Odak noktamız tüketici

E-ticaret sektörü mevcut durumda büyümeye devam ediyor ve önümüzdeki yıllarda da büyümesini attırarak sürdürecek. ETBİS verilerine baktığımızda; 2021 yılında e-ticaretin genel ticarete oranı %17,7 olarak gerçekleştiğini görüyoruz. 2020’de ise bu oran %15,7’ydi… 2021 yılında ülkemizde e-ticaret hacminin bir önceki yılın aynı dönemine göre %69 artış gösterdiğini görüyoruz. Seyahat sektörü açısından bir durum değerlendirmesi yaptığımızda ise; sektörün pandemi sürecinden olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz ancak sektör şu anda iyileşme sürecinde ve e-ticaret tarafındaki genel büyümenin, online seyahat sektörünü de olumlu yönde etkilediğini ve durumun her geçen gün çok daha iyiye gideceğini söylemek mümkün.

Pandemi sürecinde tüketicinin online alışveriş alışkanlığı edindiğini gözlemledik. Bunun geçici bir durum olmadığını ve bu alışkanlığı artık kalıcı olacağını söylemek mümkün. Rekabet Kurumu’nun yaptığı araştırma, tüketicilerin e-ticaret alışkanlığının ardındaki en önemli faktörlerin; uygun fiyata ürün ve hizmet bulmak, zamandan tasarruf sağlamak ve ürün çeşitliliği olduğunu gösteriyor. Tüketicilerin mobil uygulamalardan alışveriş oranında da artış gözlemleniyor.

Tüketicilerimizi anlamak ve onlara bekledikleri hizmeti sunabilmek için çok çaba sarf ediyoruz. Kolay, hızlı, güvenli ve severek kullanılan seyahat platformumuzu da tüketiciden gelen geri bildirimleri dikkate alarak geliştirmek için sürekli çalışıyoruz.

Uzun vadede; platformumuzdaki ürün çeşitliliğini ve yenilikçi hizmetleri artırarak tek bir platform üzerinden tüm seyahat ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Yaptığımız tüm çalışmalarda, kullanıcı deneyimini ön planda tutuyoruz.

Fiziksel deneyimi artırmayı düşünüyoruz. Metaverse, e-ticaret için yeni bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Metaverse dünyasını anlamaya çalışıyoruz ve gelecek dönemde iyi bir deneyim sunacak şekilde bu mecralarda yer almayı hedefliyoruz.

Tüketicinin aradığı ürün ve hizmeti; hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde sunuyoruz. Kısaca özetlersek; uçak bileti, otel ve araç kiralama hizmetini tek bir yerden satın alma imkanı sunuyoruz. Farklı hava yollarının uçuşlarını ve fiyatlarını tek ekranda karşılaştırabiliyorlar. Bilet İptal Sigortası ile uçuşa 3 saat kalaya kadar biletini iptal etme imkanı sunuyoruz. “Rezerve et, sonra öde” yöntemiyle kullanıcılar, tercih ettiği uçuşlar için önceden rezervasyon yapabiliyor. Farklı banka kartları ve kredi kartlarıyla ödeme seçeneklerinin yanı sıra kredi kartına vade farksız 9 aya varan taksit imkanı sunuyoruz. Ucuzabilet’te neredeyse her gün için yeni fırsatlar bulabiliyorlar. Üye oldukları zaman fırsatları takip etme, kampanya bildirimleri alma, fiyat değişikliği olduğunda bunu haber verecek fiyat alarmı gibi pek çok imkan sunuyoruz.  Aylık fiyat takvimiyle ayın en ucuz uçuşlarını görebiliyor, gidiş ve dönüş biletlerini ayrı hava yollarından seçebiliyorlar. Uçuş takibi, seyahatlerini görüntüleme ve yönetme, yolcu bilgilerini, fatura bilgilerini ya da online check-in bilgilerini kaydetme, uçuş paylaşma gibi özelliklerden yararlanabiliyorlar. Online bilet iptal özelliğiyle uygulama üzerinden bilet iptali yapabiliyorlar. Herhangi bir konuda yardıma ihtiyaç duyduklarında, 7/24 çağrı merkezi hizmetimizden yararlanarak danışmanlarımızla kolayca iletişime geçebiliyorlar. Ayrıca kredi kartı veya banka kartı puanlarını Ucuzabilet Cüzdanım hesabına aktarma ve aktarılan puanlarla uçak bileti satın alma imkanına sahipler.

Filiz Baysal

Ucuzabilet Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.