artwork

Reklamcılık siyaset için neler yapabilir?

12 ay önce

0

Reklam ajansları, hükûmete ve muhalefete, ülkemizin karşı karşıya olduğu mevcut zorlukların boyutuna uygun iletişim sağlama konusunda yardımcı olabilir ve olmalıdır.

Liz Truss bakanlar kurulunu görevlendirmeye hazırlanırken, Birleşik Krallık’ın yeni başbakanı da bir iletişim saldırısı ihtimalini göz önünde bulundursa iyi eder.

Enerji fiyatlarına yapılan zamlar, artan gıda fiyatları ve ekonomik durgunluk, benzeri görülmemiş boyutta ulusal bir kriz yarattı. Hiç kimse Westminster’da alınan kararların etkisinden etkilenmemiş olamaz.

Böyle çalkantılı zamanlarda siyasi menfaatler hiç bu kadar yüksek olmamıştı ancak bugüne kadar hükûmet ve muhalefet iletişiminde hayal gücü, yön ve en önemlisi o büyük fikir yoktu.

Yazın sıcak hava dalgasıyla nasıl başa çıkılacağına dair son hükümet hamlesi, Twitter kullanıcılarının bunu “dadı devlet* tavsiyesine” benzetmesine neden oldu. Bazı kampanyalar göze çarpsa da (örnek olarak yaşam maliyeti krizi hakkında Enough is Enough’a bir bakın) bunlar sendikalar ve toplum kuruluşları veya Led by Donkeys gibi baskı grupları tarafından üretiliyor, sektörümüz tarafından değil (evet, The Clerkenwell Brothers’tan Cass Horowitz, “Ready for Rishi” kampanyasına katkıda bulundu ancak bu bir Westminster merkezinde oluşturuldu).

Öte yandan meseleye bir dereceye kadar endişeyle yaklaşan politikacıları suçlayamazsınız. Muhafazakarların yanlış tasarlanmış 2010 kampanyasının da kanıtladığı gibi alay konusu olursunuz; David Cameron’ın 15 fit yüksekliğindeki bir dizi posteri ve basmakalıp sloganlar… Anında grafitiye dönüştürülebilen ve bir mem oluşturucu aracılığıyla gerçekleştirilen yüzlerce çevrim içi parodi versiyonları…

İronik bir şekilde, Twitter’da siyasi memler iğneleyici ve muhteşem olabilir ancak kısa süre önce ortaya çıkan siyasi mesajların çoğu, genel halk tarafından veya (akılda kalıcı ve güçlü bir şekilde) Joe Lycett veya Rosie Holt gibi komedyenler tarafından yaratıldı. Yine de umut var. Mayıs ayında İşçi Partisi, Lucky Generals ile anlaştı ve bir sonraki genel seçimlere hazırlık için uzun süredir birlikte çalıştığı Trevor Beattie ile birlikte çalışıyor. Bu ortaklığın neler getirdiğini henüz görmedik ancak ajans, tüm reklam sektörünün onları desteklemesini sağlayabilir.

Kışa girerken yakıt ve gıda yoksulluğuna dair sert uyarılar ve kimsenin görünüşte ulusun hislerini anlamadığı, gerçek bir iç kargaşa vardı. Endüstri olarak biz, doğru anlayış ve doğru fikirle geleceği şekillendirmek için inanılmaz bir fırsata sahibiz.

Riskler ne kadar yüksek olursa olsun, tutkulu ve kesin bir ifadeyle tanımlanan büyük siyasi kampanyanın geri dönmesini dört gözle bekliyoruz. Geçmişteki bu büyük siyasi kampanyalar işe yaradı çünkü insanlar gerçekten derinden etkilenmişti ve ulusun o zamanki ruh halini tam olarak anladılar, bunu tek bir unutulmaz sloganla veya çarpıcı bir görselle özetlediler.

Corbyn’in İşçi Partisi, 2017’de nihayetinde kaybetmiş olsa da “For the many, not the few” sloganı, halkın ruh halini düzgün bir şekilde ifade etti ve kesinlikle burada Birleşik Krallık’ta 21. yüzyılın en başarılı siyasi kampanya sloganlarından biri haline geldi. (Harika bir slogan motive edebilir ve birleştirebilir ancak her şeyi başaramaz…)

Kötüye giden krize yanıt olarak, büyüyen bir sessizlik vardı ve tüm gözler Muhafazakar liderlik yarışındaydı.

İşçi Partisi’nin şu ana kadar devam eden krize ‘güvenli’ tepkisi, partiye pahalıya mal oldu. Kesin oy oluşturmak ve seçmenleri kazanmak için birçok fırsatı kaçırdı. Sir Keir Starmer’ın kibar, uzun soluklu tartışması mantıklı ve anlaşılırdı; tam da şu anda ihtiyacımız olmayan şey.

Bu sektör COVID aşılama programı hakkındaki iletişimler gibi çok önemli kampanyalarda etkili rol oynadı ve doğru yaptığımızda nelerin başarılabileceğini gösterdi (ve evet, onların bile iyi olmadığını biliyorum).

Öyleyse şimdi aynısını yapalım; direnin ve mümkün olduğu kadar çok haneyi artan enerji maliyetlerinden koruyun. Onlara yeni bir su kaynatıcısı almalarını veya radyatörlerine folyo koymalarını söyleyerek değil, brief’e sadık kalıp büyük fikri hayata geçirerek…

Sektörümüzün değişim yaratma gücünü gözden kaçırmamalıyız. En zor konularda farkındalık yaratabilen, tabuları kırabilen ve bağış toplayabilen bir sektörüz.

Aile içi tacizden intihara, güvenli araba kullanmaktan gıda israfına kadar sektörümüz anlayabilir, ifade edebilir ve birleşebilir. Bir hareket gücü duygusu yaratabilir ve kitlesel kültürel değişimi sonsuza dek etkileyebilir.

Reklamcılığın ulusal tartışmadaki rolünü geri kazanma zamanı. Sektörümüzün ayağa kalkıp neler yapabileceğimizi göstereceği bir zaman varsa, o an şu andır.

*: Vatandaşların aşırı korumacı ve müdahaleci yönetim sistemiyle idare edildiği devlet

Laura Balfour

AMV BBDO Senior Board Director

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 131. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...