artwork

Oyun dünyasının önemli isimleri İstanbul Mobil Oyun Etkinliği’nde buluştu

1 yıl önce

0

Oyun dünyasının yeni dinamiklerine odaklanan İstanbul Mobil Oyun Etkinliği, ikinci kez Google ve Deconstructor of Fun iş birliğinde gerçekleşti. Türkiye’den ve 50 farklı ülkeden 600’ün üzerinde davetlinin katıldığı, toplamda 2500’den fazla kişinin de çevrimiçi olarak takip ettiği etkinlik, oyun ekosisteminin en büyük oyun şirketlerini ve yatırımcıları da ağırladı. İstanbul Mobil Oyun Etklinliği’nde;  sektöre dair içgörüler, mobil oyun dünyasının değişen dinamikleri ve geleceğe dair öngörüler paylaşıldı. Konuşmacılar tarafından oyun dünyasının bugünkü dinamiklerine değinilirken, sürekli değişen ortamda sektör oyuncularının ne gibi önlemler alabileceği ve dikkat etmeleri gereken konular da konuşuldu.

Mobil oyun dünyasının dinamikleri değişiyor

2021 verilerine göre mobil oyun sektörü gelirlerinin bilgisayar ve konsol oyunlarıyla kıyaslandığında bir önceki yıla göre yüzde 4.4 artışla toplam pazarın 90.7 milyar dolarla pazardaki en yüksek paya sahip. Buna rağmen mobil oyun dünyası pazarı hem ülkemizde hem de dünya çapında ilk kez bu yıl düşüşe geçti. Ancak yine de dünya çapında 120 milyonun üzerinde mobil oyuncu bulunuyor ve her geçen gün bu sayı artmaya devam ediyor. Dolayısıyla oyun ekosistemde başarılı olmanın yoluysa dirençli olmaktan, oyun türünde çeşitlilik yaratmaktan, marka gücüne odaklanmaktan ve gelir modelini çeşitlendirebilmekten geçiyor.

Türkiye oyun dünyasındaki yükselişini sürdürüyor 

Türkiye, oyun şirketleri için uluslararası bir merkez olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Oyun ekosistemine yapılan sermaye yatırımlarında 333 milyon dolarla Avrupa’da birinci sırada yer alan Türkiye, toplam girişimcilik ekosistemi yatırımlarındaysa Avrupa’da 4. sırada yer alıyor. Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin 2022 yılının ilk yarısında 1,4 milyar dolarlık yatırım alması bu durumun en güzel örneği. Ayrıca Türkiye’deki oyun ekosisteminin cirosal büyüklüğünün 2025 yılına kadar 1,5 milyar dolara çıkması bekleniyor.

 

Alpagut Çilingir

Google Türkiye Perakende ve Teknoloji Sektör Lideri

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 130. sayısında yayımlanmıştır.