artwork

Pazarlama stratejimizin odağında Z kuşağı var!

7 ay önce

0

Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Birimi Pazarlama Ekip Lideri Gökhan Alacahanlı, yeni piyasaya sürdükleri Galaxy Z Flip4 ve Galaxy Z Fold4’ün teknik özellikleriyle ilgili detayları paylaşıyor ve gerçekleştirdikleri projelerle dijital iletişimin gücünden de nasıl faydalandıklarını vurguluyor.

Samsung, Galaxy Z serisine ait en yeni ürünleriyle piyasaya yeni bir soluk getirdi. Hedef kitlesinin ilgi alanlarını ve hangi mecralarda daha çok etkin olduklarını göz önünde bulundurarak iletişim stratejisini belirleyen marka, imza attığı projelerle dikkatleri üzerine çekti.

Necla Eylül Durukan Lansmanını yakın zamanda gerçekleştirdiğiniz Galaxy Z Flip4 ve Galaxy Z Fold4 ürünleri hangi özellikleriyle öne çıkıyor? Kullanıcılara ne tür bir deneyim sunmaya odaklanıyor?

Gökhan Alacahanlı Galaxy Z serisinin en yeni üyeleri Z Flip4 ve Z Fold4 ile kullanıcılara üstün bir katlanabilir akıllı telefon deneyimi sunuyoruz. 

Serinin yeni üyesi Galaxy Z Flip4, ikonik katlanabilir tasarımının üzerine geliştirilmiş kamera deneyimi, daha büyük bir pil kapasitesi  ve daha fazla kişiselleştirme olanağı gibi önemli özelliklerle geldi. Galaxy Z Fold4 ise Samsung’un bugüne kadar geliştirdiği en kapsamlı akıllı telefon olarak, kullanıcılar için yepyeni deneyimlerin yolunu açıyor. 

Yeni Galaxy Z Flip4, kullanıcıların en sevdiği özelliklerin daha da iyileştirildiği, çığır açan kişiselleştirme özelliğiyle dikkatleri üzerine topluyor. 

Kullanıcılar, yeni Galaxy Z Flip4’ün kapağını açarak FlexCam özelliğini aktifleştirebiliyor, böylece telefona dokunmadan eller serbest grup selfie’leri ya da videolar çekebiliyor.  

Samsung’un globalde Meta ile gerçekleştirdiği işbirliği sayesinde FlexCam; Instagram, WhatsApp ve Facebook gibi en sevilen sosyal platformlar için optimize edildi. Kullanıcılar, ana kamerayı yükseltilmiş Hızlı Çekim özelliğinde kullanarak doğrudan Kapak Ekranı üzerinden yüksek çözünürlüklü selfie’ler çekebiliyor.

Yeni Galaxy Z Flip4 ile artık Portre Modu’nda da selfie çekilebiliyor ve Hızlı Çekim özelliğini kullanarak gerçek fotoğraf boyutunda ön izleme yapılabiliyor. 

Gerçek anlamda eller serbest bir deneyim için tasarlanan Galaxy Z Flip4, tamamen Kapak Ekranı üzerinden telefon görüşmeleri yapmaya, mesajları yanıtlamaya imkan sunuyor. 

Galaxy Z Fold4 ise şekil değiştiren tasarımının yanı sıra kişisel bilgisayarları aratmayan çoklu görev özelliği, ileri kamera teknolojisi ve güçlü Snapdragon® 8+ Gen 1 işlemcisiyle öne çıkıyor. Kullanıcılar, ihtiyaç durumunda birden çok işlemi aynı anda yapabilmek için ekranını ikiye ya da üçe bölebiliyor. 

Güçlü Snapdragon® 8+ Gen 1 işlemci sayesinde Galaxy Z Fold4’te artık oyunlar da daha hızlı. Hafif kompakt tasarımının yanı sıra  inceltilmiş menteşesi ve daraltılmış çerçevesiyle daha da genişleyen telefon ekranı, kullanıcılara Kapak Ekranını kullanırken tek elle kolay bir deneyim sunuyor.

Necla Eylül Durukan Dönüşümü tetikleyen bu katlanabilir telefonlarla ilgili ne tür iletişim çalışmaları yaptınız? Özellikle teknoloji ile ilgili kampanyaların yoğun olduğu günümüz koşullarında gürültüden nasıl sıyrıldınız ve müşterilerinizin dikkatini çektiniz?

Gökhan Alacahanlı Hedef kitlemizin ilgi alanları ve mecra tüketim alışkanlıklarından yola çıkarak iletişim stratejimizi belirledik. Erkek hedef kitlemiz için futbolun önemini bilerek beIN SPORTS ile anlaşıp Spor Toto Süper Lig maçlarında verilen su molalarında, dikkatlerin hâlâ ekranda olduğu anlarda, altbant kullanımlarımızı gerçekleştirdik. Hem kadın hem erkek hedef kitle tarafından dönemin en çok izlenilen programlarından biri olan MasterChef’in gücünü de arkamıza alarak, ünlü şeflerle ürünlerimizi tanıttık. 

 

Necla Eylül Durukan Biz de sayılarımızda iletişimin son zamanlarda ne kadar dijital odaklı hale gelmeye başladığını her fırsatta vurguluyoruz. Tüm firmalar, markalar için dijital mecralarda etkin olmak, etkili bir şekilde kullanmak olmazsa olmaz diyebiliriz. Peki siz dijital iletişimin gücünden nasıl yararlandınız yeni ürün serileriniz için?

Gökhan Alacahanlı Dijital iletişim stratejimiz kapsamında birçok mecrayı efektif olarak kullanıyoruz ve dijital odaklı içerik projelerini hayata geçiriyoruz. Bu içerik projelerinden birine örnek vermek gerekirse; Samsung Galaxy S22 lansmanı kapsamında Türkçe Rap dünyasında alanındaki en iddialı isimleri zorlu bir söz yazımı maratonuna davet eden “Red Bull 64 Bars” serisinin 6 kamera arkası bölümünün Galaxy S22 Ultra ile çekilip #FilmedwithGalaxy etiketiyle yayınlanmasıydı. 

Samsung Galaxy ortaklığında çekilen 6 bölümde Anıl Piyancı, Kamufle, Hayki, Ozbi, Tankurt Manas ve Critical gibi Gen Z’nin radarında yer alan Türkçe Rap sahnesinin adından sıkça söz ettiren isimleri yer aldı. Sonuç olarak sosyal medya ve basında 8.8 milyon erişim ve YouTube’da 5.5 milyon izlenme elde ettik.

Başka bir dijital projemiz olan Şehirde Kuralları Sen Yaz yarışması sonucunda genç bir illüstratörün hayallerini gerçekleştirerek Galaxy S22 Ultra ve S Pen ile çizdiği eseri Kadıköy’ün en işlek caddelerinden biri olan Bahariye Caddesi’nde bir duvara taşıdık. Yarışmanın oylama aşamasını Twitter üzerinden gerçekleştirerek proje etrafında bir konuşma yarattık.

Diğer yandan global bir 3×3 basketbol etkinliği olan Red Bull Half Court’un Türkiye finali bu yıl İstanbul’da gerçekleştirildi. Mural İstanbul sanatçıları Mert Tugen ve Cins, Samsung ‘Galaxy Tab S8 Ultra’ ve ‘S Pen’ ile yarı final ve final maçlarının oynanacağı basketbol sahasını yeniden tasarladılar. Projenin odak noktası, Galaxy S22 Ultra ile çekilen ve #FilmedwithGalaxy etiketiyle yayınlanan dijital filmimizdi. Projenin iletişimi Mural İstanbul, Red Bull Türkiye ve sanatçı hesaplarından da gerçekleştirildi ve sosyal medya ve basından toplam 2 milyon erişim elde edildi. Dijital film ise Samsung Türkiye YouTube hesabında 1.3 milyon kez izlendi.

Necla Eylül Durukan Her ne kadar X jenerasyonu da yeni çıkan teknolojilere uyum sağlamakta fazla zorlanmasa da Z jenerasyonunun teknoloji merakı ve adaptasyon gücü, gözle görünür bir gerçek. Yeni nesle ulaşırken neyi göz önünde bulundurdunuz? Onlara özel bir iletişim tarzı geliştirdiniz mi?

Gökhan Alacahanlı Samsung Türkiye olarak, pazarlama faaliyetlerimizde en önem verdiğimiz konular arasında Z kuşağı ve onlarla olan iletişimimiz geliyor. 

Gen Z odağında mecra bazında aldığımız aksiyonlardan biri ise Ocak 2021’den bu yana TikTok platformundaki aktifliğimizi artırmak oldu. TikTok özellikle Z kuşağında bilinirlik yaratmak için önemli bir platform. TikTok’ta reklam modellerini özelleştirilmiş kurgularla test ederek kendimize uzun vadeli stratejiler oluşturuyoruz. Yakın gelecekte TikTok’a yönelik içerik üretme kasımızı da geliştirerek, anlaşmalı olduğumuz içerik üreticileriyle özel kurgular geliştirmek de planlarımız arasında yer alıyor. 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
MoneyPay: Migros’tan hayatı kolaylaştıran uygulama

Migros, perakende satış tecrübesini finans dünyasıyla buluşturduğu MoneyPay ile finans...