artwork

Önceliğimiz, kişiselleştirilmiş mesaj

1 sene önce

0

Biz müşterilerimize bir gelecek yolculuğu hikayesi anlatıyoruz. Türkiye’de otomobilin dahası mobilitenin insanlar için önemini ve hayatlarındaki rolünü biliyoruz ve hızla değişen, dönüşen otomobil dünyasının içinde dünyada bu sektörü başlatan bir oyuncu olarak geleceği yazma rolünü üzerimize alıp, geleceğin heyecan verici hikayesini tüketicilere aktarıyoruz.

Ford, Türkiye’de otomobil denince ilk akla gelen öncü markalardan biri. Şimdi bu gücümüzü bir adım daha ileriye taşıyoruz ve tüketicilerimizin de bu hikayeyi sahiplendiğini görüyoruz. ‘Geleceği bugünden yaşa’ söylemiyle iletişime başladığımızdan beri markanın tüketiciler gözünde daha teknolojik, yenilikçi ve farklı algılanmaya başladığını görüyoruz. ‘Ford gelecekten bahseden bir markadır ve öncü, prestijli bir markadır’ değerlerinde yükselmeler görüyoruz. Bu da geleceğe heyecanla bakan Türk tüketicisinin aklında yer almaya başladığımızı gösteriyor.

Sadece iletişimimizde değil, sunduğumuz yeni nesil araçlarımız ve hizmetlerimizle de hikayeyi devam ettiriyoruz. Bu anlamda tüketici anlatılan hikayenin gerçekliğini deneyimliyor diyebiliriz. 

Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz re-lansman kampanyamızla “Geleceği bugünden yaşa” söylemi üzerinden 360 derece ördüğümüz bir hikaye anlatımı başlattık.

Öncelikle dijital lansman gerçekleştirerek markamızla eşleştirdiğimiz isimleri kullanarak hem ana markanın dönüşümünü anlattık hem de bu dönüşümün iletişimimize nasıl yansıyacağını gösterdik. Dijital lansman sonrası gerçekleştirdiğimiz tüm iş birlikleri ve projelerimizde mutlaka dönüşümle beraber gelen dili ve tonu koruyarak ilham verenler olarak belirlediğimiz hedef kitleye ulaştık. Ek olarak ilham verenler hedef kitlesi aracılığıyla daha geniş kitlelere de marka hikayemizi ve dönüşümümüzü anlatmak, hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarda hikaye anlatımını kişiselleştirerek segmentler bazında farklılaştırma yoluna gideceğiz. 

Kampanya oluşturmadan önce kampanya amacımızı ve bu amaca ulaşmamızı sağlayacak kritik hedef kitleleri belirliyoruz. Ulaşmak istediğimiz hedef kitlenin bulunduğu platformlarda duymak istediği mesajlarla yer alarak doğru zamanda doğru yerde doğru kitleye ulaşarak kişiselleştirilmiş şekilde mesajımızı vermek en büyük önceliğimiz. 

Dijital medya ajansımızın hedef kitleyi dijital ayak izleri ve yaşam tarzlarına göre segmente eden aracını kullanarak, özellikle yakalamak istediğimiz kitlelerin detay kırılımlarını belirliyor ve onların ilgi alanları ve beklentilerine göre dijital iletişimimizi özelleştiriyoruz.

Ayrıca yakalamak istediğimiz hedef kitlelerin takip ettiği ünlü isimleri marka elçisi haline getiriyor, hikayemizi onların gözünden de anlatıyoruz.

Araçlarımızın test sürüşlerini birer deneyime dönüştürüyor, iletişimde başlattığımız hikayeyi ürün deneyiminde ve satın alma sürecinde de devam ettiriyoruz. Satın alma süreci sonrasında bizim için en önemli nokta, müşterinin marka ile olan bağını güçlendirerek marka sadakatini sağlamak. Marka sadakatini sürdürülebilir hale getirmek için de sadakat programımızdan faydalanmayı ve müşterilerimize kişiselleştirilmiş fırsatlar sunmayı hedefliyoruz.

Düzenli olarak müşteri beklentilerini takip eden araştırmalar yapıyoruz ve yaptığımız iletişimin etkilerini de ölçümlüyoruz.

Ayrıca hedef kitlelerimizin iletişimlerimize verdiği tepkileri takip ederek, optimize etmek üzerine sürekli çalışmalar yapıyoruz.

Tüm bu verileri bir araya getirerek, “gelecek” hikayemizi hangi aracımız üzerinden hangi çatı mesajla anlatacağımıza karar veriyor, hedef kitle beklentileriyle araç özelliklerimizi eşleştirerek dijital hikaye anlatımımızı kişiselleştirip, güçlendiriyoruz.

Talat İşçioğlu

Ford Otosan Pazarlama Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 117. sayısında yayımlanmıştır.