Pandemide ortaya çıkan 4 temel eğilim

Campaign UK Baş Editörü Gideon Spanier, WPP CEO‘su Mark Read’in pandeminin ajans hayatına yansımaları ve bu dönemde gözlemlediği trendler ile ilgili yorumlarını aktarıyor.

WPP CEO’su Mark Read geçirdiğimiz son bir yıla ilişkin şunları söyledi: “Pandeminin [müşterilere] gösterdiği şey, iletişimin önemidir.” Medya, ticaret, amaç ve yerelleştirme olmak üzere dört ana trend belirledi ve bunların hepsinin WPP’ye fayda sağlayabileceğini söyledi. Streaming, video tüketimi açısından medyada büyük değişiklik yarattı.

Read: “Abonelik bazlı bu hizmetlerin çoğu, reklamveren tarafından finanse edilmez ancak daha fazla reklamveren tarafından finanse edilen Peacock, Hulu ve benzer VOD platformlarının piyasaya sürülmesi beklentisi içerisindeyiz. Daha güçlü bir medya ortamı, daha fazla rekabet, daha fazla karmaşa ve daha çok seçenek hem WPP hem de müşterilerimiz için iyi.”

E-ticaret, ticaret açısından büyük bir değişim yaşadı ve WPP, ilk 100 müşterisinin 70’inden fazlası ile e-ticaret stratejisi üzerinde çalışıyor.

‘Amaç’ odaklılık kriz sırasında gündemde en tepedeydi ve markalar “amaç ve ESG* gündemleri etrafındaki çalışmalarını iletmek” için yardım istiyor. Bence şirketler oldukça iyi bir düzeyde iş çıkardıklarını düşünüyorlar ancak bunun için paydaşlarından, müşterilerinden ya da çalışanlarından kredi almıyorlar.” diyor. Read ayrıca “bölgeselleşme”den “yerelleşmeye” doğru bir kayma görüyor.

ABD’nin olduğu kadar Çin’in, Hindistan ve Brezilya’nın tümünün “başlı başına çok önemli hale geldiği” “çok kutuplu bir dünya” tanımladı. Read, “yerel ve global arasında doğru dengeyi” nasıl elde etmeleri gerektiğini açıklayarak: “Bu, WPP için faydalı çünkü müşterilerimizin bu pazarlar için farklı pazarlama stratejilerine sahip olmaları gerekecek.” dedi ve “Bölgeselliğin modası giderek geçiyor ancak yerel geri geliyor.” diye ekledi.

Ofise dönüş

Ofise dönüş, dünya çapında yaklaşık 100.000 kişiyi istihdam eden WPP için bir başka büyük sorun.

Şirket, ofis alanını %20’ye kadar azaltmayı ve iş seyahatlerinin üçte bir oranında gerçekleşmesini beklediğini söyleyen Read, bu konuda birçok nüans olduğunu da belirtti.

“Bir adım geri atıp teknolojinin getirdiği tüm değişiklikleri düşünmemiz gerekiyor; müşterilerimizin menfaati için neyin en iyi olduğunu, çalışanlarımızı geliştirmek ve aynı zamanda insanlara hayatlarını yönetme esnekliğini sağlamak için neyin ilgi çekici olduğunu…” dedi.

Ajans kültürü ve yüz yüze ekip çalışmasının diğer önemli faktörler olduğuna dair bir ipucu vererek: “Bir organizasyondaki verimliliğin tek ölçütünün kişisel üretkenlik olduğunu düşünmüyorum, bir denge olmalı.” dedi.

*: Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim

Gideon Spanier

Campaign UK Baş Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.