artwork

Ofis düzenimizi evlerimizde kurduk

4 yıl önce

0

Serdar Aytok,                             Wavemaker, CEO

Pandemi sürecinin başlaması ile sadece medya ortamı değil tüm iletişim planlaması dünyasında bizlerin neleri beklediğini bilmiyorduk. Bizlerden önce bu sürece girmiş ülkelerde yaşanan tüketici davranış ve medya ortamındaki değişimi anlamak adına yurtdışı ofislerimizle irtibata geçtik ancak her ülkede süreç farklı ilerlediği için GroupM Türkiye olarak bu değişimi takip edebilmek adına düzenli bir araştırma başlattık. Eş zamanlı tüm WPP ajanslarının ortak çalışması ile Akıllı Çözümler Platformumuz altında bir çok farklı başlıkta webinarlar düzenledik.

Bu durum tespit aşamasından sonra reklamverenlerin ihtiyacına yönelik farklı stratejiler oluşturuldu. Bazı kampanyalar iptal edilirken bazılarının zamanlaması değişti; bazı markaların da bu döneme özel iletişimleri oldu. Geleneksel mecra kullanımı ve yaratıcılığının yerini dijital mecralardaki taktiksel ve performansa dayalı kullanımlar aldı. Ancak bununla birlikte bir çok COVID-19 temalı TV reklamlarını da ekranlarda gördük.

Geriye dönüp baktığımızda bu süreçte çok daha fazla mesai yaptığımızı, reklamverenlerimizle birlikte çok daha fazla vakit geçirdiğimizi görüyoruz. Anlık değişimleri yönetebilmek, bu yakın temas ile mümkün olabildi.

Fiziksel ekiplerin çok daha verimli olduğu görüşü yaygın olsa da; teknoloji bütün süreci sağlıklı bir şekilde evden yönetmemize yardımcı oldu. Tüm teknik ekipman, planlama sistemleri vb. her türlü konuda hızlı çözümler üreterek evlerimizde ofis kalitesine yakın çalışma düzenleri kurduk. Bu nedenle kesintisiz iş akışı da sağlanmış oldu.

Ekiplerimizin memnuniyetini ölçmek için 6 ayda bir gerçekleştirdiğimiz Thermometer anketimizi bu süreçte iki haftada bir gerçekleştirdik ve çıkan sonuçlara yönelik aksiyonlar aldık. Geriye dönüp baktığımızda bu

süreçte çok daha fazla mesai yaptığımızı, reklamverenlerimizle birlikte çok daha fazla vakit geçirdiğimizi görüyoruz. Anlık değişimleri yönetebilmek bu yakın temas ile mümkün olabildi.

Düzenli yaptığımız müşteri memnuniyet anketimize COVID-19 sürecine yönelik sorular da ekledik ve aksiyonlar aldık.Bununla birlikte tüm reklamverenlerimizin görüşlerini topladığımız bir diğer araştırma olan “Thinking About Recovery” ise sektörel değişim ve beklentileri ortaya koydu.Dijital transformasyon sürecini tamamlamış olan reklamverenlerimizin iş hacimlerindeki kayıplarının da daha az olduğu en önemli gözlemlerimizden biri.

 

Serdar Aytok,

Wavemaker, CEO

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...