Olympus, 84 yıl sonra kamera pazarından çekiliyor

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden Olympus, fotoğraf makinesi ve kameralarıyla uzun yıllardır sektörün önemli bir kısmında kullanıcılarıyla buluşuyordu. Ancak şirket, aldığı yeni bir kararla kamera sektöründen ayrılacağını açıkladı.

İlk fotoğraf makinesini 1936 yılında piyasaya süren Japon Olympus şirketi, kamera tarafını satmak için anlaşmaya vardı. Şirketin görüntüleme biriminin 2014’te Sony’den VAIO dizüstü bilgisayar markasını satın alan Japan Industrial Partners’a (JIP) satılacağı açıklandı. Şirket satış konusunda JIP ile bir anlaşma imzaladı.

Olympus şirketi 1919’da kuruldu. Fakat şirketin görüntüleme birimi, 1936’da Zuiko lenslerinin kullanıldığı kameraların satışıyla 1936’da faaliyete geçti.

Şirketin 1959’da çıkardığı Pen kamera serisi çok tutuldu ve Olympus, milyonlarca eve giren ve adı dijital kamerayla özdeştirilen bir markaya dönüştü.

JIP’in Olympus’un görüntüleme birimini satın aldıktan sonra yeni bir şirkete dönüştüreceği belirtiliyor.

Sektör uzmanları, satış anlaşmasının eylül sonuna kadar imzalanmasının beklendiğini söylüyor.

Mutabakat metninde, akıllı telefonların çıkışından sonra Olympus’un aldığı tüm yeniden yapılandırma önlemlerine rağmen satışların düştüğü ve şirketin görüntüleme biriminin Mart 2020 öncesindeki üç mali yılda zarar ettiği belirtildi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.