Özge Kılıç Güler: Esporun özellikle Türkiye’de ciddi bir potansiyeli bulunuyor

ASUS Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler, “Türkiye’nin espor alanında Amerika, Kore gibi önde gelen ülkeler arasına gireceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak bu noktada büyük şirketlerin girişimleri ve destekleri çok önemli,” yorumunda bulunuyor.

1989 yılında Tayvan’da kurulan ASUS, ana kart ve ekran kartı ile başlayan üretimine taşınabilir bilgisayar, masa üstü bilgisayar, tablet, giyilebilir teknolojiler ve akıllı telefon gibi kategorilerle devam eden bir kuruluş. GTX ekran kartlı oyun bilgisayarı pazarında Republic of Gamers markası ile %40 pazar payı ile liderliğini koruyan ASUS, gamer’lar tarafından tercih edilen markalardan biri olarak öne çıkıyor. Türkiye’de esporun rolünü ve gelişimini Asus Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler anlattı.

“Türkiye’deki espor ekosistemini desteklemek için sponsorluklar gerçekleştirerek daha somut adımlar atmaya başladık.”

Republic of Gamers markamızla sektör lideri bir şirket olarak ve 11 yılı aşkın süredir oyun tutkunları için ürettiğimiz gaming ürünleri tecrübemizle amatör ya da profesyonel tüm oyunculara karşı sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle de oyuncu ve sporcuları desteklemek, espor alanında daha iyi ürünler ile profesyonel performans göstermelerine yardımcı olmak amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle Türkiye’de oyuncular için özel ürettiğimiz teknolojileri Republic of Gamers markası ile espor dünyasına daha iyi anlatabilmek için farklı iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. Espor ekosistemi hem Türkiye’de hem de dünyada gitgide daha çok büyüyor. Biz de bu kapsamda Türkiye’deki espor ekosistemini desteklemek için sponsorluklar gerçekleştirerek daha somut adımlar atmaya başladık.

İlk olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nin espor kulübü olan BAU eSports’un teknoloji ana sponsoru olduk. Bu iş birliğiyle yetenekli gençlerimizin espor alanında uzmanlaşmasına destek olurken, aynı zamanda burs olanakları sağlayarak lisans dallarından mezun olabilmeleri içinde destek olabilmeyi hedefliyoruz. Ayrıca gençlerimizin antrenman yapabilmeleri için BAU Beşiktaş kampüsü içerisinde bir espor laboratuvarı kurduk. Daha sonra dünyanın en çok oynanan ve sevilen oyunlarından League of Legends’ın Üniversite Ligi’nin ana sponsoru olduk. Riot Games tarafından düzenlenen lig, ismimizi alarak bu yıl Republic of Gamers Üniversite Ligi adıyla gerçekleştirildi. Republic of Gamers Üniversite Ligi’nde 442 espor takımı şampiyonluk için mücadele ediyor. Netmarble’la da bir iş birliğine imza atarak Wolfteam Türkiye Ligi’nin ana sponsoru olduk. ASUS Wolfteam Türkiye Ligi’nin ana sponsoru olarak lige ekipman ve sponsorluk desteği sağlayacağız. Ayrıca, sezona iddialı bir giriş yapan ve yakın zamanda bir dünya şampiyonu çıkaran Royal Bandits espor kulübünün ana sponsoru olduk. Yeni sezonda Royal Bandits’in şampiyonluk yolundaki en büyük destekçilerinden biri olacağız. Son olarak da espor sektörünün gelişmesi için iş birliklerine hız kesmeden devam eden ASUS ROG olarak, Wolfteam Türkiye Ligi’nin en iddialı takımlarından, 2 mevsim şampiyonluğu bulunan Galakticos’un teknoloji sponsoru olduk.

“Büyük şirketlerin girişimleri ve destekleri çok önemli.”

Espor ekosistemini genel olarak değerlendirdiğimizde, araştırmalar esporun çok hızlı büyüyen bir sektör olduğunu gösteriyor. Ülkemizde espor alanında mücadele eden takım ve oyuncu sayısı her geçen gün artıyor. Dünyada büyük cirolara ulaşan dev bir sektör olan esporun Türkiye ile birlikte tüm dünyada önümüzdeki yıllarda da büyümeye devam edeceğine inanıyoruz.

Espor’un özellikle Türkiye’de çok ciddi bir potansiyeli bulunuyor. Ancak bu noktada büyük şirketlerin girişimleri ve destekleri çok önemli. Öncelikle Türkiye’nin espor alanında Amerika, Kore gibi önde gelen ülkeler arasına gireceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak bunun için öncelikle esporu desteklemeye devam etmemiz gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda Türk takımlarının ve oyuncularının global arenadaki başarılarına şahitlik edeceğimizi düşünüyoruz. ASUS olarak Türkiye’de hızla gelişen espor ekosistemine yetişmiş insan gücü kazandırmak için sponsorluklarımızı ve projelerimizi sürdüreceğiz.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 76. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.