Ödül törenlerindeki reklam uygulamaları

10 yıl önce

0

Sanatın ve sporun desteklenmesi gerekliliği bir gerçek. Ancak sponsorların karşılarında bazı engeller de var.

6112 sayılı Kanun kapsamında “gizli ticari reklam yapılması” ve “sponsor firmaların açıklanması” yasak.

İlgili Kanun, “Gizli Ticari İletişime İzin Verilemez” şeklinde bir  düzenleme getiriyor. bununla birlikte, bir programın tamamen veya kısmen destek görmesi durumunda, bu hususun programın başında, program içindeki reklam kuşaklarına giriş ve çıkışta ve programın sonunda uygun ibarelerle belirtilebileceği ancak program tanıtımlarında programı destekleyene atıfta bulunulamayacağı şeklinde bir düzenleme getirilmiş durumda.

Bu durum, büyük firmaların sponsor oldukları ödül törenlerinin televizyon yayınlarında sıkıntı yaratıyor.

Yüksek meblağlar ödemek suretiyle programa sponsor olan firmalar, markalarının en verimli şekilde ilgili programda yer almasını talep ediyor ancak bu durum yayıncılar ile RTÜK’ü karşı karşıya getiriyor.

Hatırlamakta yarar var; çok kısa bir süre önce bir moda dergisinin ödül töreninde sunucuların ve törene katılanların giydiği kıyafetlerin markalarının söylendiği ve kimlerin sponsor olduğunun açık açık belirtildiği gerekçesiyle RTÜK tarafından yayıncıya ceza verildi.

RTÜK uzmanlarının raporunda törene katılan kişilerin elbisesi, küpeleri ve ayakkabılarına ilişkin ticari markaları ekrandan söylediğine dikkat çekildi.

Üst Kurul, programda “gizli ticari reklam” ve “sponsor firmalar açıklandığı” gerekçesiyle ilgili yayıncı kuruluşa ceza verdi.

Günümüzde sanatın ve sporun desteklenmesinin toplumsal anlamda ne kadar gerekli olduğu düşünüldüğünde, yasal düzenlemelere uyulmakla birlikte, daha esnek ve vizyoner bir bakış açısına sahip olmak gerekliliği de ortada.

 

Av. Şebnem Bostancı

Hukuki Boyut

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Mart 2014 sayısında yayınlanmıştır.