“Örümcek ağlarını temizleyin, eskiler geri dönüyor”

Tahminler mi? Bu yıldan sonra mı? 2020 bize bir şey öğrettiyse, geleceği tahmin etmeye çalışmanın aptallık olduğunu öğretmiştir. Belki bu yıl olanlardan ders çıkarıp daha fazlasını öğrenebilir ve 2021’e daha iyi hazırlanabiliriz.

Kesinlikle konaklama ve restoranlar açısından beni etkileyen şey, 2020’nin açık bir şekilde yeniliklerin veya teknolojinin yeniden canlanmasına tanık olmasıydı. Merhaba QR kodları ve uygulamalar, merhaba sektörümüzün kurtarıcıları…

10 yıl önce kimlik kartlarıyla ilgili şiddetli bir şekilde gizlilik tartışması yaşanırken, 2020’de kendimi Covid-19 takip uygulamasına dokunurken bulacağımı hayal edemiyordum, böylece dışarıda bir burrito yerken, restorandan pub’a kadar Londra’da neler yaptığımı saatlerce izlemelerine bilerek izin veriyorum.

Ve biz sadece verileri paylaşmakla kalmıyoruz, bunu geçmiş bir dönemin kalıntısı olan QR kodlarıyla yapıyoruz. Evet, bu kodlar bizi kurtarmaya geldiler. Müşterilerin mobil aracılığıyla restoranlardan sipariş vermelerine olanak tanıyan uygulamalar ortaya çıkıyor.

2007’ye geri dönmüş gibiyiz.

Sektörümüzdeki en büyük geri dönüş ise arabaya servis oldu. Son yıllarda azalan bu uygulama tekrar yaygın hale geldi. İşe gidip gelenler şehirli genç profesyoneller yiyeceklerini şehir merkezlerinden veya durak, istasyon gibi ulaşım merkezlerinden almak istiyorlardı. Dolayısıyla belki 2021 için,

değişmeye devam edeceğini bildiğimiz şeyleri düşünmenin yanı sıra (dijitalleşmenin, dağıtımın hızlanması vs.), tozlanmış, unutulmuş veya gözden kaçan yeniliklere de bakmalıyız. Alet çantamızda üzerini örümcek ağlarının kapladığı, biraz temizledikten sonra yeni bir hale getirebileceğimiz neler var? Başka bir ulusal kriz dönemindeki bir mantradan alıntı yapacak olursak: Hadi onarıp düzeltelim.

Ama 2020’den öğrendiğim en önemli şeylerden biri; ne için çalıştığımızı biliyor olmamız, sürekli iletişimde olmak için kullandığımız kanallardan ve taktiklerden çok daha önemli. Benim için bu, yiyecek ve insanların yaşamlarında oynadığı rol…

Müşterilerin verileri paylaşmalarının, QR kodlarını kullanmalarının, uygulamaları indirmelerinin ve arabaya servis şeritlerinde bulunmalarının nedeni, işlevselliğin ötesine geçiyor. Sektörümüz ortak bir yemek organizasyonuyla sosyal olma ihtiyacına hizmet ediyor.

Bu asla değişmeyecek.

Sektör ne olursa olsun, 2020’den öğrendiğim şey, ister yeni taktikler geliştirelim ister eskilerini yenileyelim, müşterilerimizin bizden ne istediğine odaklanmaya devam etmek ve onların ihtiyaçlarına hizmet etmek için çalışmamız gerektiği. 2021 bize ne getirirse getirsin, hatırlamamız gereken şey bu.

 

Jack Hinchliffe

Pazarlama Direktörü, KFC İngiltere ve İrlanda

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.