz içerisinde detaylı danışmanlık destekleri sunuyoruz. Çekim formatları, pazar yeri girişleri, ihtiyaç duyulan uygulama ve yazılım kodlamaları, yol haritaları ve stratejiler… Bu anlamda markalarımızın dijital serüvenlerinde 360 derece hizmetlerimiz ile yanlarındayız.

Burak Becan: Ajansınız Ankara’da yer alıyor. Ankara’daki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?

Murat Erdoğan Markalarımızın çoğu Ankara dışında faaliyet gösteriyorlar. Dijital bir süreç yürüttüğümüz için konumun bizi olumsuz etkilemesine izin vermiyoruz. Markalarımız ile oluşturduğumuz güven ortamı çalışmalarımızı kilometrelerce uzaktan yapabilmemize olanak sağlıyor. Uşak’tan Kars’a uzanan bir çalışma ağımız var. Belirli aralıklarla tüm müşterilerimizi ziyaret ediyor, yüz yüze iletişimi de önemsiyoruz. Onların bizlere duyduğu sevgi ve güven bizi her seferinde bir adım daha ileriye taşıyor. Aslına bakarsanız kendimizi avantajlı bir konumda görüyoruz.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Murat Erdoğan Pam Ajans olarak 2015 yılından bu yana sektörle iç içeyiz. Sektörel bazda yurt içi ve yurt dışı bağlantılarımız çok güçlü. Bunun vermiş olduğu artı ile özellikle yurt dışındaki tüm gelişmeleri takip ediyor ve tüm yenilikleri ülkemiz e-ticaret sektörüne uyarlamaya çalışıyoruz. Ekip arkadaşlarımız için sürekli yeni eğitimler düzenliyor, kendi aramızda etkileşime geçebileceğimiz faaliyetler organize ediyoruz. Yani evet insan kaynağımıza ve sektörel dinamiklerimize güveniyorum.

Burak Becan: Pam Ajans olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Murat Erdoğan: Çalışan kriterlerimiz herkesin aradığından çok da farklı değil aslında. İşini benimseyerek yapan, severek sürdüren, keyif alan, güvenilir ve en önemlisi gelişimine özen gösteren arkadaşlar arıyoruz. Çoğu zaman zorlandığımız oluyor tabii ama yeni bir ekip arkadaşı bulduğumuzda yaşadığımız o heyecan ortamı için çekilmesi gereken bir zorluk olduğunu düşünüyoruz.

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz?

Murat Erdoğan: COVID-19 hayatımızın tamamının dijitale kaymasına büyük bir etken oldu. Online alışverişe talebin artması, daha önce e-ticaret ile tanışmamış birçok markayı e-ticarete yöneltti. Online ortamdaki markaların artması pazarlama rekabetini de beraberinde getirdi. Bu kısımdan çalışmalarımız için olumlu bir etki gördüğümüzü söyleyebilirim. Ancak her çalışma ortamı gibi bizim de evden çalışmaya geçtiğimiz bir süreç oldu. Bu süreç bir arada çalışmaktan keyif alan ekibim için bir hayli zordu. Pandemi döneminde e-ticaretin önemi anlaşıldığı için sonrasında da bu süreçlerin giderek artacağını ve gelişeceğini düşünüyorum. E-ticaret pandemiden önce de vardı, sonra da var olacak ama dilerim pandemi en kısa zamanda sona erer.

Burak Becan: Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Murat Erdoğan Sektörde ivmemizin giderek arttığını düşünüyorum. E-ticaret Türkiye’de yeni yeni gelişen bir alan. Üzerine katacak çok fikrimiz, projemiz olduğunu düşünüyorum. Çalışmalarımızı da sadece kendi markalarımıza değer katmaktan öte, sektöre değer katmak için sürdürüyoruz. Pam Ajans olarak e-ticaretteki ihtiyaçların birçoğuna hızla aksiyon alabileceğimiz bir konumda olmayı hedefliyor ve bunun için çalışıyoruz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.