Opet yapar her şey değişir

Tüm dünyanın eş zamanlı olarak yaşadığı COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında atılan tüm adımlar, hem kurumlar ve bireyler için büyük bir sınav hem de aynı zamanda bugüne kadar yaşanmamış bir tecrübe oldu. Bu dönem, belirsizliklere rağmen bir yanıyla da küresel bir dönüşümün başlangıcı olan ve çok önemli dersler alınması gereken bir süreç olarak da dünya tarihine geçiyor.

Sürecin başlangıcında biz Opet olarak çok kısa sürede organize olarak şirketimiz bünyesinde bir kriz ekibi oluşturduk ve bütünsel bir kriz yönetimini uygulamaya aldık. Sık sık bir araya gelen kriz ekibimiz ile gelişmeleri yakından takip ederek ve birçok önemli tedbiri hızla hayata geçirdik. İlk vakanın görülmesinin ardından öncelikle ofis ve istasyonlarımızdaki standart hijyene dair alınan önlemleri sıkılaştırdık. Bu konuda deneyimliyiz çünkü 20 yıldır devam eden Temiz Tuvalet Kampanyamız sayesinde hijyen ve temizlik konusunda sürdürülebilir bir bilgi birikimine ve alışkanlığa sahibiz. Vakaların artışına paralel olarak ise pek çok şirket gibi biz de ani ve zorunlu bir kararla daha önceden alışkın olmadığımız uzaktan çalışma düzenine geçtik ve bu duruma hızlı bir şekilde uyum sağladık. Opet olarak akaryakıt sektörünün teknolojiyi en iyi kullanan markası olarak konumlanıyoruz. Bu nedenle de dijital dönüşüme ve bu yöndeki yatırımlarımıza uzun yıllardır devam ediyorduk ki bu olağanüstü dönem, bu yöndeki yaklaşımımızın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Opet ruhunu güçlendirmek ve çalışanlarımızın psikolojisini desteklemek adına hem Koç Topluluğu hem de Opet olarak pek çok uygulama hayata geçirdik. Bu dönemde ayrıca uzun süredir hayatımızda olan iç iletişime yönelik uygulamaları da dijital ortama taşıyarak hız kesmeden devam ettirildi.

Türkiye’deki tüm istasyonlarımızda sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde hizmet vermeye devam ettik. İstasyona gelen her müşterimiz kadar istasyon personelimizin sağlığının korunmasına yönelik aldığımız önlemleri de bayilerimiz ile sürekli iletişim halinde uyguladık ve uygulamaya devam ediyoruz. Tüm Opet istasyonlarında sosyal mesafeye dikkat çeken ‘Önce Sağlık’ temalı görsel malzemelerle sosyal izolasyona ve hijyen kurallarına vurgu yapılırken market alanında sarı bant uygulaması ile sosyal mesafeye dikkat çekiliyoruz. Başta koronavirüs (COVID-19) salgını olmak üzere tüm gözle görünmeyen mikrop, bakteri ve virüslere karşı hijyen önerileri içeren ‘Önce Sağlık’ başlıklı posterlerle ve broşürlerle de korunmak adına tedbir almaya çağrı yapılıyoruz.

Bu süreçte tüm iletişimlerimizi öncelikli olarak çalışanlarımızın sağlığını birinci planda tutarak hazırladık. Sürecin gizli kahramanları olan kuryelere teşekkür ettiğimiz filmimizde tüm iş süreçleri kimse evden çıkmadan tamamen dijital ortamda gerçekleşti. 23 Nisan’ın 100. yılını kutladığımız reklam filmimizde ilk kez birlikte kamera karşısına geçen Cem Yılmaz ve oğlu Kemal’e çalışanlarımızın çocukları evde kendi imkanlarıyla hazırladıkları 23 Nisan süslemeleri ile birlikte eşlik etti. Yine dönemin başlıca kahramanlarından sağlık çalışanları için hem yakıt puan hem de istasyonlarımızda onlara minnetimizi gösterebileceğimiz ufak bir ikram hazırladık. Tarımın sürekliliğinin önemini gözeterek çeşitli bankalar ile çiftçilerimizin hayatını kolaylaştıracak uygulamalara gittik. Son olarak da güvenle evde oturabilmemiz için dışarıda çalışanlar için çalışan tüm istasyon personelimize teşekkür ettiğimiz bir iletişim çalışması hazırladık. Tüm çalışmalarımızın ortak paydası hayat standartlarımızın değiştiği bu günlerde OPET’in zaten standardı olan hijyenik istasyonları ve müşteri odaklı yaklaşımı ile tüketicimiz ile kurduğumuz bağı korumak üzerine şekillendi.

Sosyal mesafeye rağmen Opet ruhunu güçlendirmek ve çalışanlarımızın psikolojisini desteklemek adına hem Koç Topluluğu hem de Opet olarak pek çok uygulama hayata geçirdik. Bu dönemde ayrıca uzun süredir hayatımızda olan iç iletişime yönelik uygulamaları da dijital ortama taşıyarak hız kesmeden devam ettirildi. Sürecin en temel odağı sağlık olduğu İçin, mobil ya da on-line olarak erişilebilir farklı branşlarda uzman doktorlarla çalışanlarımızı bir araya getirdik.

Bu süreçte mevcut alışkanlıklarımızın dışına çıkarak esnek ve farklı iş yapış modelleri ile faaliyetlerimizi sürdürdük. Şirketimizin tüm birimlerindeki, sahadaki, terminallerimizdeki çalışma arkadaşlarımın, diğer yandan değerli bayilerimizin ve bayi çalışanlarımızın yoğun bir emek ve özveri ile çalıştığı bu dönemde faaliyetlerimize ara vermeden devam etmenin mutluluğu içindeyiz. Normalleşme ile birlikte genel müdürlük ekiplerimiz tedbirli bir şekilde dönüşümlü olarak ofise gelirken görüşmelerimizi, toplantılarımızı on-line yapıyoruz.

Bu dönemin çıktılarını özetlemek gerekirse salgın, kimsenin beklemediği bir dönemde tüm dünyayı çok hızlı bir değişime zorladı. Bu süreç, hem özel hayat hem de çalışma hayatında insanların bakış açılarında bir evrime yol açtı ve gerek çalışanlar gerekse şirketlerin öncelik sıraları değişmeye başladı. Bu zorlu salgın döneminde, teknolojik altyapılarını önemseyip bizim gibi yatırım yapan markalar büyük bir avantajın sahibi oldu. Dijital dönüşüm süreci, sosyal izolasyon önlemleriyle birlikte hız kazandı. Tüm bu deneyimlerin ışığında ‘iyileşmeye’ devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz yeni normal dönemi umutla başladı ancak vaka artışları ve açıklanan rakamlar salgının bitmediğini ve tedbiri bırakmamak gerektiğini net bir şekilde gösteriyor. Bu süreç pek çok belirsizlik barındırmakla birlikte hepimizin temennisi dünyamızın ve ülkemizin bir an önce iyileşmesi…

Opet yapar her şey değişir” mottomuzla yeni normal diye adlandırılan döneme “başkaları için yeni, bizim için normal” yaklaşımımızla devam edeceğiz.

Cüneyt Ağca
Opet Genel Müdürü

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.