artwork

“Ölü bir gezegende ödül yok”

1 sene önce

0

Aktivist Gustav Martner: “Reklam ajansları iklim krizine karşı sorumluluklarından çok uzun süre kaçtı, şimdi fosil yakıt endüstrisiyle bağlarını kesmeleri gerekiyor.”

Eski Cannes Lions şampiyonu Gustav Martner, 20 Haziran günü fosil yakıtları tanıtan reklamları protesto etmek için sahneye çıktığında festivalin açılış törenini altüst etti.

Martner daha önce otomobiller ve havayollarıyla yaptığı çalışmalardan dolayı festivalde ödüller kazandı ancak sahneye çıktı ve “Ölü bir gezegende ödül yok. Fosil reklamları yasaklayın!” yazılı bir pankart açtı.

Greenpeace Nordic’in mevcut Yaratıcı Yönetmeni Martner şunları söyledi: “Bir yaratıcı ajansın eski başkanı olarak, insanları harekete geçirmede veya onları önemli konulardan uzaklaştırmada reklam ve sponsorluğun gücünü biliyorum. Benim işim; fikirlerimi, çevreyi kirletenlerin gezegeni ve insanları öldüren ürünleri satmasına yardımcı olmak için kullanmaktı.”

Martner, 2000 yılında otomobil üreticisi Volkswagen’in de dahil olduğu müşterilerle kendi ajansı Daddy’yi kurdu.

Martner sözlerini: “Reklam ajansları iklim krizine karşı sorumluluklarından çok uzun süre kaçtı, şimdi fosil yakıt endüstrisiyle bağlarını kesmeleri gerekiyor. Cannes Lions ‘Yaratıcılığın Evi’ olduğunu iddia ediyor, ben ölü bir gezegende yaratıcılık olmadığını söylemek için buradayım.” diyerek sonlandırdı. 

AB iklim ve enerji mücadelecisi ve ECI’ın baş organizatörü Silvia Pastorelli şunları söyledi: “Tıpkı tütün şirketleri gibi, fosil yakıt endüstrisi de insanların çektiği acılardan kâr ediyor. Bununla, bizi petrole bağımlı kılmak için anlatıları şekillendiren reklamlar aracılığıyla medyaya benzersiz erişim satın alıyorlar ancak korkunç çevresel sonuçlar, savaşlar ve yeni sömürgecilik karşısında bile, reklam ajansları iklim suçlularıyla iş birliğine devam etmeyi seçiyor. Sonuç olarak tüm reklam endüstrisi, AB’de fosil yakıt reklamcılığının ve sponsorluğun yasaklanması gibi cesur eylemlerle durdurulabilecek çevre suçlarıyla dolu.”

Greenpeace, 2015 Paris Anlaşması’ndan bu yana Cannes’da daha fazla hava yolculuğunu teşvik eden reklamlara, yeşil aklama yapan petrol şirketlerine ve kirletici, içten yanmalı motorlara sahip arabaları daha çekici hale getiren reklamlara en az 300 ödül verildiğini iddia ediyor.

Cannes Lions sözcüsü: “Dün geceki ödül töreninde, aynı zamanda kayıtlı delege olan bir Greenpeace protestocusu, reklam endüstrisini protesto etmek için sahneye çıktı.

Cannes Lions, endüstrinin en büyük zorluklarından bazılarının üstesinden gelmeye yardımcı olmak ve dünyanın en yaratıcı beyinlerini bir araya getirmek için burada. Bu yıl sürdürülebilirlik de dahil olmak üzere endüstrinin bize en acil olduğunu söylediği temalara odaklanıyoruz.” dedi.

Shauna Lewis

Campaign Muhabiri 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin Sürdürülebilirlik Özel sayısında yayımlanmıştır.